Zor İnsanlarla Başa Çıkmak İçin 8 İpucu

Kişisel Gelişim 06 Eylül 2017 - 16:00 713 KEZ OKUNDU 0 YORUM YAPILDI

Booking.com
Zor İnsanlarla Başa Çıkmak İçin 8 İpucu

Göz göze bakamadığınız insanlarla karşılaşmadan bir hayat sürmeniz neredeyse imkânsızdır.

Bıktırıcı ve bencil insanlarla anlaşmazlık yaşamak hayatın kurtulamadığımız ve ilgilenmemiz gereken kaçınılmaz bir parçasıdır. Bu; ilgisizliğin üstesinden ailemiz ve arkadaşlarımız ile gelmeyi öğrenmek anlamına gelir. Bu konuda ustalaştıkça sorunların sizin için çok zorlaşmadığına emin olacaksınız.

İletişime geçmekte zorluk çektiğiniz insanlarla uğraşırken şu noktaları aklınızdan çıkarmayın:

Zor İnsanlarla Başa Çıkmak İçin 8 İpucu

Duygularınızı Kontrol Edin

Anlaşmazlık, gerginliği ve siniri çok çabuk tetikleyebilir. Olumsuz ruh hali olumsuz fiziksel tepkimelere yol açabilir. Vücudunuza olumsuz enerjiyi aldığınızın göstergesi olan göğsünüzde ısrarcı bir ağırlık hissetmek gibi gergin etkileşimler yaşadığınız sırada fiziksel tepkimenin üstesinden gelmenin en etkili yolu duygularınızı kontrol etmektir.

Bir daha kendinizi zor bir insan karşısında gergin durumda hissederseniz, birkaç derin nefes alın ve gerginliğin ve sinirin içinize işlemesine engel olarak vücudunuzu rahatlatın. Bu eylemlere karşı kasıtlı kararlar alın. Derin nefes almak rahatlamanıza ve olumsuz enerjiyi vücudunuzdan atmanıza yardımcı olacaktır.

Duygularınızın sizi yönetmesine engel olacak bir diğer yöntem de BEKLE yöntemidir:

B:Bekleyin ve hareket etmeden önce duygularınızın farkında olun.

E:En derin nefesinizi alın. Derin nefes sizi rahatlatacaktır.

K: Kendini izle. Nefret anında sadece duygularınızı hissetmek yerine fiziksel olarak nasıl tepki verdiğinizi de gözlemleyin.  Vücudunuzda bu fiziksel değişikliklere sebep olan duyguları belirleyin. Bu duyguların farkına vardıktan sonra sonra bu duygular sizi otomatik olarak terk edecektir.

L: Limitinizi arttırın. Sinir ve gerginlik limitinizi uzatın. Kimse kolay kolay bu duyguları yaşatamaz.

E: Elleşmeyin. Her hangi fiziksel bir tepki vermeden, işinizi yapmaya devam edin. Normale dönün, sorun sizi daha fazla etkileyemez.

 

Affedin

Bazen, davranışlarıyla gerginliğe sebep olan insanlar hareketleri ve sözleriyle karısındakileri nasıl etkilediğinin farkında değildirler. Bu yüzden onları affetmek güzel bir düşüncedir.

Birisini gerçek anlamda affetmek için onların davranışlarını gerginlik yaratan davranışlar serisi olarak algılamaya ihtiyacınız var. O kişinin neden ı şekilde davrandığını anlamaya ve merhamet göstermeye ihtiyacınız var. Affetmek gergin durumları öğrenmek ve olgunlaşmak için fırsat olarak görmenizi sağlayacaktır. Kendinizi kontrol etme konusunda daha iyi hissedecek ve daha başarılı görüneceksiniz.

 

Gözünüzü Korkutmayın

Her zaman son sözü kendisinin söylemesini isteyen, her şeyi kontrol etme isteği olan insanlarla ilgilenmek zorunda kalabilirsiniz. Bu davranış genellikle aşırı güvensizlik sorunu yaşayan insanlarda görülür. Çünkü yetersiz olarak görülmekten korkarlar ve diğerlerinin gözünü korkuturlar.

Ne olursa olsun, sakin kalmaya çalışın ve göz korkutmalarına fırsat vermeyin. Bu tarz insanlarla normal ya da iş hayatınızda karşılaşmış olabilirsiniz, kendi bildiklerinizin doğru olduğuna eminseniz kendinize güvenin ve onunla konuşun.

 

Kaçmayın

Zor olandan kaçmak veya ertelemek sorunlarınızı çözmez. Onlarla ilgilenmenin ne iyi yolu onlara sorunları ile kendi kendine nasıl başa çıkabileceklerini göstermektir.

Daha sert davranışlar sergilemesine sebep olacağı için onların yanında güçlü görünmekten ve problemlerini çözeceğinize olan güveninizi göstermekten kaçının. Onları sorumlu gösterin ve sorumluluğu üstüne almaya cesaretlendirin, bağımsız ve kendinden emin olmaya yönlendirin.

 

Anlatmaktan Kaçının

Kötü bir günün veya haftanın ardından olanları arkadaşlarınıza anlatmak duygularınızı paylaşmanın en doğal yoludur. Ne yazık ki, bazı insanlar üzerindeki olumsuzlukları gittiği her yere taşırlar ve her şeyden şikâyet ederler. Bu davranışın sizi yolmasına izin verip vermemek size bağlıdır. Olumsuz insanların etrafında olmak sizi daha da kötü yapar. Bunun için, bu tür insanlarla iç içe olmaktan ne pahasına olursa olsun kaçınmalısınız.

Sorunlar hakkında dırdır etmelerini dinlemek yerine sorunlarını çözmeleri için çözümler düşünün. Eğer başaramazsanız onlarla aranıza mesafe koyun, ancak bu şekilde onların sizi etkileyen olumsuz enerjilerinden uzak kalabilirsiniz. Bu kişiler şikâyet etme konusunda sonsuz güce sahipler ve aslında sorunlarının çözümü de kendilerinde saklıdır.

Eğer karşısına gelen her tür konuda kendini fikirlerini ve önerilerini sıralamaktan alıkoyamayan birini tanıyorsanız, kendi sesinin güzelliğini çok seven biriyle karşı karşıyasınız demektir. Monologları insanı boğma gücüne sahiptir ve önüne geçmek çok zordur.

Tek çözüm etrafındaki insanlara ders verme eğiliminde olan insanlara karşı uygulanabilecek tek çözüm onları yönlendirmektir. Bu tür insanlarla kurulan her tür iletişim risk (ve bir sürü zaman kaybı) taşır.

 

Mağdur Edebiyatına İzin Vermeyin

Başa çıkılması en zor olan kişilik türlerinden biri pasif-saldırgan-mağdur tiplerdir. Bunlar önce size zarar verir, sonra da kendilerini mağdurmuş gibi gösterirler.

Çözüm? Onlara, başkalarına karşı davrandığınızdan farklı davranmayın. Mağdur olduğunuzu düşünmek düşüncesiz davranışlar için mazeret değildr. Hakikaten ciddi bir sorunları varsa gerçek bir tedaviye yönlendirebilirsiniz.

Bu kişiliğe sahip insanların kendilerine dinleyecek insanlara ihtiyacı vardır. Bunu yapmak kolay olsa da değer görmediğiniz birinin sorunlarını dinlemeye devam etmeyin. Eğer kendini mağdur gibi gösteren kişi sadece kendisi anlatıyor ve sizin fikirlerinizi hiç sormuyor, sözlerinize değer vermiyorsa kullanılıyorsunuz demektir ve dinlemeyi bırakma vaktiniz gelmiştir.

 

Saygı Gösterin

Aretha Franklin “İstediğim tek şey birazcık saygı” diyerek durumu en güzel şekilde belirtmiştir. Bu sadece bencil insanların değil, zor kişiliği olan herkesin üstesinden gelmek için altın kuraldır. Unutmayın, birine saygısızca davranırsanız, onlar da size aynısını yapabilirler.

Sonuç

Hayatımızda zor insanlarla karşı karşıya geldiğimizde onlarla nasıl başa çıkılacağını bilmek herkeste olması gereken hayat kurtarıcı yetenektir. Önemli olan tek şey sizin; kendi sesini dinletmeyi çok seven, yaptığınız her şeyde hata bulan veya hareketlerinin diğerlerini nasıl etkilediğini bilmeden sürekli sizi gerginliğe sokan her tür insanla nasıl başa çıktığınızdır. Çabuk sinirlenen bir insansanız onların bu tarz hareketleri alışkanlık kazanır. Bu tür insanlarla karşılaştığınızda sakinliğinizi ve saygınızı yitirmeyin ve bahsettiğimiz tüm bu yöntemleri hatırlayın. Kendinize inanın, iyi iş çıkarın, size on katı kazançla geri dönecektir.

Kişisel Gelişim kategorisinde ki diğer yazılarımı ilgili kategoriden takip edebilirsiniz.Hasan YILDIZ
hasan@hasanyildiz.com

Hasan YILDIZ, Girişimci. Doktora Öğrencisi. Fizikçi, Bilgisayar Mühendisi, İş Zekası Uzmanı, İş Sağlığı ve Güvenliği Danışmanı, Yazar. Arama Motoru Optimizasyonu Uzmanı, Girişim Mimarı, Kobi KOÇU.

BU KONULAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Öğrenmekten asla vazgeçmeyin!

Öğrenmekten asla vazgeçmeyin. Eski yıllarda öğrenmek için sınıflara, okullara ihtiyaç vark...

Deneyimsiz Eleman Aranıyor

Deneyimsiz Eleman Aranıyor. Evet yanlış duymadınız "

İş mi arıyorsunuz? Deneyiminizi değil yeteneğinizi öne çıkarın

İş mi arıyorsunuz? Deneyiminizi değil yeteneğinizi öne çıkarın.

Görevleri Önceliklendirme ve Başkalarını Yetkilendirme

Görevleri önceliklendirme ve başkalarını yetkilendirme

BU MAKALEYE YORUM YAP