Siz De Ekipten Misiniz?

Kişisel Gelişim 30 Eylül 2016 - 11:11 880 KEZ OKUNDU 0 YORUM YAPILDI

Booking.com
Siz De Ekipten Misiniz?

“Eğer daha ileriyi gördüysem, devlerin omzularında durduğum için olmuştur.” Isaac Newton

Isaac Newton’un bu sözü birlikte başarmanın ve takım çalışmasının çok güzel bir özeti gibi. Ekip ruhunun önemini, ekip arkadaşlarını yüceltmenin, onlara iltifat etmenin gerekliliği yıllar öncesinden şahane bir şekilde betimlemiş adeta.

Günümüzde mobilite artmış, kişisel yetkinliklerin geliştirilmesine bağlı olarak da ofislerde çalışmanın yanı sıra, freelance olarak bireysel çalışmalar önem kazanmıştır. Bu çalışma kültürü takım çalışmasının önemini azaltmış gibi gözükse de yapılan projede, proje için emek harcayan herkesin yeteneklerinin övülmesi onları ilhanlandırmak adına gereklidir.

İyi bir lider, iyi çalışanların sayesinde o noktaya gelir. Çalışanların liyakat esasına göre işe alınmasını ise yine o lider sağlar. Yani bu iki tarafı da besleyen ve geliştiren bir döngüdür. Başarı, herkesin istediği ve herkesin pay almak istediği bir sonuçtur. Bunun için şüphesiz modern yönetim tekniklerinden faydalanmak gerekmektedir.

Yönetim ve liderlik anlayışlarının temelinde kişilerin yeteneklerine göre iş vermek, yeteneklerini geliştirmelerine yardımcı olmak ve bu kişileri şirket lehinde şirket verimliliği için kullanmak yatar.

İyi bir ekiple başarıya ulaşıldığında gerçek lider zirveye çıkmış olmanın verdiği rehavete kapılamamalı, bu sürecin bir yolculuk olduğunu unutmamalıdır. Başarılı ve mutlu çalışanların desteğiyle elde edilen zaferi sürekli kılmak önemli ve gereklidir.

Hayatta hepimiz zaman zaman başkalarının desteği ile belli yerlere geliyoruz. İş hayatında ise bu durum sürdürülebilir bir hal alıyor. Çalışma arkadaşlarımız ve işverenlerimizle beraber karşılıklı bir besleme yoluna gidiyoruz. Bu süreç bir tarafın baskın olmasıyla sonuçlanırsa, ya lider istediğini başarıyı elde edemez ya da takım dağılır.

Ekip çalışması, takım ruhu, markaya aidiyet hissi çalışanlar ve işverenler için çok değerlidir. Kendini ekibe dahil isteyen her çalışan, yaptığı işi kendi işiymiş gibi sahiplenecektir.Dijital İçerik Editörü
editor@didaktik.com.tr

BU KONULAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Deneyimsiz Eleman Aranıyor

Deneyimsiz Eleman Aranıyor. Evet yanlış duymadınız "

İş mi arıyorsunuz? Deneyiminizi değil yeteneğinizi öne çıkarın

İş mi arıyorsunuz? Deneyiminizi değil yeteneğinizi öne çıkarın.

Görevleri Önceliklendirme ve Başkalarını Yetkilendirme

Görevleri önceliklendirme ve başkalarını yetkilendirme

Zamanınızı Etkili Şekilde Yönetme

Zamanınızı Etkili Şekilde Yönetme. Nasıl akşam olduğu...

BU MAKALEYE YORUM YAP