Google’ın sizi inandırmaya çalıştığı 5 büyük SEO yalanı!

Google SEO 21 Temmuz 2016 - 11:11 21444 KEZ OKUNDU 0 YORUM YAPILDI

Booking.com
Google’ın sizi inandırmaya çalıştığı 5 büyük SEO yalanı!

Google’ın sizi inandırmaya çalıştığı 5 büyük SEO yalanı modelinde çokça yazı bulamazsınız dahası bu kadar gerçekçi yazılmışını muhtemelen daha önce hiç okumadınız. İddialı bir giriş evet ama GERÇEK… Şunu iyi biliyoruz ki sıralamalar yalan söylemez!!!

Google, SEO

Google, SEO

Ve 2016’dayız. SEO kesinlikle en iyi günlerini yaşıyor belki ama; aslında potansiyel riskleri de beraberinde taşıdığını söylemeden edemeyiz.
SEO ‘da beyaz taktikler ile ilerlense bile başarılı olmak da var başarızlığı tatmak da. Çünkü Google siz iyi niyetli hareket dahi etseniz durmadan gerçekleştirdiği algoritma değişiklikleri ile sizi siz anlamadan kara listeye alabilir. Ya da daha iyi bir ihtimalle rakibinizin gerisine de atabilir.

SEO’ya ilişkin birbirinden farklı ve düşündürücü korku hikayelerini hemen her hafta duyuyoruz artık. Bu korku dolu hikayeleri biraz deşmeye ne dersiniz?
Gelin gelmiş geçmiş en büyük 5 farklı SEO mitini masaya yatıralım ve üzerinde konuşmaya devam edelim.
Ta daaaaaa! İşte SEO Mit Avcısı şimdi başlıyor:

1-) SEO’nun iyiliği için link inşası yapmamalısınız

Google, SEO

Google, SEO

*** EFSANE ***

Belki zibilyon kere duyduk! Google SEO’da link inşasına çok da sıcak bakmaz. Hatta der ki Google Webmastar kalite şartnamesinde; “herhangi bir şekilde Google ’ın algoritmasını manipüle etmeye çalışan doğal olmayan şekilde temin edilen linkler Google’ın Webmaster Şartnamesine doğrudan aykırılık içerir”

Google’dan ekmeğini yiyen meraklı kullanıcılar da pek çok defa türlü türlü platformlarda bu durumu çeşitli sorularla dikkatlere taşımak istemiştir. Ve bunun üzerine link inşasına yönelik olarak Google’dan Joen Mueller demiştir ki: “Biz linklere algoritma gereği odaklanırız. Ancak websitesi kalitesini ölçen başka faktörleri de hesaba katarız. Yalnızca link faktörüne eğilmeniz, sizin için bazı farklı sıkıntıları beraberinde getirebilir.”

Eh… , yine kesin ve net ifadeler yok öyle değil mi? Aslında şu deniyor olmasın sakın: Link inşası doğal olarak günden güne yayılmalı ve gelişmeli. Diyelim ki, içeriğiniz çok kaliteli ve herkes içeriğinize bağlantı vermek (linklemek) istiyor? E şimdi bu bir sorun mu? Her şey bir yana Link İnşası aslında SEO ‘nun karanlık tarafı mı?

*** KANIT ***

Google’ın söylediklerine karşıt olarak bilinmesi gerekir ki, linkler hemen her türlü arama motorunun en güçlü sıralama sinyalidir. Bunun ne kadar doğru olduğunu da şöyle açıklamaya çalışalım.

Birkaç hafta önce Reddit kullanıcılarından biri ilginç bir olaya tanık oldu. Bir site aniden en önemli anahtar kelimelerde üstünlük kurmayı başarmıştı. “Best” başlığı taşıyan hemen her türlü destekleyici anahtar kelimede galip geliyordu söz konu site birçok üründe ya da Babalar günü hediyeleri gibi içeriklerinde üstünlük sağlıyordu. Ve evet bildiniz her sayfada “Şimdi Al” butonu da mevcut idi.

Google, SEO

Google, SEO

Bu küçük ufaklık da neymiş öyle? Yep! O bir Amazon Affiliate linki 🙂

Site yayın hayatına 6 ay kadar önce başladı. Bak bunu biliyoruz! İyi de bu kadar hızlı bir yükseliş nasıl söz konusu olabildi ki?
Footer linkleri! Eğer bunlar google’ı sıralamada manipüle etmek adına yapılmadı ise inanın başka ne anlama geldiğini bilebilecek durumda değilim!
Görünüşe göre bu site US’nin en buyuk magazin dergilerinden birina ait. Ve bu magazin siteleri ise birbirine linkler yumağı ile bağlı. Birinden öbürüne öbüründen birine…esquire.com, elle.com, cosmopolitan.com, marieclaire.com, seventeen.com, popularmechanics.com.falan filan, inanmıyorsanız kendiniz inceleyin!

Site içi linkler hakkında Bakın SEOspyglass bizlere neler anlatıyor?

Google, SEO

Google, SEO

Görebileceğiniz üzere hemen her link site içinde kurgulanmış. Bunlar bu işe daha ocak başında başlamışlar. Hayatımda gördüğüm doğal gözüken ama olmayan yegane linkler değil bunlar ama,sezarın hakkını sezara teslim edersek, o tarihten beri iyi bir çalışma sergilemiş olduklarını kabul etmemiz gerek!

*** Ne Yapmalı? ***

Google ister kabul etsin ister etmesin. Link inşası halen ve halen SEO stratejilerinin en önemli mihenk taşı olmaya devam etmektedir. Eğer ki link inşası yapmamayı tercih ederseniz, hiç kuşkusuz rakiplerinizin gerisinde kalmanız muhtemeldir.

Elbetteki link inşası yapılırken önemli olan sitenize yakın endüstrilerle işbirliği yapmanızdır. Bunun da en iyi yolu rakiplerinizin nerelerden bağlantı (link) topladığını tespit etmekten geçmektedir. Bu analizler için profesyonel bir kaç site önerisinde daha sonra bulunacağım.

2. Klikler sıralamaları değiştirmez!

Google, SEO

Google, SEO

*** EFSANE ***

Google resmi olarak sıralama sonuçlarında tıklamaların doğrudan bir etkisi olmadğını söyler. Garry Lllyes’a göre ise: CTR (Click To Rate)’ler sıralamalar için oldukça kolay bir şekilde manipüle edilebilr.

*** KANIT ***
Google her ne kadar aşağıdaki yazıda karmaşık bir şekilde etki azlığından söz etse de; “Bazen arama motoru kullanıcıları bizim verdiğimizden daha kaliteli bir sonuca ulaştığını düşündüğüne karar verirsek bunun sıralama sonuçlarına etki etmesi mümkündür.”

İlginç olarak yine doğrudan bir katkı olduğunu söylememekte Google bizlere, hatta bunun spama da yol açabileceğine dair uyarıları peşi sıra vermekte. Tam da bu yüzden bir seo uzmanı bir deney yapmaya karar vermiş. Deneyde şu sorunun cevabı aranacak imiş: Acaba CTR ile Google yanıltılabilir mi?

Mozdan Rand Fishkin twitterdan takipçilerine seçtiği bir anahtar kelimeyi aratmalarını hemen ardından ise ilk sıralamada olan siteyi hızlıca açıp kapamalarını (geri dönmelerini) istemiş; 1. Sıralamayı beğenmediklerini göstermişler gibi davranmışlar yani… Bunun yerine aynı anahtar kelime öbeğinde gelen başka bir site üzerinde gezinmeleri tembihlenmiş.

Google, SEO

Google, SEO

Bilin bakalım ne olmuş? Diğer sonuç birden yukarı çıkmasın mı!
Örneğin yukarıdaki örnekte. 3.sıradaki sonuç birden üste taşınmış!

Google, SEO

Google, SEO

Ancak şu da var bu tarz bir sonuç uzun vadeli olarak sonuçları etkilemiyor. CTR o an için ve geçici bir süre aralığında etkili olabiliyor.
Başka bir önemli not ise: bu tıklama hadiselerinin otomatize edilmiş botlarla sonuç vermeyişi. Google tıklamaların botdan mı yoksa insan kaynaklı mı olduğunu çoğunlukla anlayabiliyor, orta vadede kesinlikle anlıyor 🙂

*** Ne Yapmalı? ***

Demek ki organik CTR’ler sıralamanızı olumlu yönde etkileyebiliyor. E o zaman ne duruyorsunuz ziyaretçilerinizi daha çok tıklama almak için teşvik edin. Google odaklarınızı optimize edin. Tıklama alan sayfalarının CTR snippetlerini Google Search Console’dan temin edin ve Google Adwords üzerinden den A/B testleri ile doğru geri bildirimler alacak şekilde projeniz için organik testler yapın. Böylece çok daha hızlı ve verimli sonuçlar elde edebilirsiniz.

3. Anahtar kelimeler artık önemli olmayacak!

Google, SEO

Google, SEO

*** Mit / EFSANE ***

2013 yılında Google’ın hummingbird güncellemesi sayfa içi SEO ve anahtar kelimeler ile alakalı bildiğimiz her şeyi değiştirdi. Görünüşe göre konular ve konseptler anahtar kelimelerin önüne geçti ve dahası kelime odaklı SEO hedeflemesi fayda etmiyordu artık…

Hummingbird ile kelimenin tek başına anlamından ziyade cümle / kelime öbeği içerisindeki anlamı daha fazla değer kazanmıştır. Bakın bu konu hakkında Amit Sighal ne diyor;
Bilişsel grafik sayesinde, artık aramasını yaptığınız sorguların sonuçları daha ilgili olacak. Çünkü biz artık, kelimeler arası anlamları ve nüansları anlayabiliyoruz…

Adil olmak gerekirse. Google hiçbir zaman anahtar kelimelerin önemini yitirdiğinden söz etmedi. Bu mit SEO’cuların kafasında yeni güncellemeye göre “beklenen şeyler, sorguların kendisi değişti Google konsept, konu ve anlamı kelime öbeklerinden daha değerli kılarak yer değiştirme uygulamıştır. Pek çok SEO’cu da konu çerçeveli seo‘nun çok daha iyi sonuçlar üreteceğini söylemektedir.

*** KANIT ***
.
Evet evet. Google’ın arkasında müthiş bir teknoloji olduğunu biliyoruz. Zaten tam da bu sebeple insan gibi düşünüp sorguları yapay zekası ile değerlendirebiliyor. Yalnız unutmayın Google bir makine, yani insan gibi düşünmesi hala çok zor. Doğal olarak da yazdığınız her komut ne kadar semantik de olsa günün sonunda onlar bir sorgu olarak kalacaktır.

Google’ı kolay kolay yanıltabileceğinizi söylemiyorum ancak Google gibi düşünerek, işi biraz daha ilginç hale getirebilirsiniz. Hummingbird güncellemesinden sonra arama motorunun düşünme yetisi fazlasıyla değişmiş olabilir. Ancak hala yapılabilecek ufak numaralar var! 🙂

Hadi kafamızdakileri pratiğe dökelim. Diyelim ki, bitkiler üzerine bir siteniz var. Belki bitki satışı yapıyor belki de bilgi birikimizi blog aracılığıyla paylaşıyor, okuyucularınıza kullanışlı ipuçları veriyorsunuz. Her neyse yaptığınız iş her halükarda aşağıda fotoğrafını gördüğünüz bu küçük arkadaş hakkında bilgilendirici bir makale yazmak. Bu bitkinin adı: Aglaonema

5 Büyük SEO YALANI, Google

5 Büyük SEO YALANI, Google

Bunun adının öyle olduğunu siz çok iyi biliyorsunuz çünkü tabir-i caiz ise siz işinin erbabısınız. Ancak, bilmediğiniz şu ki biz gibi normal insanlar ona Chineseevergreen demekte!

İdeal olarak siz Aglaonema üzerine bir sayfa oluşturacak, harika bir içerik girecek ve iyi içeriğinize iyi backlinkler (referans linkler) edinecek, google’da bu söz öbeklerinde yükselişe geçeceksiniz. Fakat herşeye rağmen “sorgular” hala “şey” lerdir. Google hala neyin ne olduğunu tam da bilememektedir – HENÜZ!!!

Google, SEO

Google, SEO

Yakından bakın. Bunlar 1-1 aynı olan anahtar kelimelerin aldığı farklı sıralamalar. Aralarında bir kesişme var ancak şayet ilgili sinonimleri konu içerisinde geçiyorsa!

4. Sosyal Medya Sinyalleri SEO değeri üretmez!

Google, SEO

Google, SEO

*** EFSANE ***

Geçerliliğinden şüphe duyulan başka bir mit ise şudur: Sosyal platformlarda alınan SEO sinyallari etkisiz midir? 2010 yılında Matt Cutt etkileşim oranlarının sonuçlara etki edeceğinden bahsetmişti. Daha sonra ise bu söylem yine Google tarafından yalanlandı.

Bakalım Matt Cutts. 2014 te ki bir videosunda neler demiş.

Bildiğim kadarıyla şu an sosyal platfomlardan gelen sinyalleri Google sıralamasında kullanmamaktayız… Hayret Doğrusu 🙂

*** KANIT ***

Bakalım ne gerçek ne değil. Google sosyal etkileşimlerini kullacağım sözlerini yalanlayadursun. Satır aralarında aslında bunu inkar ettiklerini de göremezseniz. Birkaç ay önce Rand Fishkin’in tıklama deneyi yetkilere sorulduğunda yanıtları şöyle olmuştu:

Aslında siz ihtiyacımız olan sinyalleri bize sağlamış ve üretmişssiniz. Bunlar; etkileşimler (mentions), bağlantılar (linkler), sosyal etkileşimler…
Zaten gerçekler de bunun ispatı. Branded3 isimli seo ajansı tweet etkileşimlerini mercek altına almış ve 8528 sayfa analiz edilmiş ve 3 gruba ayrılmış:

  • 1-99 tweets (5,322 pages)
  • 100-499 tweets (1,382 pages)
  • 500+ tweets (1,824 pages)

Aralarında korelasyon olup olmadığına bakılan deneyde özellikle 500+ tweet sağlananlar ilginç sonuçlar üretmiş.

Google, SEO

Google, SEO

Yukarıdaki grafikten de görüleceği üzere 7500 etkileşime sahip sayfa neredeyse sıralamada başı çekecek kadar önde!

Google, SEO

Google, SEO

*** Ne Yapmalı? ***

Anlaşılan o ki, sosyal etkileşimler de SEO stratejinizin bir parçası olmak durumunda. Yani kayıtsız kalmanız pek de yararınıza değil. O halde sitenizin sosyal medya etkileşimlerini göz önünde bulundurup, bu alanda gelişimler sağlayınız ve mümkün ise bunu tek bir platformda gözlemleyiniz.

5. Anchortext kullanmak SEO için kötüdür;

Google, SEO

Google, SEO

*** EFSANE ***

Penguen güncellemesinde bu yana (2012) bağlantı metni (anchortext) kullanmanın tehlikeleri hakkında pek çok şey duyuyoruz. Google ise bunun zarar verici olduğunu bize söylüyor. Makale ve haberler içerisinde optimize edilmiş bağlantı metinleri bir çeşit doğal olmayan link kabul edilir.

*** KANIT ***

Şu noktada açık olalım. Penguen güncellemesinin şakası yoktur. Eğer bu işe girişecekseniz AnchorText çeşitliliği göz önünde bulundurmanız ve endişe duymanız gerekir. 🙂
Fakat bu doğrudan bağlantı metni yapılmaması gerektiği anlamını taşımaz. Ancak yine de Penguen güncellemesi üzerine yapılan incelemeler ışığında ilginç sonuçlar ortaya çıktığını hatırınızda bulundurmanız gerekir. Olağandışılığa kaçan bağlantılama (linkleme) yapan site sahipleri sıralamada gerileme yaşamış ve optimizasyon yarar değil zarar getirmiş…
Fakat yine de biz bir deney yapalım: Google’a “click here” ya da türkçe haliyle “buraya tıkla” yazalım; 1. Sırada Göreceğiniz sonuç sizi şaşırtacak…

Google, SEO

Google, SEO

Belki fark edemediniz biz yazalım: 1 sıradaki site “click here” öbeğini içermiyor.

Bu bize halen çapalamanın (anchor text) sıralamada olan buyuk katkısına dair kuvvetli bir ibare olduğunu gösteriyor…

*** Ne Yapmalı? ***
Doğru çapalama ile metinler halen sıralamada büyük öneme sahip. Ancak doğru optimize etmediğiniz çapalar (anchors) ise size buyuk belalarda açabilir.
Hiç kimse size tek başına çapalama yaparak üst sıraların yolunu açacağınızı garanti edemez. Bu sebeple yapmanız gereken rakiplerinizi mercek altına yatırarak kendinize benzer bir strateji geliştirmek olmalı.

Google, SEO

Google, SEO

Arama motorları için bunlar başlı başına karar kıstasları değil. Bazı mitler konuşulur durur ancak ne kadar doğrudur tartışılır…
Tüm bu söylentiler SEO tarafından doğar ve yine SEO tarafından çürütülür, bu şekilde ise bizler Google’ın algoritmasını kavrayıp strateji geliştirmeye çalışırız. Eğer derseniz ki, SEO adil değil, Sonuçlar adil değil; Aklımıza tutmalıyız ki, ne biz ne de arama motorlarının teknolojisi mükemmeldir. Her yeni güncelleme aslında yepyeni mücadelelerin fişeği demektir.

Google dahil her sonucun adil olduğunu iddia edemezken. Her sonucun adiliyet kapsamında önümüzde sunulduğundan elbette ki emin olamayız. Google sadece ilgili sonuçlar üretmeye çalışır. SEO ise bunu kimi zaman kendi çıkarları doğrultusunda kullanmaya…

Takip Edilesi Global SEO Blogları

Sözün özü.. Tüm bunlar aslında beyin jimnastiğidir. Bildiğiniz başka SEO mitleri de varsa yorum bölümüne yazın. Tecrübelerinizi aktarın. Böylelikle nice mitleri çürütebilir bazısında ise doğruluğuna ikna olabiliriz.

Masha Maksimava ‘nın ingilizce olarak kaleme aldığı yazıyı Emrah Bayıldıran ‘ın çevirisi ve Hasan YILDIZ yorumuyla okudunuz, beğendi iseniz paylaşınız;
Karşı olduğunuz noktaları yorum bölümünde ya da mail ile yazınız ki bizler de yenilikler öğrenelim ve yazalım. Eksik ya da hatalı bölümler olduğunu düşünüyor iseniz bizler doğrusunu öğrenmek isteriz.Hasan YILDIZ
hasan@hasanyildiz.com

Hasan YILDIZ, Girişimci. Doktora Öğrencisi. Fizikçi, Bilgisayar Mühendisi, İş Zekası Uzmanı, İş Sağlığı ve Güvenliği Danışmanı, Yazar. Arama Motoru Optimizasyonu Uzmanı, Girişim Mimarı, Kobi KOÇU.

BU KONULAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Huzurlarınızda Penguen 4.0 – Google’ın Gerçek Zamanlı Algoritması

Google, Penguen 4.0 (gerçek zamanlı) algoritmasını re...

Google Adwords & SEO Eğitimi

Eğitimde, internet pazarlamasının en önemli araçlarından olan Adwords ve SEO, Google Adwords ve SEO Sertifi...

Takip Edilesi Global SEO Blogları

Dünya da genel olarak Mühendislik Hesaplamalarıyla varlığını gösteren Google Arama Motoru 'nun varlığı yani...

Moof  Akademi’den Google Adwords ve Seo Eğitimi

Markanız için internet pazarlamasının en önemli araçlarından olan Adw...

BU MAKALEYE YORUM YAP