Dünyamız için parlak fikirler

Hayattan 11 Ekim 2017 - 16:00 432 KEZ OKUNDU 1 YORUM YAPILDI

Booking.com
Dünyamız için parlak fikirler

Günlük yaşamımızda ekonomiden sağlığa, iklim değişikliğinden teknolojiye irili ufaklı pek çok sorun karşılaşıyoruz. Her sorun bir çözüm arayışını da beraberinde getiriyor tabii ki; Küresel sorunlarda çare teknolojiden bekleniyor; Temiz Hava, Atıklar, Yapay Zeka, Dijital Dönüşümler, Temiz Enerji gibi konuları ele alan BBC ‘nin derlediği çözümlere bir göz atalım dedim;

 

Yağmur Ormanlarından Gelen Oksijen!

Dünyanın en geniş yağmur ormanlarına sahip Brezilya, Dünya Oksijen ihtiyacının 20%’sini tek başına karşılıyor lakin bu ormanlar hızla tahrip ediliyor; bu tahribata DUR diyebilmek için Google, Yerel Halk ile birlikte çalışarak tahribatı en aza indirgiyor.

Tüm Dünya da artan nüfusa eşdeğer olarak ORMANLIK ALANLARIN da artması gerekiyor, aksi halde rahat nefes almak yakın gelecekte mümkün olmayabilir.

 

Çöpten Enerji ÜRETMEK!

İşe yaramaz atıklar olarak görülen çöplerin toprak altına gömüldüğü günler geride kaldı, artık çöpler teknolojiden faydalanılarak ENERJİ dönüşümünde kullanılıyor. Öyle ki ÇÖP ithal edip, enerjiye dönüştüren ülkeler var; bu ithalatta bilinenin aksine çöpü veren parayı da veriyor 🙂 Böylelikle çöpü veren ülke çöpünden daha ucuza kurtuluyor, çöpü alanda ucuza enerji üretimi sağlıyor. Yapılan çalışmalarda ortalama değerler 4TON ÇÖP, 1 TON AKARYAKIT enerjisine eşdeğer olarak görülüyor ki bu oldukça büyük bir fayda.

Bazı devletler çöplerini kendisi dönüştürüyor, bunun için de yerel halkı işin içine katıyor. Örneğin; Endonezya da dönüştürülebilir çöp karşılığında, sağlık hizmeti alınabiliyor, Hindistan da atık plastikler asfalt gibi kullanılarak hem asfalt maliyetinden hem de atık dönüşüm/depolama maliyetinden kurtulmuş oluyorlar.

 

Yenilenebilir ve Temiz Enerji

Yenilenebilir ve Temiz Enerji üretmek kadar önemli bir değişken de daha az havayı kirletmek. Özellikle akaryakıt kullanımı havayı oldukça kirletiyor ve pahalı bir enerji türü. Hollanda bu soruna çözüm olarak elektrikli tren kullanımında ısrarlı. Bütün elektrik trenlerini RÜZGAZ ENERJİSİ ile çalıştırıyor olmaları da cabası 🙂

OKUMA TAVSİYESİ :  40 Yıllık Enerji Planı

Trenleri,n gerek duyduğu enerji Rüzgar Tribünlerinden geliyor, siz bu yazıyı okuduğunuz süreçte muhtemelen 100% oranında rüzgar türbinlerinden faydalanıyor olacaklar. Hollanda da yaklaşık günlük 600Bin yolcu bu trenlerle seyahat ediyor ve bir rüzgar türbini bir treni yaklaşık 190km boyunca seyahat etmesini sağlıyor, böylelikle yılda 1Milyar kwh elektrik enerjisinden tasarruf ediliyor. Burada düşük bilet fiyatı, daha az akaryakıt tüketimi ve dolayısı ile daha az çevre kirliliği gibi çok sayıda fayda söz konusu.

 

Yapay Zeka Fantezisi

1900’lü yılların ortalarında konuşulmaya başlanan düşünen makineler konusu sanki Bilim Kurgu Filmleri için senaryo kaynağı olmanın dışında bir işe yaramayacak gözüyle bakılıyordu. 2000’li yılların başında ancak prototip uygulamalı olarak karşımıza çıkan düşünen makineler artık sadece düşünmekle kalmıyor hissediyor, kokluyor, yorumluyor…

Öyle ki insan vücudunu koklayarak kanser gibi ölümcül hastalıklarda erken teşhisi sağlayabilecek düzeye gelindi.  Günümüzde artık Yapay Zeka Avukat, Yapay Zeka Doktor, Yapay Zeka Mühendis, Yapay Zeka Çiftçi gibi insanın yaptığı her işi daha iyi muhakeme ile yapabilecek düşünen robotlar söz konusu.

Tabii ki herkesin aklında peki ya insanlık n’olacak sorusu var; bu da bir başka yazının konusu …

 

Dijital Devlet Yapılanması

e-devlet gibi yapılanmalar ülkemizde de var olsa da henüz tam olarak oturmuş bir sistem yok zira devlet dairelerinin birbiri ile iletişimi tam olarak sağlamış değil. Estonya gibi ülkelerde devlet dairelerinde uzun uzu8n kuyruklar ve dijitalden ulaşılamayan bir oluşum neredeyse göremezsiniz. Öyle ki ülke de e-vatandaş uygulaması ile ülkeyi hiç görmemiş insanlara şirket kurmak gibi önemli bir imtiyaz veriliyor. (E-Vatandaşlık Hakkında)

Estonya yerel halkı için de durum farklı değil, İş Kurmak, Vergi Ödemek, resmi bir belge almak gibi tüm işlemler herkesin evinde bulunan interneti ile bir kaç tıklama sonucu işlemlerini tamamlayabiliyorlar.

Okuma TAVSİYESİ : Dünyayı değiştirmek istiyorsanız, Admiral William H. McRaven

 

Dünyamız için parlak fikirler tabii ki bunlarla sınırlı değil, daha birçok konuda çeşitli çözümler belirli yerlerde işlemeye devam ediyor. Bunlar bize gösteriyor ki vizyon ile yapılan her iş mümkün olaiblir ve biz bu Dünyayı bir sonraki nesile daha temiz bırakabiliiriz.Hasan YILDIZ
hasan@hasanyildiz.com

Hasan YILDIZ, Girişimci. Doktora Öğrencisi. Fizikçi, Bilgisayar Mühendisi, İş Zekası Uzmanı, İş Sağlığı ve Güvenliği Danışmanı, Yazar. Arama Motoru Optimizasyonu Uzmanı, Girişim Mimarı, Kobi KOÇU.

BU KONULAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Dünya Günü 2018

Dünya Günü 2018.

2017 Biterken

Bundan tam 6 yıl önce 24 Aralık 2011 'de “

Doktor’dan Radyo Programı Yeniden

Doktor'dan Radyo Programı başlığı geldi, Ceyhun YILMAZ'ın insatagram üzerinden yayınladığı...

Harika Haftasonları Geçirmeniz İçin Yapmanız Gereken 9 Davranış

Harika Haftasonları Geçirmeniz İçin Yapmanız Gereken en önemli 9 Davranışı sizler için listeledim. Kendiniz...

BU MAKALEYE YORUM YAP

BU MAKALEYE YAPILAN YORUMLAR ( 1 )

  • Dünya Günü 2018 ⋆ 22 Nisan 2018 / 16:36 Cevapla

    […] Günü 2018. Dünyamız için parlak fikirler konusunda sizlere daha önce bir içerik yazmıştım. Dünya, Güneş Sistemi’nde […]