Düşüncelerinizi Yürüyüşe Çıkartın

TED 21 Mart 2018 - 6:06 76 KEZ OKUNDU 0 YORUM YAPILDI

Booking.com
Düşüncelerinizi Yürüyüşe Çıkartın

Düşüncelerinizi Yürüyüşe Çıkartın. İddialı gibi mi duruyor sizce de? Peki siz düşüncelerin nefes alması gerektiğini biliyor muydunuz?
Kafanız öyle yoğun ki, tabiri caiz ise kırk tilki dönüyor ama kırkının da kuyruğu birbirine değmiyor.İşte tam da bu aşamada kendimizi yollara vuruyoruz yani en azından ben öyle yapıyorum, ev ile ofisimin arası 4 km kadar uzaklıkta idi. Özellikle yaz günleri bu yolu düşünme ve geliştirme süreci olarak kullanıyordum. Hem trafik derdim olmuyor, hem sağlıklı yaşam için bir faktör olumlu bir iş yapıyor hem de fikirlerimi gezdiriyordum. Kendi kendime fikrin objektif sorgulamasını yapabiliyordum, çünkü hesap verdiğim ya da sunduğum tek kişi aklım ve bedenim. Öylesine şeffa oluyorsunzu ki bu aşamada, herşeyin gün yüzüne çıktığını görüyorsunuz. Yatırımcı ya da girişimcisi olduğum her işi bu yolla analiz ediyorum diyebilirim 🙂

Daha yaratıcı olmak mı istiyorsunuz? Yürüyüşe çıkın diyen vücudun hareketinin zihnin hareketini nasıl etkilediğini inceleyen Marily Oppezzo‘nın insana ve hatta girişimcilere ilham veren konuşmasını izlemenizi tavsiye ederim. TED TALKS konusunda sıkın bir takipçi olarak sizlere zaman zaman beğendiğim sunumları yorumlayıp aktarmaya çalışıyorum.

Daha yaratıcı olmak mı istiyorsunuz? Yürüyüşe çıkın

Yeni bir fikir bulmaya çalışırken hepimizin sıkıştığı zamanlar vardır. Ancak, davranışçı öğrenme alanında çalışan bilim insanı Marily Oppezzo’nun yaptığı araştırmaya göre, kalkıp yürüyüşe çıkmak, yaratıcı fikirlerinizi akıtmak için gereken tek şey olabilir. Bu eğlenceli, hızlı konuşmada, Marily, yürüyüşün, bir sonraki beyin fırtınanızdan en iyi şekilde yararlanmanıza nasıl yardımcı olabileceğini açıklıyor.

Bu konuşma TEDxStanford etkinliğinde Marily Oppezzo tarafından gerçekleştirilmiştir.Hasan YILDIZ
hasan@hasanyildiz.com

Hasan YILDIZ, Girişimci. Doktora Öğrencisi. Fizikçi, Bilgisayar Mühendisi, İş Zekası Uzmanı, İş Sağlığı ve Güvenliği Danışmanı, Yazar. Arama Motoru Optimizasyonu Uzmanı, Girişim Mimarı, Kobi KOÇU.

BU KONULAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

İş mi arıyorsunuz? Deneyiminizi değil yeteneğinizi öne çıkarın

İş mi arıyorsunuz? Deneyiminizi değil yeteneğinizi öne çıkarın.

İnci Kefallerinin Umuda Yolculuğu

İnci Kefallerinin Umuda Yolculuğunu dinleyince aktivist olunmaz, aktivist olunur dedim kendi kendime. 

Umudun Yarattığı Kurtuluş

İnsan umutsuzluktan umut yaratandır der Yaşar KEMAL. İşte insanevladının varıda yoğuda umut; esase...

İnsanların reklamlara tıklaması için bir distopya yaratıyoruz

Tekno-sosyolog Zeynep Tüfekçi; her tıklamayla beraber, yapay zeka kaynaklı bir distopya in...

BU MAKALEYE YORUM YAP