Zayıf Yönlerinizi Güç Olarak Kullanmanın 7 Yolu

Kişisel Gelişim 23 Ağustos 2017 - 16:00 613 KEZ OKUNDU 2 YORUM YAPILDI

Booking.com
Zayıf Yönlerinizi Güç Olarak Kullanmanın 7 Yolu

Kişiliklerimiz, güçlü ve zayıf yönlerimizin birleşiminden oluşur. İnsanlar olarak mücadele vermek bizim doğamızda olan bir şeydir, fakat eksi yönlerimizi doğru şekilde kullanarak artı olarak kullanma gücüne de sahibiz.

Leonardo da Vinci’nin ünlü bir sözü var: “Sorunlar karşısında gülümseyebilen, sıkıntılarından güç bulan, reddedilmekten cesaret alan insanlara hayranım

Thomas Paine: “Bu beynin tamamını kullanmamak olsa da yüreği sağlam olanlar, vicdanı ile hareket edenler ölüme kadar kendi kurallarını takip edeceklerdir.

Bill Gates, Stephem King, Oprah Winfrey, Steven Spielberg ve Franklin Roosevelt gibi şu an oldukları yere gelene kadar olan mücadele veren insanlara bakıyorum. Bu Huffington Post makalesi ün ve şöhret kazanma yolunda karşılaştıkları bireysel ve diğerleri ile birlikte olan mücadeleler hakkında bazı detaylar veriyor ve zayıflıkların ve hayal kırıklıklarının nasıl güç olarak kullanıldığına dair örnekler sunuyor.

Zayıf Yönlerinizi Güç Olarak Kullanmanın 7 Yolu

Utangaçlık

Utangaç olmak hayatınızı daha zorlaştırsa da bunu avantaja çevirip güç olarak kullanmak için birçok yöntem var. Utangaç insanlar karşılaştıkları durumlar karşısında normalden daha çok düşünmeye ve daha çok fikir üretmeye meyillidirler, yani özel bir durumla karşılaştıklarında harekete geçmeden önce tüm artı ve eksileri tartarlar ve kararlarında çok titiz davranırlar.

Utangaç olmak kurduğunuz ilişkilere daha çok değer verdiğiniz anlamına gelir, çünkü yeni ilişki kurmak oldukça zordur. Bu, size güveni tam olan, uzun süreli ilişki kurduğunuz müşteriler kazanacağınız için çok faydalıdır.

Bencillik

Bencillik çok olumsuz bir kişilik bozukluğu gibi görünür, ama bencil tavırlarınızı sağlıklı şekilde kullandığınızda birçok faydasını görebilirsiniz. İnsanlar bencillerin diğerlerine karşı anlayışsız, açgözlü ya da otoriter olduğunu düşünmeye eğilimindedirler, fakat kendi huzurundan endişe duymak aslında gerekli bir hayatta kalma güdüsüdür. Bu zayıflığı güçlülüğe çevirmek için bencil olmaktansa kendinize önem veren biri olmaya çalışın.

Başkalarına yardım etmeye başlamadan önce kendi ihtiyaçlarınızı karşılarsanız her şey daha güzel olacaktır. Bencil insanlar daha emin, daha mutlu ve daha başarılı olma arzusuyla yaşarlar ve liderlik rollerinde üste çıkarlar. Asla pes etmezler, hayallerine ulaşmak için ellerinden geleni ardına koymazlar.

Fazla Ego

Bu husus bencillikle iç içedir, sağlıklı bir ego kendinden daha emin olduğunuz ve başarı için risk almaya daha yakın olduğunuzu gösterir. Fazla egoya sahip olmak başarı uğrunda net bir şekilde kendinize daha çok zarar verme riski taşırken, egonuzu kontrol altına alabilirseniz, kesinlikle bunu fırsata çevirebilirsiniz.

Kibirli olmak yerine sağlıklı egoya sahip olmak geçmişteki başarılarınızı göstermekten korkmadığınız ve kendinize değer verdiğiniz anlamına gelir. Egonuz size korkularınızdan ibaret olduğunuzu ve neyi yapabilecek olduğunuzu bildiğiniz, özgüveniniz olduğu için zorlukları kolayca atlatabilmenize yardımcı olur. Bunlar iş ilişkilerinde ve bireysel ilişkilerde rekabet gücü veren önemli hususlardır.

Hassaslık

Eleştirilere olumsuz tepkiler vermek sadece kariyer gelişiminize engellemekle kalmaz, başarılı bağlantılar kurmanızı da zorlaştırır. Eleştiriye karşı daha toleranslı avranarak ve olumsuz geribildirimlere karşı daha az hassas olarak normal durumlara karşı kendi duygusal bağımsızlığınızı yaratın.

Fazlasıyla hassas olmanızdaki avantajlardan biri daha az empati yeteneğine sahip kişilere göre daha iyi bir partner olacağınızdır çünkü onların ne kadar kötü hissedeceğini bildiğiniz için her zaman onlara zarar vermeyecek şekilde düşünür ve hareket edersiniz. Çoğunlukla sezgileriniz diğerlerinden daha kuvvetlidir, bu farkındalık diğerlerinin fark edemeyeceği şeyleri önceden fark edebilmenizi sağlar. Bu size sadece iş sektöründe değil aynı zamanda bilmediğiniz bir yerde acil durumlarda da yardımcı olur.

Nevroz (Ruhsal Hal Bozukluğu)

Düzensiz endişe hiç güzel bir şe değildir, lakin nispeten sağlıklı nevroz özellikle iş hayatında kesinlikle avantajı olan bir şeydir. Endişe duygularından istifade ederek evhamlı insanlar bu hissedilen zayıflıktan ve bazı potansiyel olumsuz duygulardan bazılarından faydalanabilir. Gergin enerjiniz işleri son tarihine bırakmadan yeterli ve titiz bir şekilde yapmanızı sağlar.

Gerçi bu endişeden istifade etmeyi öğrenmek bir meydan okuma olabilir. Aşırı evhamlı kimseler işleri ağırdan almaya daha eğimliler ve günlük gerginliğin içinde kolayca kendilerini kaybedebilirler. Bu konuda size yardımcı olabilecek tekniklerden biri günlük hayatınızın kendi içinde tutarlı olduğunu ve size gerginlik durumlarıyla uğraşmanız için yeterli vakti sunduğundan emin olduktan sonra kendinize bir rutin belirlemenizdir.

Karamsarlık

Motivasyon konuşmaları ve kişisel gelişim guruları size olumlu düşüncenin gücünden bahsederler, ama aşırı olmaması şartıyla olumsuz düşüncelerden de faydalanabileceğimiz çok şey vardır. Karamsarlık sizi sakin bir kafa yapısında tutar, aşırı özgüven ve insanlara çok güvenme duygularından korur. Yeterli miktarda şüphe sizi tetikleyerek elinizden gelen en iyisini yapmaya yönlendirir, ve olumlu sonucu gördüğünüzde daha tatminkar hissetmenizi sağlar.

Özel sebeplerden doğup sizi umutsuz ve depresif ruh haline sokan potansiyel kötü senaryoları hayal ettiğinizde ortalığı velveleye vermek yerine koruyucu karamsarlık olarak bilinen duyguya odaklanın. Koruyucu karamsarlık istenmeyen sonuç beklentisi olduğunda özellikli davranış yollarını belirleyen daha küçük umutlar beslemek anlamına gelir. Senaryo planlandığı gibi gitmediğinde daha iyimser davranışları benimsediğinizde olacak kadar kötü bir şekilde etkilenmeyeceksiniz.

Düzensizlik

Düzen, başarılı kişilerin ortak göstergesi olarak öğretilse de, dağınık insanların sıradanın dışına çıkan daha yaratıcı insanlar olduğunu gösteren birçok çalışma vardır. Düzen öğrenilebilir, ama dağınıklığınızı kullanarak zamanınızı daha etkili kullanıyor olabilirsiniz, iş hayatınızda daha olumlu, sağlıklı ilişkiler veya daha çok başarı kazanıyor olabilirsiniz. Einstein’ın sözünü hatırlatalım: “Eğer darmadağın bir masa darmadağın bir zihnin işaretiyse, bomboş görünen bir masa için ne düşünmeliyiz?”

Düzensizliğin bazı faydaları vardır ama eğer bu sizin doğanızda olan bir şey değilse zorlamanın anlamı yoktur. Sadece üzenli olmak için daha fazla zaman harcayıp diğer işlere daha az zaman harcamayın, toplu, düzenli alanların yaratıcılığı ve ilham almayı engellediğinin kanıtları da var, bu yüzden düzenli olmak için çok çaba sarf etmeyin.

Biraz öz değerlendirme yapın ve sizde olabilecek zayıf noktaları belirleyin. Zayıflıklarınızın kişiliğinizi nasıl etkileyeceği ve kişisel veya profesyonel anlamda nasıl köstek olacağı üzerinde farkındalık yaratarak bu hususları olgunlaşma fırsatları olarak kullanmaya bir adım daha yaklaşmış olursunuz. Eksi yönlerinizi artıya çevirmek bu özeliklerinizin yok olmasını sağlamayacak ama hayalletinizi gerçekleştirmek için gerekli malzemeyi verecek.Hasan YILDIZ
hasan@hasanyildiz.com

Hasan YILDIZ, Girişimci. Doktora Öğrencisi. Fizikçi, Bilgisayar Mühendisi, İş Zekası Uzmanı, İş Sağlığı ve Güvenliği Danışmanı, Yazar. Arama Motoru Optimizasyonu Uzmanı, Girişim Mimarı, Kobi KOÇU.

BU KONULAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Öğrenmekten asla vazgeçmeyin!

Öğrenmekten asla vazgeçmeyin. Eski yıllarda öğrenmek için sınıflara, okullara ihtiyaç vark...

Deneyimsiz Eleman Aranıyor

Deneyimsiz Eleman Aranıyor. Evet yanlış duymadınız "

İş mi arıyorsunuz? Deneyiminizi değil yeteneğinizi öne çıkarın

İş mi arıyorsunuz? Deneyiminizi değil yeteneğinizi öne çıkarın.

Görevleri Önceliklendirme ve Başkalarını Yetkilendirme

Görevleri önceliklendirme ve başkalarını yetkilendirme

BU MAKALEYE YORUM YAP

BU MAKALEYE YAPILAN YORUMLAR ( 2 )

  • Effuli 21 Mart 2018 / 01:54 Cevapla

    Bu yazı ile tanıdım sizi, o süreçte sık sık yazıyordunuz. Bu aralar yazılarınızı göremez olduk, bizi içeriksiz bırakmayın lütfen.

  • Ezo 21 Mart 2018 / 01:49 Cevapla

    Teşekkrüler, bu tip yazıların devamını bekliyoruz