Yapay Zeka ile Yaşamak

Yapay Zeka 17 Aralık 2017 - 6:06 158 KEZ OKUNDU 0 YORUM YAPILDI

Booking.com
Yapay Zeka ile Yaşamak

Yanılmıyorsam 2014 yılında Dünyanın önde gelen bilim insanlarından Profesör Stephen Hawking yapay zekanın insanlığın sonunu getirebileceği uyarısında bulundu. Hemen herkes bilim kurgu filmlerinde ki senaryoları hatırlayıp; fiziksel bir savaş yaşanacağını düşündü.

Bundan 15 yıl kadar önce izlediğimiz filmlerdeki robot sahnelerinin, kurmaca olduğunu düşünsek yahut hayretle izlesek de şimdilerde yapay zekalı robotların farklı versiyonlarını görüyoruz. Sürücüsüz otomobiller, insansı robotlar, düşünen makinalar yani Yapay Zeka’nın hayatımıza bu kadar dahil olması hayatımızda neler değiştirecek?

Yakın gelecekte insanlığın çalışma alanlarının tümünde yapay zekalı robotlar yer alacak. Özellikle fabrikalarda ki rutin işler “Endüstriyel Robotlar” tarafından yapılacak, hali hazırda birçok iş zaten robot makinalar tarafından yapılıyor, bu kez makinalar düşünebilecek, yorumlayabilecek ve insani faktörler sebebiyle oluşan hatalar en aza indirgenebilecek.

İntihar Eden Robot

İnsani faktörlerin düşeceği konusunda kesinlik olmasa da öyle olması bekleniyor. Gelişmeler sürerken; geçtiğimiz aylarda Amerika’nın başkenti Washington da bir robot intihar etti haberi durumun tam olarak öyle olmayabileceğini gösteriyor.

Washington’daki bir alışveriş merkezinde görevli KnigtScope K5 isimli robot, insanlara asistanlık hizmeti veriyordu. Uzay roketine benzeyen KnigtScope K5, yoğun kalabalık  sebebiyle üstlendiği görevi tam manasıyla yerine getiremeyince ani bir hareketle kendini suya attı. Ve tabii ki kısa süre sonra da fonksiyonsuz kaldı. Garip ama gerçek bir hikaye.

Sürücüsüz Araçlar

Popüler bir yapay zeka türü ise şüphesiz ki Sürücüsüz Araçlar. Halen aktif olarak otonom sürüş (kendi gidebilen araç) modeliyle hayatımızda yer alsa da yakın gelecekte sürücüye ihtiyaç duymadan araçlar ile seyahat mümkün olacak gibi gözüküyor, Denemeleri aktif olarak yapılmakta.

Yapay zekâ hafızamızı, iş hayatımızı ve sosyal yaşamlarımızı nasıl geliştirebilir?

Pazarlama ve Yapay Zeka

Yapılan araştırmalar gösteriyor ki yapay zeka ile hazırlanmış reklam görselleri (banner), insanların hazırladığına göre 35% daha fazla tıklama ve satın alma sağladığı ispatlanmış durumda. Burada büyük veri (big data) yani birden fazla değişkeni okuyabilen bir zekadan bahs ettiğimizi unutmamak lazım.

Görünen o ki yakın gelecekte robotlar işimizi elimizden alacak, gerekli iş gücü robotlar tarafından sağlanacak; peki ya sizce insanlık ne olacak; yorumlarınızı bekliyorum.Hasan YILDIZ
hasan@hasanyildiz.com

Hasan YILDIZ, Girişimci. Doktora Öğrencisi. Fizikçi, Bilgisayar Mühendisi, İş Zekası Uzmanı, İş Sağlığı ve Güvenliği Danışmanı, Yazar. Arama Motoru Optimizasyonu Uzmanı, Girişim Mimarı, Kobi KOÇU.

BU KONULAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU MAKALEYE YORUM YAP