Yatırımcıların Başarı Kriterleri

Girişimcilik 11 Aralık 2017 - 16:00 199 KEZ OKUNDU 0 YORUM YAPILDI

Booking.com
Yatırımcıların Başarı Kriterleri

Amerika gibi ülkelerde 2000’li yılların öncesinde var olan Girişimcilik, Girişimci, Yatırımcı gibi terimler son 5-6 yıldır ülkemizde de nam kazanmış durumda ancak halen yerleşmiş bir mantık değil zira bizde daha çok FİKİR GİRİŞİMCİSİ mevcut… Dolayısı ile eko-sistem girişimcisi, yatırımcısı ile henüz çok genç.

Yerli Yatırımcının Başarı Hesabı Nedir?

Amerikalı yatırımcıların başarı hesabında ki olmazsa olmaz kıstas 1/10 seviyelerinde. Yani yatırım yaptıkları her 10 start up’tan en az 1 tanesi hedefe ulaşırsa başarı olarak görüyorlar.

Ülkemizde ise bu oran yatırımcıya göre değişkenlik gösterse de 3/10 seviyeleri başarı olarak görülmekte. Her ne kadar adı melek yatırımcılık da olsa ülkemizde henüz fikre yatırım oranı yok denecek seviyelerde. Girişimlerde Yatırımın Anahtarı Ekip Çalışması başlıklı yazımda belirttiğim üzere yola çıkmış girişimler ekip ve fikir ile uyumlu ise yatırım alma ihtimalleri oluşuyor.

Yatırımcılar girişime aşık oldukları için değil, hedefleri doğrultusunda nakit akışı sağlamak niyetiyle yatırım yapıyorlar. Bazı yatırımcılar belirli bir zaman aralığında çıkış yapmak (exit etmek) için, bazı yatırımcılar belirlenen vadede nakit akışı sağlamak için, ülkemizde bu kültür tam olarak yerleşmese de ikinci, üçüncü tur yatırımlar almak için yatırım yapıyor.

Ülkemizin önde gelen yatırımcıları yatırımın başarısı konusunda neler söylemiş Start Up Dergisi* (2017/15,S: 26) haberine göre birlikte değerlendirelim;

Melek Yatırımcı Fırat İŞBECER;

40 kadar melek yatırım; 6 faaliyet sonlandırma, 2 sıradan çıkış ve 1 değerli çıkış ile birlikte 30 kadar aktif girişimi mevcut. İşbecer, bu durumu başarılı olarak ifade ediyor.

Melek Yatırımcı Hakan BAŞ;

18 melek yatırım; 2 faaliyet sonlandırma, 3 çıkış ile 20%’lik bir başarının yeterli olduğunu belirtiyor. Lidyana.com kurucusu melek yatırımcı için 30%’dan az kapanma oranının baaşrı kriteri olduğunu belirtiyor.

Melek Yatırımcı Cem SERTOĞLU;

13 melek yatırım; 1 faaliyet sonlandırma ile hedefin 80% başarı olduğunun altını çiziyor.

Melek Yatırımcı Cem HAS;

4 melek yatırım yapmış bugüne dek. MODD Group CEO’su HAS’a göre kritik başarı oranı girişimin 8 ay içerisinde nakit akışını yakalaması ve 12 aylık süreçte pozitif kâra geçmesi.  Oransal bakmak gerekirse 30% seviyelerini baları kabul ediyor.

Melek Yatırımcı Ali Rıza BABAOĞLAN;

Prensip olarak para kazanan ya da müşterisi olan girişimleri tercih eden Babaoğlan, portföyün 1/4’ü başarılı olursa kendisini başarılı olarak gördüğünü ifade ediyor.

Melek Yatırımcı Hakan Metin AKGÜN;

AKGÜN, başarı kriterlerinden en önemlisi girişimin aktif kalması olduğunu belirtirken; genel oranın 50% olduğunu belirtiyor.

Genel olarak kişiden kişiye değişen bir başarı kriteri olduğu göze çarpsa da hemen her yatırımcının oluşturduğu melek yatırım fonunu 3-4 kat daha büyütmek amacı olduğunu söyleyebiliriz. Bazı yatırımcılar riski severken, bazıları aktif olarak şirketleşmiş ve/veya tabiri caiz ise fatura kesen yani müşterisi olan girişimleri tercih ediyorlar. Ancak kaçınılmaz bir nokta var ki Girişimlerde Yatırımın Anahtarı Ekip Çalışması.Hasan YILDIZ
hasan@hasanyildiz.com

Hasan YILDIZ, Girişimci. Doktora Öğrencisi. Fizikçi, Bilgisayar Mühendisi, İş Zekası Uzmanı, İş Sağlığı ve Güvenliği Danışmanı, Yazar. Arama Motoru Optimizasyonu Uzmanı, Girişim Mimarı, Kobi KOÇU.

BU KONULAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yazılım Sektörüne 200Milyon TL Destek

Yazılım Sektörüne 200Milyon TL Destek. KOSGEB KOBİGEL Programı, KOBİ Gelişim Destek Progra...

BizBizze 2018 Girişimcilik Programı

BizBizze 2018 Girişimcilik Programı. BizBizze...

STARTUP CARNIVAL 2018

STARTUP CARNIVAL 2018. Türkiye’nin en eğlenceli start...

Startup’ını Söyle, Desteği Kap!

Startup’ını Söyle, Desteği Kap! ya da kendi söylemleri ile "...

BU MAKALEYE YORUM YAP