Köfteci Girişimciler

Girişimcilik 28 Ekim 2017 - 13:19 140 KEZ OKUNDU 0 YORUM YAPILDI

Booking.com
Köfteci Girişimciler

Girişimcilik ile girişkenlik kavramlarının birbirine girdiği günümüzde rüyalar, hayaller ve gerçekler bazen göz ardı ediliyor. Unutulmamalıdır ki girişimci sadece PARA odaklı ilerlemez, ilerlerse girişken olur; girişimci değil. Bu konuya dair ayrıca bir yazı hazırlıyorum, neyse 🙂

Geçtiğimiz haftalarda gerçekleşen Franchise fuarı birçok girişimci için ilgi odağı oldu. 2017 yılı içerisinde 50Milyar $ olması beklenen Franchise sektörü girişimciler için başlangıçta yaşaacak bazı problemleri kolayca egale etmelerine yardımcı olduğu niteliği ile girişimcilere fırsat gibi gözüküyor. Gayrimenkulden gıdaya kadar birçok sektör binlerce şube ile tek çatıdan marka desteği görüyor. En avantajlı gözüken tarafı da bu kısmı olduğunu düşünüyorum.

Türkiye de çeşitli sektörlerde faaliyet gösteren Franchise sektöründe faaliyet göstern 100 şirket 2018 içerisinde 1/3 kat daha büyümeyi hedefliyor; burada ilgi çeken nokta 10 Büyük Franchise şirketinin 4 tanesi GIDA Sektöründe ve dahası 3 tanesi ÇİĞKÖFTE Bayiliği. Daha da dikkat çeken bir durum ise en çok Franchise Bayi Sayısı açısından ilk sıra da bir çiğköfte markasının…

Türkiye de 10 büyük Franchise şirketine bir bakarsak;

  • OSES Çiğköfte – Gıda Sektörü

785 Franchise ile sektörde hizmet veren işletme yeni yılda 25% daha büyüme hedefi ile 200 yeni Franchise hedeflediğini belirtiyor.

  • İSTİKBAL – Ev Gereçleri, Mobilya Sektörü

626 Franchise ile sektörde hizmet veren işletme yeni yılda 30 yeni Franchise hedeflediğini belirtiyor.

  • BELLONA – Ev Gereçleri, Mobilya Sektörü

573 Franchise ile sektörde hizmet veren işletme yeni yılda 40 yeni Franchise hedeflediğini belirtiyor.

  • MAVİ – Giyim Sektörü

520 Franchise ile sektörde hizmet veren işletme yeni yılda 6 yeni Franchise hedeflediğini belirtiyor.

  • ZÜHRE – Giyim Sektörü

350 Franchise ile sektörde hizmet veren işletme yeni yılda 40% daha büyüme hedefi ile 150 yeni Franchise hedeflediğini belirtiyor.

  • MONDİ – Ev Gereçleri, Mobilya Sektörü

342 Franchise ile sektörde hizmet veren işletme yeni yılda 50 yeni Franchise hedeflediğini belirtiyor.

  • KAHTA Çiğköfte – Gıda Sektörü

340 Franchise ile sektörde hizmet veren işletme yeni yılda 100% daha büyüme hedefi ile 360 yeni Franchise hedeflediğini belirtiyor.

  • Çiğköftem Çiğköfte – Gıda Sektörü

330 Franchise ile sektörde hizmet veren işletme yeni yılda 45 yeni Franchise hedeflediğini belirtiyor.

  • TURYAP – Gayrimenkul Sektörü

320 Franchise ile sektörde hizmet veren işletme yeni yılda 50% daha büyüme hedefi ile 150 yeni Franchise hedeflediğini belirtiyor.

  • MADO – Gıda Sektörü

311 Franchise ile sektörde hizmet veren işletme yeni yılda 25 yeni Franchise hedeflediğini belirtiyor.


ÇİĞKÖFTE Franchise Sektörü Hakkında

Hal böyleyken Gıda sektörde kendini kanıtlamış ÇİĞKÖFTE Franchise işletmelerinin sayısı 1455’e ulaşmış ve önümüzdeki yıl içerisinde 605 yeni Franchise Çiğköfte işletmesi daha geleceği düşünüldüğünde 2060 ÇİĞKÖFTE Franchise işletmelesinin sektörde boy göstereceği öngörülüyor. Buna diğer markaları da kattığımızda sayının 4000 seviyelerinde olduğu düşünülmektedir.

ÇİĞKÖFTE Franchise işletmelerinin büyümesinde ki önemli etken az yatırım, az gider, küçük dükkan ihtiyacı kriterleri olduğu aşikâr, buna bir de yüksek kârlılık eklendiğinde herkesin ilgi odağı haline geldiğini söylemek yanlış olmaz.

Bölgesel olarak aktif çalışan ve doğru lokasyonda konumlanmış bir ÇİĞKÖFTE Franchise işletmesinin yıllık ortalama 60Bin TL’den daha fazla kazandığı öngörüldüğünde birçok girişimin mali tatminsizlik sebebiyle Kapanma Sendromu yaşamasının nedenlerini ve girişimcilik ile girişkenlik mevzusunun birbirinden farklı olduğunu, bir girişimde girişmcinin öneminin projeden daha çok olduğunu göz ardı etmemeliyiz.Hasan YILDIZ
hasan@hasanyildiz.com

Hasan YILDIZ, Girişimci. Doktora Öğrencisi. Fizikçi, Bilgisayar Mühendisi, İş Zekası Uzmanı, İş Sağlığı ve Güvenliği Danışmanı, Yazar. Arama Motoru Optimizasyonu Uzmanı, Girişim Mimarı, Kobi KOÇU.

BU KONULAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yazılım Sektörüne 200Milyon TL Destek

Yazılım Sektörüne 200Milyon TL Destek. KOSGEB KOBİGEL Programı, KOBİ Gelişim Destek Progra...

BizBizze 2018 Girişimcilik Programı

BizBizze 2018 Girişimcilik Programı. BizBizze...

STARTUP CARNIVAL 2018

STARTUP CARNIVAL 2018. Türkiye’nin en eğlenceli start...

Startup’ını Söyle, Desteği Kap!

Startup’ını Söyle, Desteği Kap! ya da kendi söylemleri ile "...

BU MAKALEYE YORUM YAP