Unutulma Hakkı

Hayattan 25 Ekim 2017 - 16:00 898 KEZ OKUNDU 1 YORUM YAPILDI

Booking.com
Unutulma Hakkı

Ülkemizde 2010 yılında bir anayasa değişikliği yapıldı, bu değişiklik ile “özel hayatın gizliliği ve korunması” maddesine eklenen bir fıkra sonucu unutulma hakkı anayasal bir dayanağa kavuştu. 2012 yılında Avrupa Komisyonu‘nun Adalet, Temel Haklar ve Vatandaşlıktan Sorumlu Üyesi Viviane Reding, tarafından yapılan açıklama ile gündeme geldi. Avrupa Komisyonu’nun önerisine göre eğer geçerli bir neden söz konusu değilse kişisel verilerin herhangi bir biçimde saklanmaması, silinmesi gerekmektedir.

Unutulma Hakkı Nedir?

Unutulma Hakkı, dijital hafızada yer alan bireye ait fotoğraf, kimlik bilgisi, adres ve diğer kişisel içeriğin, yine bireyin kendi talebi üzerine bir daha geri getirilemeyecek biçimde ortadan kaldırılması biçiminde tanımlanabilir. Unutulma Hakkı’nın ingilizce karşılığı “Right to be Forgotten” olarak bilinmektedir.

Unutulma Hakkı, Avrupa Parlamentosu ve Avrupa Konseyine sunulan teklifin “Düzeltme ve Silme” başlığını taşıyan üçüncü bölümünde 17.Madde de düzenlenmektedir. Düzenlemenin birinci fıkrasında kullanıcıya ait veriler çok uzun süredir toplanış amaçları çerçevesinde kullanılmıyorsa ve kullanıcı da söz konusu verilerin saklanmasına rıza göstermiyorsa, veri denetçisi kullanıcıya ait verileri silmek ve daha fazla yayılmalarını engellemesinden sorumludur.

Türk Hukukunda Unutulma Hakkı

Ülkemizde kişisel verilerin korunması süreci 2000’lerin başında genel kanun düzenlemesi yapılması, 2010 Anayasa değişikliği ile anayasada yer alması ve son olarak da 07.04.2016 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanan Kişisel Verilerin Korunması Hakkında Kanun ile özel düzenleme yapılması şeklinde gelişimini sürdürmektedir. Türkiye’de unutulma hakkı mevzuatlarda yeralmasa da Yargıtay Hukuk Genel Kurulu’nun bu haktan bahsetmesi ile UNUTULMA HAKKI‘nın bundan sonra ülkemizde gündeme daha fazla yer bulacağı anlaşılıyor.

Anayasa Mahkemesi Genel Kurulu, 3/3/2016 tarihinde N.B.B. tarafından yapılan bireysel başvuruda (B. No: 2013/5653), Anayasa’nın 17. Maddesinde güvence altına alınan şeref ve itibarın korunması hakkının ihlal edildiğine karar vermiştir

UNUTULMA HAKKINA İLİŞKİN N.B.B KARARI BASIN DUYURUSU tam metnine buradan ulaşabilirsiniz.

(Karara ulaşmak çin tıklayınız)

Birey hakkındaki yıllar öncesine ilişkin bir veri bile Google gibi arama motorları aracılığıyla çok kısa sürede gün yüzüne çıkmakta, üçüncü kişiler bireyin bilinmesini istemediği kişisel verilere söz konusu teknolojik yenilik sayesinde kolay ve hızlı biçimde ulaşabilmektedir. Bu durum, kişisel verilerin korunması hakkından bağımsız olarak “unutulma hakkı” adı altında yeni bir hakkın giderek tartışılmasına yol açmıştır. Unutulma hakkı, özgürce yaşamını sürdürmek isteyen bireye, artık bilinmesini istemediği geçmişine ait kişisel verilerinin dijital dünyada silinmesini isteme hakkını vermektedir. AB Adalet Divanı, “Google Kararı” ile unutulma hakkına ilişkin bir kısım ilkeler ortaya koymuştur.

Ayrıca bu konuda yapılan akademik çalışmalardan bir tnesini de sizlerle paylaşıyorum. Konuyu derinlemesine merak edenler yukarı da paylaştığım Basın duyurusu, Karar Metni ve Aydın AKGÜL’ün KİŞİSEL VERİLERİN KORUNMASINDA YENİ BİR HAK: “UNUTULMA HAKKI” VE AB ADALET DİVANI’NIN “GOOGLE KARARI” (NEW RIGHT FOR PROTECTION OF PERSONAL DATA:“RIGHT TO BE FORGOTTEN” AND THE “GOOGLE DECISION” OF THE EU COURT OF JUSTICE) başlıklı makalesini inceleyebilirler.Hasan YILDIZ
hasan@hasanyildiz.com

Hasan YILDIZ, Girişimci. Doktora Öğrencisi. Fizikçi, Bilgisayar Mühendisi, İş Zekası Uzmanı, İş Sağlığı ve Güvenliği Danışmanı, Yazar. Arama Motoru Optimizasyonu Uzmanı, Girişim Mimarı, Kobi KOÇU.

BU KONULAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Dünya Günü 2018

Dünya Günü 2018.

2017 Biterken

Bundan tam 6 yıl önce 24 Aralık 2011 'de “

Doktor’dan Radyo Programı Yeniden

Doktor'dan Radyo Programı başlığı geldi, Ceyhun YILMAZ'ın insatagram üzerinden yayınladığı...

Harika Haftasonları Geçirmeniz İçin Yapmanız Gereken 9 Davranış

Harika Haftasonları Geçirmeniz İçin Yapmanız Gereken en önemli 9 Davranışı sizler için listeledim. Kendiniz...

BU MAKALEYE YORUM YAP

BU MAKALEYE YAPILAN YORUMLAR ( 1 )

  • Ettuğrul Abukan 26 Ekim 2017 / 09:44 Cevapla

    Harikasın.