Neden Sürekli Olarak Diğerlerini Değiştirmek İsteriz ?

Kişisel Gelişim 27 Eylül 2016 - 11:11 823 KEZ OKUNDU 0 YORUM YAPILDI

Booking.com
Neden Sürekli Olarak Diğerlerini Değiştirmek İsteriz ?

“Dünyada görmek istediğiniz değişimi kendinizden başlatın” Gandhi.

Hemen hemen her alanda zor beğenen, şikayet eden, eleştiren, tatmin olmayan ve sürekli olarak birilerinin, bir şeylerin değişmesini isteyen insanlarız. Biz böyle olmasak da etrafımızda bu negatifliği taşıyan çok sayıda insan var. Bu enerji emici insanlar ne yazık ki sizin de modunuzu gün içinde düşürebiliyorlar. Belli bir süre aynı ortamı paylaştığınız kişilere benzediğiniz gerçeğini de göz önünde bulundurursak, değişim ve değiştirmek üzerine tekrar düşünmek gerekiyor.

Özellikle özel hayatta , ikili ilişkilerde karşımızdakini değiştirme çabamız hem bizi yoruyor hem de ilişkimizi yıpratmaya başlıyor. Bizi tatmin etmeyen bir konuda kendi bakış açımızda ve beklentilerimizde esnek davranmak yerine, tüm olumsuz duyguları ona yansıtarak, kendi fikirlerimizden ödün vermemeyi seçiyoruz. Peki bu bize bir şey katıyor mu ve ne kadar rasyonel ?

 

degistirmek

Hayatımız boyunca seçim yapıyoruz ve çeşitli kararlar veriyoruz. Ne giyeceğimizden tutun da, iş dünyasına varana kadar sarsıcı derece geniş bir yelpezade bilgi bombardımmanına maruz kalıyoruz. Tüm bunlar bilincimizde bir set oluşturuyor. Olması ve olmaması gerekenler diye. Çoğunlukla kendimizi çok fazla dinlemeden ve çözmeye çalışmadan bunu yapıyoruz. İşte bu set, bize gelen olumsuzlukları, gördüğümüz hataları dışarıya yansıtmamıza neden oluyor. Bu nedenle de kendimiz dışındaki herkesi suçlamak ve onlar hakkında bir yargıya varmak çok kolay oluyor. Kesin bir şekilde diğer insanlar hakkında “yanlış yaptı, hatalı davrandı, değişmesi gerekiyor, kötü bir hayatı var, tercihleri doğru değil, kendine çeki düzen vermeli” gibi fikirlere sahip olabiliyoruz. Bunun neticesin de birbirimiz arasındaki o iletişim ağları yavaş yavaş eriyor ve bir daha toparlanması zor oluyor. Önce ikili ilişkilerden başlıyor bu ayrım, neredeyse tüm toplumu bölecek hale geliyor. “Ben haklıyım, ben doğruyum,herkes bana uymalı” düşüncesi bizleri ne yazık ki birbirimizden soğutuyor.

Değişimin temele dayanığı memnuniyetsizlik duygusudur. Kişi olaylar ve yaşanan karşısında negatif duygular hissetmeye başlar. Bu hislerini tam anlamdıramasa da dışarıdan gelen uyarıcıların buna neden olduğu kanısındadır. Halbuki olaylar karşısında duygu ve düşüncelerimizi yönlendiren temel kavram tecrübelerimizdir. Etrafımızda değişmesini gördüğümüz her şey karşsında hissettiğimiz duygunun temelinde geçmiş deneyimler vardır.İş hayatında da, ikili ilişkilerde de , aile ilişkilerinde de aynı durum söz konusudur. Eğer geçmiş tecrübenizle şuan içinde bulunduğunuz durumu ayırabilirseniz, öncelikle daha rasyonel davranırsınız.Ardından kendi tavır, davranış ve düşünce şeklinizde değişime gidebilirsiniz.

Bu konuyla ilgili olarak NLP hakkında yazımızı okuyabilirsiniz. Değişmenizi düşündüğünüz bir şey varsa, önce içinizden başlamayı unutmayın. Kalbiniz iç dünyanıza açılan gerçek bir kapıdır. Korkmayın.Dijital İçerik Editörü
editor@didaktik.com.tr

BU KONULAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Deneyimsiz Eleman Aranıyor

Deneyimsiz Eleman Aranıyor. Evet yanlış duymadınız "

İş mi arıyorsunuz? Deneyiminizi değil yeteneğinizi öne çıkarın

İş mi arıyorsunuz? Deneyiminizi değil yeteneğinizi öne çıkarın.

Görevleri Önceliklendirme ve Başkalarını Yetkilendirme

Görevleri önceliklendirme ve başkalarını yetkilendirme

Zamanınızı Etkili Şekilde Yönetme

Zamanınızı Etkili Şekilde Yönetme. Nasıl akşam olduğu...

BU MAKALEYE YORUM YAP