Sıfırdan Şirket Kurma Kılavuzu

Girişimcilik 24 Aralık 2017 - 6:06 302 KEZ OKUNDU 2 YORUM YAPILDI

Booking.com
Sıfırdan Şirket Kurma Kılavuzu

Sıfırdan Şirket Kurma Kılavuzu gibi iddialı bir başlık atınca daha önce neler yazılmış diye bir baktım, güzel bilgiler var ancak bende dahil parça parça ve dağınık biçimde yazılmış içerikler mevcut. Sıfırdan Şirket Kurma konusunu 4 Temal Kategoride inceleyeceğiz.

  • İş FİKRİ

İş Fikrini oluşturmak basit gibi ya da çok öenmli gibi gözükse de iş fikri sadece bir fikirdir, bunu unutmak şirketin/girişimin oluşmasına sekte vurur. Girişimci, fikre aşık olup her olumsuz eleştiriye kendisini kapatırsa maalesef sonuç çok olumlu olmuyor. Bu duruma karşın girişimci fikrine olan inansının ve hayallerinin yanısıra rüyalara dalmamalıdır, bazen hayaler rüya ile karıştırılmaktadır.

FİKRİNİZİN ÇALINMASINDAN DEĞİL DİKKATE ALINMAMASINDAN KORKUN!

Bir başka durum ise; fikrim var ve buna Milyon TL istiyorum, vermezseniz anlatmam; ya çalınırsa? Çalınmaz ama yapılabilir, sizden önce de belki fikredildi ama yapılmadığı için bir anlam ifade etmiyor.  Şüphesiz ki; iyi bir girişim fikri iyi bir başlangıçtır lakin tek başına yeterli değildir. Fikri doğru şekilde kullanıcısıyla buluşturmak önemlidir. Başarılı olmak için ilk olmak önemlidir ancak ilk olmayanların başarma ihtimali yok diye bir kavram da mümkün değildir önemli olan farklı pencereden, farklı vizyonla bakmak gerekir. Unutmayalım; Google kurulmadan önce de arama motorları vardı, Facebook’tan önce de sosyal paylaşım platformları mevcuttu. Fikri, başarılı bir girişime döndürmek uzun bir yolculuktur ve bunu doğru yoldan yapabilmek girişimcilik olarak adlandırılır.

  • İyi Bir Ekip

Ekip konusunda her zaman yazmaya çalışıyorum. Bugün yatırıma yakın yahut yatırım almış girişimlere bakıldığında neredeyse tamamının EKİP ÇALIŞMASI olduğunu görebiliriz. Bknz Girişimlerde Yatırımın Anahtarı Ekip Çalışması 

İyi bir ekip kurmanın temel prensibi, aynı hedefe kilitlenmiş insan topluluğu oluşturmaktır. Ortak hedefe kilitlenmiş girişimciler var güçleriyle doğru olanı en iyi biçimde yapmaktan kaçınmazlar. Eğer ekip yoksa fikir de girişim de yol alamaz. Tek başına hiç kimse; sekreter, asistan, müdür, genel müdür, satış uzmanı, pazarlama yöneticisi, sosyal medya uzmanı, geliştirici ve girişimci olamaz. Gİrişimci olmak başlı başına hepsinden azıcık bilmeyi gerektiriyor olabilir ancak her işi bir kişi yapmaya çalışırsa, çorba olur herşey ve ortada hiçbirşey oluşur…

 

  • İyi Bir Ürün

Bİr girişimin/şirketin oluşumunda, fikrin doğru biçimde ürüne dönüştürülmesi unutulmamalıdır. Eski yıllarda internet sitesi yaptırmak vardı; günümzüde artık abonelik modelli internet sitesi geliştirme modeli var. Bu model ile firmaların finans ve teknoloji yükü azaltılıyor aynı zamanda aynı ürün farklı bir modelle sunuluyor; bu durum işi doğru ürünleştirmedir. İşinizi doğru ürünleştiremezseniz Fikir ve Ekip yol alamazlar; kaba tabirle boşa kürek çekerler.

 

  • İyi İş Yönetimi

İyi bir iş fikrimiz vardı, iyi bir  ekip kurduk ve iyi bir ürün haline getirdik. Bitti mi; BİTMEDİ! Şimdi de sırada bunu bir iş haline getirmek ve bu işi de iyi yönetmek gerekli. Steve Jobs ‘un “Zeki insanları işe alıp, sonra onlara ne yapacaklarını söylemek bana mantıklı gelmiyor. Biz zeki insanları işe alırız ki, onlar bize ne yapacağımızı söylesinler.” sözünü her daim benimseyin; işe aldığınız her kimse için bu geçerli, çaycı, vale, depo sorumlusu, mühendis, iş geliştirme uzmanı ya da yönetici hiç fark etmez, işe alınan her kişi o işi iyi bilmeli ve nasıl yapılması gerektiğini size aktarmalıdır. Bu durum iyi iş yönetiminin olmazsa olmaz parçasıdır.

İyi iş yönetimi denildiğinde; Büyüme, Odaklanma, Yoğunluk, İşe Alma ve Yönetme, Rakipler, Para Kazanmak, Yatırım Almak gibi temel kavramlarında tartışılması gerekli ancak bu detayları farklı bir yazı da sizler için derleyeceğim.

Sıfırdan Şirket Kurma Kılavuzu için tek bir yazı planlamıştım ancak yazarken fark ettim ki çok uzun olacak; detaylandırmamı istediğiniz bölümleri yorum bölümünde belirtirseniz önceliği onlara verebilirim.Hasan YILDIZ
hasan@hasanyildiz.com

Hasan YILDIZ, Girişimci. Doktora Öğrencisi. Fizikçi, Bilgisayar Mühendisi, İş Zekası Uzmanı, İş Sağlığı ve Güvenliği Danışmanı, Yazar. Arama Motoru Optimizasyonu Uzmanı, Girişim Mimarı, Kobi KOÇU.

BU KONULAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yazılım Sektörüne 200Milyon TL Destek

Yazılım Sektörüne 200Milyon TL Destek. KOSGEB KOBİGEL Programı, KOBİ Gelişim Destek Progra...

BizBizze 2018 Girişimcilik Programı

BizBizze 2018 Girişimcilik Programı. BizBizze...

STARTUP CARNIVAL 2018

STARTUP CARNIVAL 2018. Türkiye’nin en eğlenceli start...

Startup’ını Söyle, Desteği Kap!

Startup’ını Söyle, Desteği Kap! ya da kendi söylemleri ile "...

BU MAKALEYE YORUM YAP

BU MAKALEYE YAPILAN YORUMLAR ( 2 )