Toplum Önünde Konuşma Korkusunu Yenmek İçin 9 Etkili İpucu

Kişisel Gelişim 12 Temmuz 2017 - 16:00 706 KEZ OKUNDU 0 YORUM YAPILDI

Booking.com
Toplum Önünde Konuşma Korkusunu Yenmek İçin 9 Etkili İpucu

Kalabalığın karşısına geçip bir konuşma yapmaktansa orada ölmeyi mi tercih edersiniz? Eğer öyleyseniz, yalnız değilsiniz.

Birçok anket halka hitap etmenin ölümden sonraki en yaygın korku olduğunu gösteriyor! Aslında siz bu makaleyi okurken dünyada binlerce insan şu anda kalabalık karşısında konuşmaya hazırlanıyor. Bazıları anlamsızca korkuyor ve bazılar gerçekten bundan zevk alıyor.

Peki, sözcüleri vebadan kaçar gibi kalabalık karşısında konuşmaktan kaçan bu insanlardan ayıran şey nedir?

Bu makalede, size halka hitap korkusunu yenmenizde ve harika bir konuşma yapmanızda yardımcı olacak 9 etkili ipucu vereceğim.

Toplum Önünde Konuşma Korkusunu Yenmek İçin 9 Etkili İpucu

Halka Hitabın Sonradan Öğrenilebilen Bir Yetenek Olduğunu Anlayın

Halka Hitabın Sonradan Öğrenilebilen Bir Yetenek Olduğunu Anlayın

Açık konuşalım, halka hitap bir yetenektir. Ve diğer yetenekler gibi bu da öğrenilebilir. Daha iyi oldukça kendinize güveniniz de artacak. “Ben iyi iletişim kuramıyorum” veya “Karizmatik değilim” gibi sözler geçerli mazeretler değildir.

Bazı insanların eksiklikleri varken bazılarının neden büyüleyici özelliklerinin olduğunu hep merak ederim. Sonunda, en küçük elementlerine kadar incelediğinizde halka iyi hitap etmenin büyüleyici özellik ile ilgili olmadığını anladım. Özünde kelimelerin ve jestlerin karışımıdır. Daha iyi kelimeler kullanmayı öğrenebilir misiniz? Tabi ki. Beden dili kullanımınızı geliştirebilir misiniz? Kesinlikle. Ses çalışması yapabilir misiniz? Evet, yapabilirsiniz. Aslında kendinizi yeterince adadıysanız ve istekliyseniz yeterli zaman ve gayret harcayarak dünya çapında bir konuşmacı olabilirsiniz! İlk adım bunun mümkün olduğuna inanmaktır. Bu sizin çaba gösterdiğiniz bir konuysa kendinize olan inancınızı arttıracak bu harika alıntılara dikkat edin.

Size Milyoner Mentor Dan Lok’un hikâyesini anlatayım. Dan Lok Hong Kong’da doğmuş ve genç yaşlarında İngilizce bile bilmeden Kanada’ya göç etmiştir.  Bir zamanlar toplum karşısında konuşmaktan inanılmaz şekilde korkardı, ama zamanla kendisini birinci sınıf konuşmacı yaptı ve hatta dünya konuşmacılar şampiyonasına katılan birisine bu konuda özel eğitim verdi.

Bir zamanlar kalabalığa konuşma fikrinden nefret etmesine rağmen Lok artık bu korkuyu hiç yaşamıyor. Öyle ki, bir YouTube videosunda “Artık sahneye çıktığımda hiç gerginlik hissetmiyorum. Bir nebze bile. Ufacık bir nebze bile. Hiç.” diyor.

Dan Lok halka hitap sanatını bu kadar güzel şekilde öğrendiyse, sen de öğrenebilirsin!

 

İleteceğin mesaja odaklan, kendine değil.

İleteceğin mesaja odaklan, kendine değil.

Dinleyiciler karşısında konuşurken yaşanan en büyük sorunlardan biri kendi halini çok fazla düşünmektir. Dinleyicilerin onlar hakkında ne düşündüğü konusunda çok fazla endişelenip gerilirler.

Ya beğenmezlerse? Ya unutursam ve aptalca bir şeyler söylersem?

Konuşma yaparken uygulanabilecek en önemli teknik, kendinizin yerine mesajınıza odaklanmaktır. Gerçek şu ki, dinleyicilerin gözünde sandığınız kadar önemli değilsiniz. Onlar sizin kişiliğinizden ziyade sizin ne söylemek zorunda olduğunuzla ve ondan nasıl yararlanacaklarıyla ilgilenirler. Siz sadece mesajı ileten bir araçsınız. Araç önemli değil, mesaj önemlidir.

Bu teknik konuşmanıza hazırlanırken de kullanılabilir. Konuşmanızı hazırlarken kendinizi insanlara beğendirmeye çalışmayın. Dikkatinizi iletmek dinleyici kitlenize istediğiniz mesaja ve vermek istediğiniz değerlere odaklayın. Mesajı karşıya en iyi şekilde nasıl iletiriz? Herkesin mesajdan bir şeyler aldığından nasıl emin olabiliriz? Sahnedeyken ne kadar çok iletmek istediğiniz mesaja odaklanırsanız, o kadar daha sakin kalacaksınız.

Kendinize “Benim Zamanım” Vakti Ayırın

Kendinize “Benim Zamanım” Vakti Ayırın

Mümkün olduğu her zaman sunumdan önce kendinizi zihinsel olarak hazırlamak için zaman ayırın. Bu zamanı ileteceğiniz mesajınıza ve dinleyici üzerinde oluşturacağınız etkiye odaklamak için kullanın. Dan Lok’un sadece bunu başarmak için harika bir canlandırma egzersizi var. Gökyüzünden beyaz bir ışığın gelip size vurduğunu hayal ediyorsunuz. Işık gittikçe daha parlak bir hal alıyor ve tüm odaya yayılıyor, buradaki tüm insanlara ulaşıyor. Bu ona mesajının odadaki herkese, hatta onu sevmeyenlere bile bir değer katacağını hatırlatıyor.

Acele Etmeyin ve Sessizlik ile Rahatlayın

Acele Etmeyin ve Sessizlik ile Rahatlayın

Çoğu insan gerildiğinde çok hızlı konuşmaya meyil ederler. Bu çoğunlukla bilinçaltından gelen bir şeydir, o durumdan mümkün olan en kısa sürede kurtulmaya çalışırız. Daha hızlı konuştukça tabi ki daha kısa sürede bitirmiş olacaksınız.

Acele etmemek bu yüzden önemlidir. Şahsen ben konuşmalarıma başlamadan önce birkaç saniye dinleyicilere bakıp onlarla göz teması kurmayı seviyorum Bu tekniğin birçok faydası var.

İlk olarak bu daha özgüvenli görünmenizi sağlar ve insanların sizi ve mesajınızı daha dikkatli dinleme şansını arttırır. Sessizliğin kendi içinde muazzam bir gücü vardır.

İkinci olaraksa, dinleyiciniz ile ilişki kurmaya başlamanızı sağlar. Dinleyiciler insanlardan oluşur ve birkaçıyla kişisel bağlantılar kurarak dinleyicinizi kafanızda yarattığınız göz korkutan, korkunç bir varlık yerine bireyler topluluğu olarak görmeye başlayacaksınız. Bu gerginliğinizin büyük bir kısmını azaltacaktır.

Son ama çok önemli olarak, bu teknik size sahiplik duygusu verir. Odayı sizin kontrol ettiğiniz hissini verir. Halka hitap etmenin mesajınızı iletmek için harika bir fırsat olduğunu unutmayın. Sınırsız teknoloji çağında böyle bir grup insanın kesintisiz dikkatini yakalama şansını ne kadar sık bulabilirsiniz?

 

Konuşmanıza Buzları Kırıcı Güzel Bir Cümle İle Başlayın

Konuşmanıza Buzları Kırıcı Güzel Bir Cümle İle Başlayın

Eğer konuşmanıza güzel başlar ve dinleyiciniz ile en başından güzel bir ilişki kurabilirseniz her şey daha kolay olacak. Dinleyicileri henüz konuşmanın başındayken yakalayabilmek ve onlarla ilişki kurabilmek için elinizden gelenin en iyisini yapın. Sunumunuzun tek taraflı etkileşim olduğundan ziyade karşılıklı bir sohbet olduğunu düşünün. Onlarla konuşmak, onlara konuşma yapmaktan daha güzeldir.

Benim kendi tekniğim konuşmaya başlarken dinleyiciye soru sormaktır. Söylediğiniz bir şeyi tekrar etmelerini veya el kaldırmalarını da isteyebilirsiniz. Hatta ayağa kalkmalarını bile isteyebilirsiniz.

Konuşmaya nasıl başlayacağınız hakkında daha çok şey öğrenmek isterseniz, halka hitap konusunda tanınan Brian Tracy’nin Konuşmaya Başlamanın 15 Yöntemi adlı videosunu izleyin.

Dersinize Çalışın

Konuşma yapmak korkutucu şey olabilir ve en son yapmak istediğiniz şey bu sürece gereksiz yere emin olmadığınız bir şey eklemektir. Olay yerini iyi tanıdığınıza emin olun ve konuşma noktasının nerede olduğunu sormaktan çekinmeyin. Gerek duyuyorsanız konuşma yapacağınız yere daha önceden gidin. Sahnede yürüyün ve dinleyicileri hayal edin. Çalışanlarla arkadaş olun ve kendinizi ortama bırakın. Bunları yapmak o yerde kendinize olan güveninizi arttıracak ve dinleyici karşısında konuşmanızı kolaylaştıracak.

Kısaca; konuşma yaparken bulunacağınız ortamı, ne kadar dinleyici olacağının sayısını ve programı öğrenin. Hatta nasıl anons edileceğinizi, sizden başka konuşmacıların olup olmayacağını, mikrofonunuzun olup olmayacağını öğrenin.

Cevaplamanız gereken sadece birkaç soru var. Fazla işmiş gibi görünebilir ama iyi haber şu ki bu bilgilere ulaştığınızda kendinizi zihinsel olarak hazırlama aşaması güzel bir şekilde işleyecek.

 

Halka Hitap Korkunuzu Alıştırma Yaptıktan Sonra Alıştırma Yaparak Hatta Biraz Daha Alıştırma Yaparak Yenin


Halka Hitap Korkunuzu Alıştırma Yaptıktan Sonra Alıştırma Yaparak Hatta Biraz Daha Alıştırma Yaparak Yenin

İş büyük bir konuşma yapmaya ve bununla birlikte gelen endişeyi azaltmaya geldiğinde alıştırma yapmak en önemli etkendir. Konuşma sırasında ne söylemeye çalıştığınızı anlatmak için ne diyeceğinizi ve gerekli kelimeleri o an binlerce kişinin karşısında bulmaya mı çalışacaksınız? Muhtemelen, hayır.

Şanslısınız ki çalıştığınız sürece bu senaryodan kurtulmak çok kolaydır. İhtiyaç duyduğunuz her an sürekli yapabildiğiniz kadar çok 5, 10, 20, hatta 100 kere prova yapın. Hiç not almadan anlatabilecek şekilde kendinize güveniniz gelinceye kadar tekrar yapın.

If you want to speed up the process, try making a video recording of your rehearsal. Many people dislike the idea of seeing video recordings of themselves, so you may be reluctant to do this. That said, it’s more than worth it. Analyzing your performance will improve your speech tremendously and help you overcome your fear of public speaking. Don’t worry, you’ll eventually get used to watching yourself on video. You may also want to give your speech to a few of your friends and ask for their feedback.

Eğer hızınızı arttırmak istiyorsanız.

Konuşmanızın Önemli Kısımlarında Lafı Dolandırmadan Söyleyin

Bu herkesin korkulu rüyasıdır: Konuşmalarınızın ortasında sözleriniz aniden aklınızdan çıkıyor. Bir sonraki adımda ne söylemeniz gerektiğini hatırlamıyorsunuz! Olamaz!

Bu korkunç senaryoyla karşılaşmamak için açıklamak istediğiniz mesajın ve değinmeniz gereken anahtar noktaların açık olduğundan emin olun. Biraz üzerine düşmek, bazı yerlerde unutmalar yaşasanız bile konuşmanızın en önemli noktalarını birleştirebilme yeteneğinizi geliştirecektir. Not kâğıdı kullanma durumunuz varsa bir gerektiği zaman kağıt parçasına önemli noktalarınızı yazmak kurtarıcı bir çözüm olabilir.

 

Halka Hitap Korkunuzu Kabul Edin

Bazı insanların sahneye çıkmadan önce gerildiğini ve bazılarının yıllarca sahnede olduğunu bilin. Benim konuşmacılar kulübümde çok tecrübeli konuşmacıların bile konuşmalarından önce ellerinin titrediğini gördüm. Sahnede kendine güvenleri tam görünüyorlar ama diğer herkes gibi onlar da çok heyecanlanıyorlar.

Ne kadar hazırlanırsanız hazırlanın yine de konuşmaya başlamadan önce gergin hissedeceksiniz. Ama bu sorun değildir. Son derece normal bir durumdur. Başarılı konuşmacılar ve sunucular (ya da genel olarak başarılı olan tüm insanlar) süper kahraman değiller. Onları diğer insanlardan ayıran şey korkularının onları durdurmasını reddedebilmeleridir. Onlar da korktukları gerçeğini kabul ediyorlar ama ne olursa olsun işlerini yapıyorlar.

Son olarak, konumuz korkularınızın üstesinden gelmekten çok korkuyu kabul edip yolunuza engel olmasını reddetmek olabilir. Gerçek şu ki bu makalenin tamamını okuduğunuz korkularınızla yüzleşme arzunuz ve sözünüzü tutacağınız yönünde birçok insanın önünde olduğunuz anlamına geliyor. Eğer cesarete ihtiyacınız varsa, bu alıntılar sizin kararlılığınıza ve korkularınızın üstesinden gelmenize destek olacak.

Geçen Haftanın Yazısı

Basit Şekilde Olumlu Düşünce: Hayatı Kolaylaştıran Bu İlacı Neden ve Nasıl Kullanmalıyız

Bu haftalık Çarşamba yazımız buraya kadardı, Kişisel Gelişim kategorisinde ki diğer yazılarımı ilgili kategori sayfasından okuyabilirsiniz.

Eğer sizinde korkularınız var ise yorum bölümünde belirtin, birlikte yenelim…Hasan YILDIZ
hasan@hasanyildiz.com

Hasan YILDIZ, Girişimci. Doktora Öğrencisi. Fizikçi, Bilgisayar Mühendisi, İş Zekası Uzmanı, İş Sağlığı ve Güvenliği Danışmanı, Yazar. Arama Motoru Optimizasyonu Uzmanı, Girişim Mimarı, Kobi KOÇU.

BU KONULAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Öğrenmekten asla vazgeçmeyin!

Öğrenmekten asla vazgeçmeyin. Eski yıllarda öğrenmek için sınıflara, okullara ihtiyaç vark...

Deneyimsiz Eleman Aranıyor

Deneyimsiz Eleman Aranıyor. Evet yanlış duymadınız "

İş mi arıyorsunuz? Deneyiminizi değil yeteneğinizi öne çıkarın

İş mi arıyorsunuz? Deneyiminizi değil yeteneğinizi öne çıkarın.

Görevleri Önceliklendirme ve Başkalarını Yetkilendirme

Görevleri önceliklendirme ve başkalarını yetkilendirme

BU MAKALEYE YORUM YAP