Odaklanma Sorunu Yaşayanlardan Mısınız?

Kişisel Gelişim 29 Eylül 2016 - 11:11 981 KEZ OKUNDU 0 YORUM YAPILDI

Booking.com
Odaklanma Sorunu Yaşayanlardan Mısınız?

Odaklanmak yani “yeterince dar” bir alanı sahiplenmek, diğer olası iş alanlarını reddetmek anlamına gelir.Neye odaklanırsak, neye dikkatimizi verirsek onu yaratır, onu çoğaltırız. Sakınmaya çalıştığımız şey yerine elde etmeye çalıştığımız pozitife odaklanmak çok önemli.

Teknolojinin hayatımızın içine bu kadar girmesi, bilgi yoğunluğu ve bilgi kirliliği nedeniyle aynı anda birden fazla işle ilgilenmek durumunda kalıyoruz. Kendimizi tek bir işe yoğunlaştırıp dış etkenlerden soyut kalmak çok zor olabiliyor. Dikkatimiz dağıldığında yaptığımız işler yarım kalıyor, yarım kalan işler bizi strese sokuyor ve strese girdiğimizde işlerimizi bitirmemiz daha da zorlaşıyor. Bu kısır bir döngü yaratıyor. Uzun vade de odaklanma sorununu tamamen çözmek mümkün olmamasına rağmen, minimize edilebilir.

Harvard mezunu Psikolog Daniel Goleman‘a göre üç tip odak var: İlki duygularınızı ve düşüncelerinizi kontrol edebilmek; İkincisi, etrafınızdakilerin düşünce ve duygularını anlayabilme çabası ve üçüncüsü ise rakiplerinizde ve dünyada olup bitenleri kavrayabilmek. Goleman’a göre bu üç odak, birlikte dengelenip aktive edilirse mükemmel sonucun ardındaki gizli neden haline gelebiliyor.

odaklanma

Odaklanma, her ne iş yapıyorsak onu nasıl daha iyi yapacağımızı belirliyor. Ne kadar çok konsantre olursak sahip olduğumuz yetenekleri o kadar fazla kullanabiliriz.

Eğer odaklanmadan bir işi kötü olarak yapmaya alışırsak, o işi kötü yapmak bizim alışkanlığımız olmakta, adeta en başından yanlış bir örgüye başlamış gibi oluruz. Bu nedenle odaklanma konusunda pratikler yapmamız gerekmektedir.

Günümüzde odaklanmanın önündeki en büyük etken şüphesi dijital dikkat dağıtıcılardır. Bilgisayarlarımız, telefonlarımız, tabletlerimiz derken çeşitli teknolojik cihazlarla kuşatılmış durumdayız. Bu durumdan kopamıyoruz ve giderek kontrolümüzden çıkıyor gibi. Tüm bu karmaşanın içinde gerçekten tek bir şeyle ilgilenmek için çok fazla efor sarfetmemiz gerekebilir.Ancak bu imkansız değil.

Odaklanma konusundan bahsedince akla başarılı örnek geliyor : Steve Jobs .Steve Jobs bir Zen meditasyon öğrencisiydi. Zen meditasyonu bir konsantrasyon eğitimidir. Daha güçlü konsantrasyon için çok daha basit yollar var.

Üç tip odak üzerinden giderek zihinsel egzersizler yoluyla bunu başarabilirsiniz. Ayrıca sizi gerçekten zorlayacak, yeteneklerinize hitap eden ve tutku duyduğunuz bir iş yapmayı seçerseniz de odaklanma sorununuz olmayacaktır.

Odaklanma Sorununu Çözmek İçin İşte 4 Basit Öneri :

1. Planlı Olmak
Ne iş yapıyorsan yapın yazılı olarak plan yapın. Çalışırken nasıl bir yol izleyeceğinizin planını çıkartın.

2. Düzenli Olmak
İşe başladığınızda dikkatinizi dağıtabilecek ne varsa onları kolay erişemeyeceğiniz yerlere koyun, etrafınızdan ve gözünüzün önünden kaldırın.

3. Zaman Planlaması Yapın
İşin ne kadarını ne kadar sürede yapacağınızı planlayın. Kendinize hedef koyun ve molalar verin.

4. İstikrarlı Olun
Yaptığıniz işten sonuç almak istiyorsanız, düzenli alışkanlıklarınızı istikrarlı olarak devam ettirin. Eğer kısa vadede sonuç almak beklentisi içine girerseniz, bu yanıltıcı olur, işlerinizi yarım bırakmanıza ve stresli olmanıza neden olur.Dijital İçerik Editörü
editor@didaktik.com.tr

BU KONULAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Deneyimsiz Eleman Aranıyor

Deneyimsiz Eleman Aranıyor. Evet yanlış duymadınız "

İş mi arıyorsunuz? Deneyiminizi değil yeteneğinizi öne çıkarın

İş mi arıyorsunuz? Deneyiminizi değil yeteneğinizi öne çıkarın.

Görevleri Önceliklendirme ve Başkalarını Yetkilendirme

Görevleri önceliklendirme ve başkalarını yetkilendirme

Zamanınızı Etkili Şekilde Yönetme

Zamanınızı Etkili Şekilde Yönetme. Nasıl akşam olduğu...

BU MAKALEYE YORUM YAP