Sosyal medya kullanımının iş geliştirmeye etkisi

Sosyal Medya 09 Kasım 2017 - 0:32 172 KEZ OKUNDU 0 YORUM YAPILDI

Booking.com
Sosyal medya kullanımının iş geliştirmeye etkisi

Sosyal medya pazarlaması, sosyal medya kullanımının artmasıyla büyük ölçüde yükselişe geçti. Genellikle büyük işletmeler tarafından tercih edilse de bir işletme, küçük işletme olmadan büyük işletme olamıyor. Rekabet yoğunluğu günümüzdeki küçük işletmeleri oldukça zorlasa da sosyal medya üzerinden lokal bazda yapılacak olan tanıtım çalışmaları sayesinde ilk etapta yerel bazda müşteri kitlesi edinmesine yardımcı oluyor. Sosyal medya sayesinde küçük işletmelerin dezavantajı büyük ölçüde azalıyor. Peki, hangi hamleler ile birlikte sosyal medya kullanımı ile işinizi geliştirebilirsiniz ya da sıfırdan başlayacağınız bir işte hangi hamlelerde bulunmalısınız?

Facebook sosyal medya pazarlama

Facebook, internet üzerindeki diğer ağlardan ayrılarak işletmeniz için bulunmaz bir tanıtım ağı olarak öne çıkıyor. Facebook üzerinden, çevre bazlı reklam verebiliyorsunuz. Bu pazarlama yöntemi ile birlikte yerel işletmenizin mahalle veya ilçedeki popülerliğini geliştirebilir, büyük şirketlere kafa tutabilirsiniz. Aynı zamanda kuracağınız bir sayfa üzerinden paylaşacağınız video ve fotoğraflarla müşterilerinizi kendinize bağlayabilirsiniz. Facebook ile başlamamızın temel nedeni de küçük işletmelere broşürden kat ve kat daha fazla katkı sağladığı için idi.

Instagram sosyal medya pazarlama

Facebook’un bir alt bölümü olarak gözükse de etkileşimi en yüksek olan sosyal ağlardan biri de Instagram’dır. Instagram üzerinden konum bazlı takip yapabilir, hikayeler özelliği ile sürekli göz önünde olabilir ve sürekli içerik girebilirsiniz. Bu sayede rahatlıkla topluluğunuzu oluşturabilir, işletmenize ekstra müşteri akışı sağlayabilirsiniz.

Youtube sosyal medya pazarlama

Youtube, özellikle son yıllarda büyük bir yükselişe geçti. Aranan herhangi bir kelimede Youtube’da en üstte yer alan Youtube videoları (bunun sebebi de Google’nin Youtube’i satın almış olmasıdır) sayesinde büyük bir trafik akışı bulunmaktadır. Küçük işletmelerin kendi içlerinde video yayınları yaparak, “nasıl yapılır, nedir” tarzı videolar çekerek izleyici ve doğru orantılı olarak müşteri kazanması kaçınılmazdır. Örneğin Gaziantep’de dükkanı olan Tostçu Mehmet adındaki bir kişi, Youtube sayesinde Türkiye’de hemen herkes tarafından tanınmaktadır.

Yukarıdaki bölümlerde küçük ya da orta işletmenizi geliştirmek, sıfırdan bir işletme kurma fikriniz varsa neler yapacağınız konusunda elimizden geldiğince yardımcı olmaya çalıştık. Bahsettiğimiz üç büyük sosyal medya ağını iyi kullanmanız, yerelde çok büyük fayda sağlayacaktır. Üstelik tüm bu yöntemler, artık klasikleşen broşür ve kart dağıtımından çok daha etkili olmaktadır.

İşletmenizin hizmet alanı ne olursa olsun, sosyal medyada yapacağınız reklamlar sayesinde müşteri potansiyelinizin artacağınızı kesin olarak söyleyebiliriz. Bunun için de ya sosyal medya satışını doğru kullanmayı bilmeli ya da bu işi profesyonel olarak yapan firmalarla çalışılmalıdır. Aksi taktirde başarı elde edilemeyecektir.Hasan YILDIZ
hasan@hasanyildiz.com

Hasan YILDIZ, Girişimci. Doktora Öğrencisi. Fizikçi, Bilgisayar Mühendisi, İş Zekası Uzmanı, İş Sağlığı ve Güvenliği Danışmanı, Yazar. Arama Motoru Optimizasyonu Uzmanı, Girişim Mimarı, Kobi KOÇU.

BU KONULAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Etkili Bir Sosyal Medya Pazarlama Stratejisi Nasıl Oluşturulur?

Etkili Bir Sosyal Medya Pazarlama Stratejisi Nasıl Oluşturulur? Şirketimiz için nasıl ...

#twitter Kendinizi 280 karakterde ifade edin!

Bir süredir 140 karakter sınırını aşacağı hakkında duyumların yayıldığı Twitter, yaptığı

2016 Sosyal Medya Kullanıcı İstatistikleri [İnfografik]

2016 Sosyal Medya Kullanıcı İstatistikleri konulu bir yazı yazmak için notlar almaya başlamıştım ki

SOSYAL MEDYA TÜRKİYE’NİN İKİNCİ HABER KAYNAĞI OLDU

SOSYAL MEDYA TÜRKİYE’NİN İKİNCİ HABER KAYNAĞI OLDU Türkiye’de internet kullanıcılarının...

BU MAKALEYE YORUM YAP