Pazarlama ve Satış Hakkında Yanlış Bilinenler

Pazarlama & Yönetim 02 Mart 2018 - 1:21 146 KEZ OKUNDU 0 YORUM YAPILDI

Booking.com
Pazarlama ve Satış Hakkında Yanlış Bilinenler

Pazarlama ve Satış Hakkında Yanlış Bilinenler. Günümüzde pek çok işletmede pazarlama ve satış departmanlarının iç içe olması, tabelalarda yan yana yazılması nedeniyle pazarlama ve satışın aynı anlama geldiği gibi bir yanlış kanı doğmuştur. İşletmeler, şunun bilincinde olmalıdır ki; pazarlama ürünü satılabilir hale getirmeye çalışır, satış, satmaya çalışır. Satış, elinizde bir ürün olduğu anda başlar, pazarlama ise ürün olmadan. Satış eylem işidir, pazarlama planlama işidir. Satış ürünü müşterinin ayağına götürür, pazarlama müşteriyi ürüne getirtmeye çalışır. KOBİ’lerin organizasyon şemasına bakıldığında; pazarlamanın 3P’siyle yani ürün, fiyat, dağıtım ile direkt patron ilgilenmektedir. Pazarlama müdürüne ilk 3P es geçilip sadece satış sorumluluğu yüklenmekte, zamanı olursa da dördüncü P yani tutundurma ile oyalanması istenmektedir. KOBİ’lerde, maliyetten çekindikleri için dışarıdan hizmet almakta çekindikleri reklam, halkla ilişkiler, dijital ve sosyal medya ajanslarına karşı aynı zamanda güven sorunu da yaşanmaktadır. Çok iyi bilmedikleri bu konularda hep aldatılacakları gibi bir düşünce içindedirler. Pazarlama iletişimi açısından işletme içinde maddi ve personel yatırımı yapılsa bile marka bilinci ve marka sadakati yaratma sorumluluğunun en alt çalışandan en üst yönetime kadar bir kurum kültürü olarak benimsenmesi konusunda sorunlar yaşanmaktadır.

Pazarlama ve Satış Hakkında Yanlış Bilinenler

Firmanız İçin Neler Yapabilirsiniz?

Pazarlama Departmanı Kurun!
Üst yönetimle beraber ürün, fiyat ve dağıtım konusunda araştırma yapacak, strateji belirleyecek ve uygulayacak, kendi alt kadrolarında satış, reklam ve halkla ilişkiler çalışanlarıyla tutundurma faaliyetlerini yürütecek bir departman oluşturun. Pazarlama departmanlarını lüks olarak görmeyin. Satış tabelasına pazarlama kelimesini eklemek bu açığı maalesef kapatmıyor.

Ajanslardan Destek Alın!
Her konuda her şeyi bilmeniz mümkün değildir. Kendi bütçe dahilinizde ar-ge şirketleri, reklam, halkla ilişkiler, dijital ve sosyal medya ajanslarıyla çalışmaktan çekinmeyin. Küçük bütçelerle uzun vadeye yayılmış iletişim çalışmalarıyla harikalar yaratabilirsiniz.

Yeter ki bu işleri kurum içinde biraz anlıyor diye tek bir kişiye teslim etmeyin. Unutmayın ajanslar, sadece çözüm ortağınızdır, sizin de katkı sağlamanız gerekir. Firmanızı doğru yansıtan brief’ler verin, gerçekleşmesi mümkün hedefler ortaya koyun.

Değişime Açık Olun!
Olayların, koşulların ve insanların sürekli değiştiği gerçeğini kabul edin. Tüketici ve üretici pazarlarındaki değişime firma olarak ayak uydurun. Özellikle pazarlama yöntem ve faaliyetlerinizi revize edin.

Verdiğiniz Sözleri Tutun ve Dürüst Olun!

Müşteri sadakati açısından güvenilirlik çok önemli bir değerdir. Müşteri talep ya da sorununu zamanında çözemediyseniz daha sonra jestlerle müşterinizin gönlünü mutlaka alın. Unutmayın geç de olsa yardımcı olduğunuz müşterinin bu deneyimi size yeni müşteriler olarak geri dönecektir. Ve satış öncesinden satış sonrasına kadar tüm süreçlerde her zaman her koşulda müşterinize karşı dürüst olun. Dürüstlük ve güvenirlik, sadece vizyon ve misyon başlıklı yazınızda kalmasın.

Büyük Veriden Yararlanın!
Big Data olarak bilinen büyük veri tabanlarına ulaşın. Bu gibi hizmetleri veren profesyonel firmalar mevcut ve alışveriş yapan herkesin eylemlerini ve yönelimlerini size sunabiliyorlar. Böylece pazarlama stratejilerinizi buna göre oluşturabiliyorsunuz.

Kendi Müşteri Veri Tabanınızı Oluşturun!
Mevcut ve potansiyel müşterilerinizin bilgilerini, geriye dönük şikayet ve taleplerini içeren bir veri tabanınız olsun. Bu veri tabanını oluştururken, anketlerden, satışçılarınızın yanında taşıyacağı çeşitli formlardan, sosyal medyanızdaki yorumlardan, direkt firmanıza gelen şikayetlerin kayıt altına alındığı dokümanlardan yararlanabilirsiniz.

Önemli olan, veri tabanlarının sadece kağıt veya CRM modülleri üzerinde kalmayıp analiz edilmesidir. Analiz sonuçlarının anlamlı olması için bu veriler ışığında müşterinizle ilişki kurun.Hasan YILDIZ
hasan@hasanyildiz.com

Hasan YILDIZ, Girişimci. Doktora Öğrencisi. Fizikçi, Bilgisayar Mühendisi, İş Zekası Uzmanı, İş Sağlığı ve Güvenliği Danışmanı, Yazar. Arama Motoru Optimizasyonu Uzmanı, Girişim Mimarı, Kobi KOÇU.

BU KONULAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

E-posta Pazarlama’da Kişiselleştirme Hakkında Dikkat Çeken Veriler

E-posta Pazarlama'da Kişiselleştirme Hakkında Dikkat Çeken Veriler. İstatistikler herhangi...

Etkili Bir Sosyal Medya Pazarlama Stratejisi Nasıl Oluşturulur?

Etkili Bir Sosyal Medya Pazarlama Stratejisi Nasıl Oluşturulur? Şirketimiz için nasıl ...

CRM Altyapısı Almakla Müşteri Elde Tutulur mu?

Hemen her işletmenin en temel ihtiyacı olan MÜŞTERİ bir diğer deyişle KULLANICI eskilerin tabiri ile Veli N...

BU MAKALEYE YORUM YAP