Daha Özgüvenli Bir Konuşmacı Olmak İçin 6 Basit Yol

Kişisel Gelişim 02 Ağustos 2017 - 16:00 565 KEZ OKUNDU 0 YORUM YAPILDI

Booking.com
Daha Özgüvenli Bir Konuşmacı Olmak İçin 6 Basit Yol

Kabul edelim ki hayatınızın bir noktasında on kişilik bir oda ya da bin kişilik toplantı salonunda mutlaka konuşma yapmanız gereken bir an olacaktır. İş konuşması olmaz, evlilik töreninde bir konuşma olur, o olmazsa ani bir veda konuşması olur, ama mutlaka bir konuşma yapma durumunda olursunuz.

Bu yüzden, özgüveninizi arttırmak ve sizi dinleyecek olanların hoşnutluğu için konuşma becerilerinizi ciddiye alıp bilemeye başlamalısınız.

Mükemmel bir konuşmacı olmak araba sürmeye çok benzer. İlk araba sürme deneyiminizi hatırlayın. Araba bir çocuk gibi görünüyordu (Vites ile debriyajı kullanamıyordunuz, araba garip garip sarsılıyor, garip sesler çıkarıp duruyordu). Kesinlikle yapmayın ama şu an isteseniz gözünüz kapalı bile kullanabilirsiniz değil mi?

Motivasyon konuşmacısı ve Hindistan’da kurumsal eğitmen olarak son 17 yılda kurumlar ve gençler için 1000’in üzerinde etkinlik düzenledim. İdare edebilecek bir seviyede başladım. Ama yazacaklarımın bana bu yıllar boyunca çok büyük faydaları oldu.

Daha Özgüvenli Bir Konuşmacı Olmak İçin 6 Basit Yol

1.Daha Fazla Kitap Okuyun

Daha Fazla Kitap Okuyun

Birçok insan kitap okumanın konuşma ile hiçbir bağlantısının olmadığını düşünürler. Oysaki (konuşmanın sizin için büyük resim olduğunu varsayarsak) büyük resmi görmek için küçük parçalardan başlamalısınız.

Ağır edebiyatı veya kurgusal olmayan yazıları sevmiyorsanız, bildiğiniz ve zevk aldığınız bir türü okuyun. Ama okumayı bırakmayın. Bu size inşa malzemelerini verir çünkü iyi konuşmacı olmanın önemli tarafları dilbilgisine ve konuya hâkim olabilmektir.  Bu ikisini size kitap okumaktan başka ne kazandırabilir? Okumayı sevmediğinizi söylemeyin, çünkü o zaman size, henüz doğru kitabı bulmamışsınız derim.

Zaman içinde iki konumda da oldum; eline kitap almayan adam ve kitap kurdu. Bana neyin yardımcı olduğu hakkında hiçbir fikrim yok. Zaten en iyi konuşmacılara bakarsanız, hepsinin kitap okuma canavarı olduklarını görürsünüz. Kitap okuma alışkanlığı size konulara tamamen farklı ve soyut açılardan bakabilmek için gerekli kelime ve bakış açısı bilgilerini kazandırır. Ve size konuşma yapabilmeniz için muhteşem bir güven verir.

 

2.Tarzınıza Bağlı Kalın

Tarzınıza Bağlı Kalın

Davud kendi bildiği gibi hareket etmeseydi Calut’u yenebilir miydi? Güçten bahsediyorum! Ve Harry kendi uçma gücünü kullanmasaydı ejderi yenebilir miydi?

Her konuşmacının kendine has tarzı vardır. Yalnızca kendinizi nasıl rahat hissettiğinizi keşfetmeniz gerekir. Topun sizin elinizde olduğu ve dinleyicilerin bunun önüne geçemediği tarzı bulun.

Kendimden örnek vermem gerekirse ben dinleyicilerimle iletişime geçebilmek için şaka ve iğnelemeyi çok sık kullanırım. Komikliğin hayatımızın bir parçası ve insanları motive etmenin en iyi yolu olduğuna inanıyorum. Sizinki farklı bir yöntem olabilir. Duygusal konuşma, hikâyeler, interaktif oturumlar, entelektüel oturumlar, şiir ve bunlar gibi birçok yöntem kullanabilirsiniz.

Güçlü yönünüzün nerede saklı olduğunu bulun ve o yönde çalışmalar yapın. Konuşmacı olarak özgüveninizi arttırmak için önce kendinizi nasıl rahat hissettiğinizi keşfetmelisiniz. Tabi ki iyi bir konuşma birçok elementin birleşmesiyle ortaya çıkar. Bu yüzden gücünüzü ve tarzınızı keşfedin. Sizden hemen rahat ettiğiniz bölgede durmanızı istemiyorum. Ama yenebilmek için önce bu alanı bulmanız gereklidir. Diğer türlü hep sonu olmayan denizde yüzersiniz ve muhtemelen bu yolda köpek balıkları tarafından ısırılırsınız! Bunu istemeyiz değil mi?

 

Basit Şekilde Olumlu Düşünce

 

3.Durun ve Nefes Alın

Durun ve Nefes Alın

Konuşmalarımda çok kez kelimeleri unuttuğum zamanlar oldu. Zihniniz boşalıyor ve bu normal bir durum. Önceleri canımı sıkıyordu bu durum. Ama sonra bununla nasıl başa çıkacağımı öğrendim. Böyle durumlarda yapmanız gereken şey dinleyicilerin yüzünüzü göremeyeceği şekilde arkanızı dönüp derin bir nefes alın.

Ortalığı dağıtıp kırarcasına dikkatsizce konuşan çok konuşmacı gördüm. Zamanla yarışırcasına her şeyi söylemeye çalışıyorlar. Arkadaşlar, burada devekuşu yarışı yapmıyorsunuz. Bir nefeste her şeyi söylemek zorunda değilsiniz. Tiyatro oyunculuğu kitaplarından bilgi edinin ve dramatik duraklama tekniğini uygulayın.

Tamam! Belki o kadar dramatik değil. Ama duraksamak size birçok şeyi başarmada yardımcı olacak. 1) Çok hazır olduğunuz, aslında çok kolay olan bir konuşmada bir anda boşluğa düştüğünüz zamanlarda tıkanan beyninizi düzeltmenizi sağlayacak. Bu mühim anlarda durun ve bütün salon sizin nefes borunuzdan gelen sesi duyacak olsa bile derin bir nefes alın. Yeter ki bu hayat kurtarıcı duraksamayı yapın. 2) Önemli bir noktayı vurguladıktan sonra dinleyicilerinize düşünme fırsatı vermenizi sağlar.

Yani bunun iki aşamalı bir faydası vardır. Eğer bu gücünüzü geri toplamanıza yardımcı olmazsa bile konuşmacıların ne söylediğinizi düşünmesi ve sonraki sözlerinizi daha dikkatli bir şekilde beklemelerini sağlar.

 

4.S Şekli Yöntemini Kullanın

Daha Özgüvenli Bir Konuşmacı Olmak İçin 6 Basit Yol

Bu teknik genellikle daha kalabalık kitlelere hitap ederken faydalıdır. Ve birkaç denemeden sonra uygulaması çok kolaydır. Yapmanız gereken tek şey önce sağ en uçta oturan kişiye bakmak ve gözlerinizi S şeklinde gezdirerek en ön sol tarafta oturan kişiye getirmek. Bu teknik çok az kişiye bakarak bütün dinleyicilere kendisine bakıyormuşsunuz hissini vermenize yarar.

Bu acemi konuşmacılara herkesi kucakladığı ve daha iyi iletişim kurduğu hissini verir. Daha kalabalık kitlelerde bu S şeklindedir. Ama daha küçük kitleye hitap ediyorsanız, bakışlarınızı aşırıya kaçmadan sürekli hareket halinde tutun. Deli gibi görünmek de istemezsiniz.

 

Toplum Önünde Konuşma Korkusunu Yenmek İçin 9 Etkili İpucu

 

5.Hazırlık Aşamasında Çok Çalışın

Daha Özgüvenli Bir Konuşmacı Olmak İçin 6 Basit Yol

Bir anlamda konuşacağınız konu hakkında ulaşabileceğiniz en fazla bilgiyi toplamaya çalışmalısınız. Bilgi gösterisi yapmıyor olsak bile sahneye çıkıp mikrofonu elinize aldığınız zaman salondaki herkesten fazla bilgiye sahip olmalısınız.

Bu ne işe yarayacak? 1) İşleri berbat etmeme ve dinleyicilerin konuya ilgisini arttırma konusunda size özgüven verecek. 2) Size sahnedeyken işlerin bir anda kötüye gitme durumlarında kullanabileceğiniz malzemeleri verir. (Bazen olur, çoğu oturumun iniş çıkışları olur, bu durum normaldir.)

Konuşma korkusuna sebep olan felaketlerden bir tanesi kendinize gülünmesidir. Ama bilirsiniz, yüzme hakkında her şeyi bilseniz bile şezlongda uzanarak yüzme öğrenemezsiniz. Konuşma becerisi de aynı şeydir. Bu yüzden çok hazırlık yapın ve akışına bırakın. Çünkü başarmak için çok çalışmaktan daha kısa bir yok yoktur.

Lafı gelmişken, çalışma tekniği olarak kendinizi dinlemeyi deneyin derim. Oturumlarınızı veya konuşmalarınızı kaydedin, onları dinleyin ve hatalarınızı belirleyin. Bu kendinizi içerik ve aktarım becerisi açısından hazırlamak için çok güzel bir yöntemtir. (Hiçbir yerde olmasa bile kız arkadaşınızdan mutlaka) Şu sözü mutlaka duymuşsunuzdur: “Ne söylediğin değil, nasıl söylediğin önemli!” Bu yüzden, içerik ve aktarıma dikkat edin.

 

6.Ses Ayarlama ve Enerji

SES AYARLAMA VE ENERJİ!

Monotonluktan başka hiçbir şey konuşmayı öldürmez. Siz canlı, nefes alan bir kişisiniz. Sesiniz bir zombiden geliyormuş gibi çıkmamalı. Anlattığınız şeye bağlı olarak, sesinizi ve enerji seviyenizi ayarlamalısınız. Bunu nasıl yaparsınız? Okumaya devam edin!

Sesinizi vurgu, şiddet ve hız değiştirerek ayarlarsınız. Bu üçünün karışımını oluşturun. Tonlama, şiddet ya da hızınızı değiştirin. Veya daha derin etki yaratmak için bu üçünü de değiştirin. Yukarıda duraklama ile ilgili konuştuk. Duraklamanızdan hemen sonra tonunuzu değiştirerek daha etkili dönüş yapabilirsiniz. Bunu yapmazsanız, konuşmanızın seviyesi çok düşük olacaktır.

Mesela, hedeflerin öneminden bahsediyorsunuz. İnsanların yaptığı hatalardan bahsederken vurgunuzu ve şiddetinizi arttırın ve toparlama kısmına geldiğinizde sesinizi alçaltın. Çünkü tonlamanızı arttırdığınızda dinleyiciler size daha fazla odaklanacaktır ve bu sırada amacınıza ulaşmış olacaksınız. Alçak sesle konuştuğunuzda ise konuşma biraz daha ciddiyet, samimiyet ve incelik kazacak. Konuştuğunuz şey hakkında kendinize oldukça güvendiğiniz izlenimi vereceksiniz ve onaylanma şansınızı arttıracaksınız. Başarılı olan çoğu insan bunu uygular, inanmayacak olursanız radyo DJ’lerini dinleyebilirsiniz.

Çoğu insan iletişimlerinin nasıl daha spontane olabileceğini soruyor. Benim için spontane olmak korkusuz olmaktır. Motivasyon konuşmacı ve eğitmen olarak iş hayatıma ilk başladığımda yaptığım espriler etkisizdi. Hala da öyleler. Ama konuşmacılarıma hem şair hem komedyen olduğumu söyledim. Esprilerimi sevmezlerse beni şair olarak tanımalarını söylerdim.

İyi bir konuşmacı olmak hakkında daha birçok şey söyleyebilirim. Kendine güvenen bir konuşmacı olarak tanınmak konu hakkında kendi bilgilerinize güvenmek, hazırlık yapmak ve hırsınıza bağlıdır. Pratik yaptıkça bu özgüveni edineceksiniz. Güvenirliği kazanacaksınız. Ama sadece pratik yaparak.  Konuşma kürsüsü, podyum ya da sahne sizdeyse ve amacınız bir insanın kalbini kazanmaksa, bunun fazlasını elde edeceksiniz!

 

Yaz boyunca Her Çarşamba Motivasyon ve Kişisel Gelişim yazılarımı takip edebilirsiniz.

Ümitsizliğe Kapıldığınızda Nasıl Tekrar Motive Olunur

Yazı motivationgrid.com internet sitesinden yaptığım çevirilerden esinlenerek yayınlanmıştır.Hasan YILDIZ
hasan@hasanyildiz.com

Hasan YILDIZ, Girişimci. Doktora Öğrencisi. Fizikçi, Bilgisayar Mühendisi, İş Zekası Uzmanı, İş Sağlığı ve Güvenliği Danışmanı, Yazar. Arama Motoru Optimizasyonu Uzmanı, Girişim Mimarı, Kobi KOÇU.

BU KONULAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Öğrenmekten asla vazgeçmeyin!

Öğrenmekten asla vazgeçmeyin. Eski yıllarda öğrenmek için sınıflara, okullara ihtiyaç vark...

Deneyimsiz Eleman Aranıyor

Deneyimsiz Eleman Aranıyor. Evet yanlış duymadınız "

İş mi arıyorsunuz? Deneyiminizi değil yeteneğinizi öne çıkarın

İş mi arıyorsunuz? Deneyiminizi değil yeteneğinizi öne çıkarın.

Görevleri Önceliklendirme ve Başkalarını Yetkilendirme

Görevleri önceliklendirme ve başkalarını yetkilendirme

BU MAKALEYE YORUM YAP