Mobil Uygulama Yaptırana 7500TL HİBE

İş Dünyası 27 Ekim 2017 - 0:15 425 KEZ OKUNDU 1 YORUM YAPILDI

Booking.com
Mobil Uygulama Yaptırana 7500TL HİBE

İşletmeler, işletmelerini, ürünlerini ve/veya hizmetlerini ulusal ve uluslararası pazarlarda tanıtmak,satmak ya da pazarlamak için internetin gücünü kullanmak zorundalar. Bir broşur yaptırıp 1000 kişiye/firmaya kargolamak yerine bir internet sitesi ya da mail bülteni ile birkaç dakika da potansiyel müşteriye ulaşılabliyor.

İnternet çağının nimetlerini kullanmayan işletmeler kısa vadede yok olup gidiyorlar. Bundan 10yıl kadar önce  internet sitesi olmazsa olmazlar arasında iken, artık internet sitesi yapmak sıradan duruma geldi. Artık sosyal emdya kullanmayan işletmeler varlık göstermekte zorlanıyorlar. Günümüz teknolojisinde mobil uygulama trendi ağır basıyor çünkü sms göndermek yerine ANLIK İLETİ (push notification) gibi iletişim yolları daha cazip hale geldi zira hem daha az maliyetli hem de anlık sonuçlar sunuyor, bununla birlikte kalıcı bir reklam imkanı…

Mobil Uygulama fikri güzel ama bunun yaptırma maliyeti çok diyenlerin sesini duyuyorum 🙂

Mobil Uygulama yaptırmak ucuz bir iş değil evet ancak hem kalıcı bir kitle oluşturmanızı sağlıyor, hem anlık iletişim maliyetinizi sıfıra indiriyor; hem de güvenilirlik sağlıyor.

İnternet üzerinden ticaret yapan bir işletme için olmazsa olmazlar arasında bir ihtiyaç olan Mobil Uygulamanın maliyetine devlet ortak oluyor ve bu ortaklıktan da hiç bir beklentisi yok. Devlet KOSGEB aracılığı ile diyor ki; Markan için Mobil Uygulama yaptırırsan parasının yarısını geri ödüyorum.

Kosgeb Mobil Uygulama Giderlerini Ödüyor mu?

KOSGEB, Genel Destek Programı, Tanıtım Desteği kapsamında hemen her firmanın tanıtım ihtiyaçları arasında olan Mobil Uygulama giderinin 50%’sini HİBE olarak geri ödüyor.

Kosgeb Mobil Uygulama Giderinin kaç parasını ödüyor?

KOSGEB, Genel Destek Programı, Tanıtım Desteği kapsamında 50Bin TL’lik harcamanızın yarısını geri ödeme imkanı sunuyor, yani 25Bin TL’lik bir tanıtım desteği hakkınız var.

KOSGEB Tanıtım Desteği nedir?

İşletmelerin; işletmelerini ve ürün ve/veya hizmetlerini ulusal ve uluslararası pazarlarda tanıtmaları için gerçekleştirecekleri faaliyetlerine verilen destektir. İşletmeler, işletmelerin Katalog giderleri, yurtdışında yayınlanan veya dağıtılan basılı yayınlara reklam verme giderleri ve Web/Mobil tabanlı tanıtım giderleri toplamda en fazla 25Bin TL hibe alabilirler.

Web Tabanlı Tanıtım: Ekonomi Bakanlığı tarafından “Ön Onay Verilen E-Ticaret Siteleri Listesi”nde yer alan e-ticaret sitelerinde yayınlanan tanıtım giderlerine destek verilir. Bu kapsamda ilgili e-ticaret sitelerine yapılan üyeliğin en az 1 (bir) yıl olması şartı aranır. Ancak e-ticaret sitelerine yapılan üyeliğin sadece site içi reklam ve reklam bandı (banner) giderlerini kapsaması durumunda destek sağlanmaz.

Mobil Tabanlı Tanıtım: Akıllı cep telefonu ve tablet bilgisayarların işletim platformlarında (Android, IOS, vb.) işletmeye özel yapılan tanıtım uygulamalarına destek verilir. Bu uygulamalar; işletmenin iletişim, ürün, harita bilgileri ve işletmeye ait diğer tanıtım bilgilerini kapsamalı ve işletmeye ait web sayfasında uygulamanın indirme bağlantısı olmalıdır.

KOSGEB’DEN TÜM FİRMALARA 470BİN TL GERİ ÖDEMESİZ HİBE


KOSGEB mobil uygulama desteği

 

KOSGEB Tanıtım Desteği Nasıl Alınır?

KOSGEB Tanıtım desteği KOSGEB Veri Tabanına kayıtlı ve Genel Destek Programında olan her işletme için aktif hale getirilebilir. Bu destek YURTİÇİ MARKA TESCİL BELGESİ sahibi olan işletmelere verilir. Web Tabanlı Tanıtım ya da Mobil Tabanlı Tanıtım destek başvurusu için işletmeye sağlanacak desteğin üst limiti; Web Tabanlı Tanıtım Giderleri için 5.000 (beşbin) TL’yi, Mobil Tabanlı Tanıtım Giderleri için 7.500 (yedibinbeşyüz) TL’yi ve Program süresince Web/Mobil Tabanlı Tanıtım Giderleri için verilecek toplam desteğin üst limiti ise 15.000 (onbeşbin) TL’yi geçemez. Bu destekten yararlanmak suretiyle hazırlatılan/bastırılan ürün kataloğu ve mobil tabanlı uygulamalarda KOSGEB logosu ve internet bağlantısının yer alması gerekir. Desteğe konu olan ve yurt içinden sağlanacak ürün ve/veya hizmetin alınacağı hizmet sağlayıcının iştigal konusu ile ürün/hizmet konusu uyumlu olmalıdır.

KOSGEB Mobil Tabanlı Tanıtım Desteği nasıl ve kimlere ödenir?

KOSGEB, Genel Destek Programı, Tanıtım Desteği kapsamında Mobil Tabanlı Tanıtım diye atfedilen Mobil Uygulama desteği tam olarak 50% hibe programıdır. Siz uzmanlık alanı mobil uygulama olan bir işletmeye mobil uygulamanızı yaptırdıktan sonra ödemesini gerçekleştirdikten sonra KOSGEB sisteminden fatura ve ödeme dekontunuz ile ilgili müdürlüğe evraklarınızı iletiyor, ödemenizi onaylanmasını bekliyorsunzu, bu süreç birkaç gün sürdüğü gibi bir haftayı da bulabiliyor. KOSGEB sistemine kayıtlı olan mail adresiniz ve telefon numaranıa konu ile ilgli sonuç bildiriliyor. Kurallara uygun biçimde hazırlandı ise KOSGEB HİBE’nin hakediş oluyor ve en kısa sürede firma hesabınıza geri ödeniyor.

Özetle; 15Bin TL’ye yaptırdığınız bir mobil uygulama için 7500TL iade alabiliyorsunuz.

Android için bir hibe akabinde IOS için yeni bir hibe alarak 15Bin TL’lik bir hibe programından yararlanabilirsiniz. Üstelik burada ki şartlar basit; Yurtiçi Marka Tescil Belgesi ve KOSGEB Sistemine kayıt olmanız, Yapılan mobil uygulamada KOSGEB bağlantısının olması yeterli.

Siz de en kısa sürede bu hibe programından yararlanmak için Mobil Uygulamanızı yaptırabilirsiniz.Hasan YILDIZ
hasan@hasanyildiz.com

Hasan YILDIZ, Girişimci. Doktora Öğrencisi. Fizikçi, Bilgisayar Mühendisi, İş Zekası Uzmanı, İş Sağlığı ve Güvenliği Danışmanı, Yazar. Arama Motoru Optimizasyonu Uzmanı, Girişim Mimarı, Kobi KOÇU.

BU KONULAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

2018 BrandZ Top 100 Global Markaları

Kantar ve WPP, 2018 BrandZ ™ Top 100 En Değerli Küresel Markaların sıralamasını ve raporunu yayınlad...

KOBİ’lere Nefes Kredisi 2018 Başvurular Başladı

KOBİ'lere Nefes Kredisi 2018 Başvurular Başladı. İsta...

Yatırımlarda Devlet Yardımları

Yatırımlarda Devlet Yardımları. Ülkemizde son 10 yılda yatırım teşvikleri küçük ölçekten b...

Ekipler için Bulutta Ortak Çalışma

Ekipler için Bulutta Ortak Çalışma. İster evden çalış...

BU MAKALEYE YORUM YAP

BU MAKALEYE YAPILAN YORUMLAR ( 1 )