Ümitsizliğe Kapıldığınızda Nasıl Tekrar Motive Olunur

Motivasyon 19 Temmuz 2017 - 16:00 675 KEZ OKUNDU 0 YORUM YAPILDI

Booking.com
Ümitsizliğe Kapıldığınızda Nasıl Tekrar Motive Olunur

Üşengeçlik, erteleme veya daha derin duygulara kapıldığınızda yeniden motivasyon bulmak bazen zor olabiliyor. Örneğin yazmayı çok sevmeme rağmen bazen oturup yazma isteğini bit türlü bulamıyorum. Bu zor durumlara başa çıkmak için en yakın arkadaşınızdan, annenize hatta Pinterest’e kadar sorununuzu çözmeyi bilen birçok kaynak var (tabi ki Pinterest de bu sorunu çözmede kaynak olabilir).

Fakat belirli sebeplerle oluşan aklınızı başınıza toplayamadığınız daha içsel durumlar için size bir listem var. Ben de sizin gibi aynı sorunları yaşadığım için bunun her zaman kolay olmadığını ve bazen geri adım atmanız gerektiğini dürüstçe söyleyebilirim. Ama bu sizin savaşınız ve listemde basitten karmaşığa, en kibarından en saldırgan olanına dair her yöntem mevcut.

Nasıl Motive Olunur

Müzik Dinleyin

Belki de listeye sıradan bir başlangıç yaptık ama etkisini hafife almayın, müzik gerçekten güçlü bir güdüleme yöntemidir. Herkesin farklı hazları olduğu için size ne dinlemeniz gerektiği hakkında konuşmayacağım. Aksine kalbinizden neyi dinlemek istiyorsa onu dinlemenizi önereceğim. O an nerde veya hangi ruh halinde olmak istiyorsanız, sizi alıp o dünyaya götürecek olan müziği dinleyin. İstiyorsanız veya dikkatinizi dağıtmayacaksa görev başındayken de müzik dinlemenizi tavsiye ediyorum.

Kitap Okuyun!

Bu başlık ünlemi hakkediyor, çünkü kitap okumak harika bir şeydir (!!!) Kitaplar; ne tür bir hikaye olduğu önemli değil; şiir, kurgu ya da gerçek hikaye, güdülenme ihtiyacınızı karşılayacak olan her bizi uzaklara götürür ve bize doğruları ve ihtimalleri gösterir. İlgini çeken veya senin için önem taşıyan bir kitabı al ve okumaya başla. Kitap okumak hem zihne hem ruha faydalıdır.

Arkadaşlarınızdan Veya Ailenizden Biriyle İsteksizliğiniz Hakkında Konuşun

Arkadaşlığın en önemli anlamlarından biri onların sizin dert ortağınız olmasıdır. Tam olarak anlamasalar bile derdinizi ve fikirlerinizi anlatacak birilerinizin olması güzeldir. Neden isteksiz olduğunuzu tartışırken sorunun altında yatan bir sebebi açığa çıkarabilirsiniz, hatta isteğinizin artması için en iyi çözümü bile bulabilirsiniz.

Motive Edici Sözler Okuyun

Bazen sadece vicdanınıza hitap eden veya sorununuzun ne olduğuna değinen doğru şeyleri duymanız gerekir. Hayat streslidir, enerjinizi düşürecek şeylerle doludur, bazen sadece olumlu pekiştireçlere ve doğru ilk adımı yapmanız için doğru kelimelere ihtiyacınız olur. Pinterest’in ve tabi ki Motivasyon Yazılarımın motivasyon için güzel bir kaynak olduğunu düşünüyorum.

Meditasyon Yap

Bazen tek ihtiyacınız zihninizi boşaltmaktır. Meditasyon bunun için harika bir seçimdir, çünkü zihinsel farkındalığınızı rahatlığınızı arttırır. Deşarj olmak enerjinizi yenilemenize yardımcı olur ve yenilenmiş enerji sayesinde farkındalık yeni bir güdülenme sebebi olabilir. ( Bknz : Meditasyon )

Egzersiz Yap

Kabul, zaten egzersiz yapmak için motivasyona ihtiyacınız varsa bu garip bir öneri olarak görünebilir. Fakat egzersiz ünlü bir motive edici aktivitedir; dışarı çıkmak ve aktif olmak enerji seviyenize ve ruh halinize olumlu katkı yapar, gece güzel uykuyu ve sağlıklı yaşamı destekler, yani mola verip egzersiz yapmak iyi bir fikir. Eğer egzersiz için güdülenmeye ihtiyacınız varsa hedefinize ulaşmak için önce evde daha basit çalışmalar yapmayı deneyin. ( Bknz : 20 dakika kuralı )

Yapılacaklar Listesi Oluşturun

Kendinizi kaybetmiş hissediyorsanız, basit bir yapılacaklar listesi ihtiyacınız duyduğunuz şey olabilir. Yapmanız gereken her şeyi not almanız düzenli kalmanızı sağlayacaktır ve tamamladıkça başarı hissini tadabileceğiniz listenizi kontrol etmenize yardımcı olacaktır.

Neyi Neden yapmak istediğinizi Hatırlatan Liste Yapın

Evet, yeni bir liste ama hayır, aynısı değil. Bu liste neyin size ne zaman ayak bağı olduğunu ve ne zaman enerjinizi düşürmeye başladığını ve ne için nasıl ilk adımı attığınızı hatırlatan bir liste olacaktır. Sadece hedeflerinizi yazmayın, ona neden ihtiyacınız olduğunuzu da yazın ki bu şekilde ihtiyacınız olduğunda açıp bakabilirsiniz veya motivasyonunuzu canlı tutmak için her gün görebileceğiniz bir yere koyun.

İlham Verici Bir Film İzleyin

Sizi bilmiyorum ama kahramanlık filmleri izlemek bana ilham veriyor. Film izlemek hikaye anlattığı, anlattığı hikayeler ve karakterler motivasyon doluluğu açısından kitap okumak gibidir. ( BknzGİRİŞİMCİLERİN MUTLAKA İZLEMESİ GEREKEN 10 FİLM )

Hemen Yap

Gerçekten. Hemen yap. Daha çok erteledikçe daha zor olmaya başlar. Bazen doğrudan dalmaya ve koşarak dibe çakılmaya ihtiyacınız vardır. (Hayır, Nike reklamı yapmıyorum).

Sosyal Medyada Bir Hedef Paylaşın

Eğer bir şeyi yapacağınızı sosyal medyada duyurursanız onu başarmaya çok yakınlaşırsınız. Neden mi? Çünkü toplumda küçük düşme korkusunu üzerinizden atmış olursunuz. Hatta diğerlerinin de ne yaptığınızı bilmesini sağlar ve güncellemeler yapmak sizi hedefinize doğru ayakta tutar.

Henüz Hazır Olmadığınız Bir Şeyse, Vites Arttırın

Şüphede kaldığınızda hazırlanın. Ya da en azından elinizden geldiğince hazırlık yapın. Vites arttırmak sadece aynaya bakıp birkaç olumlu onay sözcüğünü tekrar etmek kadar kolaydır, her şey ne istediğinizin yapılabilir olduğuna inanmanız ile başlar.

Yardım İstemekten Korkmayın

Bazen hepimizin yardıma ihtiyacı olur, bu sizi zayıf ya da başarısız göstermez. Aksine bu sizin gücünüzü arttırır. Bu yüzden ilerleme kat edemiyorsanız hemen size yardım edebilecek birine ulaşın.

Dışarı Çıkın ve Yardım Edin

İnsanlara yardım etmek için bir sürü sebep vardır; ama sebebi önemli değil, yardım ederken bir sürü motivasyon ve ilham kaynağı bulursunuz. İnsanlara yardımcı olmak için birçok yol vardır: görev seyahati veya evsiz bir kişiye birkaç saat yardımcı olmak gibi daha basit daha yerel geniş anlamda şeyler. Ne yaptığınızın önemi yok, Yeni bir bakış açısı kazanacağınıza hatta kendinizle ilgili yeni şeyler keşfedeceğinize emin olun.

Yürüyün, Doğanın Tadını Çıkarın

Doğa oldukça yapıcıdır; basit bir yürüyüş, dışarıda oturup etrafınızdakileri düşünmek, şehirde arabayla turlamak, belki bir kahve içmek. Sadece dışarı çıkın ve sırılsıklam olun. Eğer meditasyon yapamıyorsanız doğa harika bir alternatiftir. Çevre değişikliği aydınlığa ulaşmakta iyi bir atlama taşıdır.

Bir Rutin Belirleyin

Kendinize bir rutin çizmek egzersiz gibi ileriye yönelik hareket edip günlük tamamlayacağınız somut hedefler verir. Rutine bağlı kalmak size bir alışkanlık kazandırır.

Duygularınızı Tanımlayın

Belki size bu veya herhangi bir durum için verebileceğim en önemli tavsiye ne hissettiğinizin ne olduğunu tanımlamak ve bu duyguların doğru olduğunu bilmek. Bizler insanlarız ve insan olmak karışış duygular içindeyiz; ama bu anlaşılmayacağımızı göstermez. Ne hissettiğinizi inkar etmek sağlıklı değildir; ne hissettiğimizin bilincinde olmak enerjinizi düşüren negatif düşüncelerin üstesinden gelmek için ilk adımı atılan ilk adımdır.

Motive olmak için yalnızca bir yöntem yoktur. Hayat karmakarışık, ama aramak isterseniz motivasyon hep buradadır. Umarım motive olmak için sizle paylaştığım ipuçları en azından fikir vermiştir. Hepimiz farklı insanlarız, bu yüzden kendinize en uygun olanı bulun ve harekete geçin!

 

Yaz boyunca Her Çarşamba Motivasyon yazılarımı takip edebilirsiniz.

Yazı motivationgrid.com internet sitesinden yaptığım çevirilerden esinlenerek yayınlanmıştır.Hasan YILDIZ
hasan@hasanyildiz.com

Hasan YILDIZ, Girişimci. Doktora Öğrencisi. Fizikçi, Bilgisayar Mühendisi, İş Zekası Uzmanı, İş Sağlığı ve Güvenliği Danışmanı, Yazar. Arama Motoru Optimizasyonu Uzmanı, Girişim Mimarı, Kobi KOÇU.

BU KONULAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Basit Şekilde Olumlu Düşünce

Basit Şekilde Olumlu Düşünce: Hayatı Kolaylaştıran Bu İlacı Neden ve ...

BU MAKALEYE YORUM YAP