Milyar Dolarlık Girişim

Girişimcilik 18 Eylül 2017 - 9:09 140 KEZ OKUNDU 0 YORUM YAPILDI

Booking.com
Milyar Dolarlık Girişim

Milyar Dolarlık Girişim başlığı sıradan ya da sıradışı gelebilir ancak az sayıda firmanın var olduğu bir sektörden bahs etmek istiyorum sizlere; BiyoTeknoloji! Uluslararası çapta biotech olarak bilinen sektör bildiğimiz girişimlerden çok daha büyük bütçelerde yatırım alabilme potansiyeline sahip olmakla birlikte yüksek ciro ve uluslararası bir etkileşime sahip, Girişimcilik Ekosisteminin içinde ayrı bir ekosistem gibi işliyor diyebiliriz.

Bu yazımda sizelere Son 10 yılda Türkiye’de 1Milyon Dolar ve üzeri yatırım alan biyoteknoloji girişimlerini sıralayacağım;

 • Mikro Biyosistemler Inc.
  Mikro Biyosistemler A.Ş., kanser teşhis ve tedavisine yeni yaklaşımlar getirme potansiyeli olan yenilikçi çip-üstü laboratuvar sistemleri üzerinde çalışıyor. Mikro Biyosistemler A.Ş, Türkiye’nin ilk teknoloji transfer ve risk sermayesi fon yöneticisi Diffusion Capital Partners (DCP)’den 2.5M $ kadar yatırım aldığı biliniyor.

 

 • Apiheal (SBS Bio)
  SBS Bio Çözümler yüksek antioksidan özelliğe sahip arı sütü, polen ve bal üretiyor; Diffusion Capital Partners (DCP)’den 1.5M $ kadar yatırım aldığı biliniyor.

 

 • RS Research
  ACT Venture Partners Teknopark İstanbul girişimi RS Research’e 1,1 milyon euro yatırım yaptığı biiniyor.

 

 • Doktor Burada
  Doktordan randevu almanın kolay yolu sloganı ile 2014’te açık ara farkla “Yılın Sağlık Girişimi” seçilen Doktor Burada 2017/14,39 sayılı StartUP dergisinin haberine göre 1Milyon $ yatırım almış ancak şuan girişime erişim sağlanamıyor. Sanırım Doktor Burada girişimi de Girişimlerde Kapanma Sendromu etkisi altında kalmış.

 

 • Cybelle Laser
  Mavilab Yazılım Medikal Lazer A.Ş. tarafından geliştirilen girişim Diffusion Capital Partners (DCP) ve Vestel Ventures tarafından yatırıma uygun görülmüş. Yatırım miktarı açıkça belirtilmese de 1Milyon Dolar seviyelerinde olduğu konuşulanlar arasında.

Milyar Dolarlık Girişim

Son yıllada fintech yatırımlarının ön planda olması sağlık sektörünün önemsiz olması değil daha uzun vadeli çıktıları olması sebebiyle olduğunu düşünüyorum. Biotech girişimleri daha çok avrupa menşeili yatırım alsa da yerli yatırımcılarında bu alanda varlık göstermeye çalışması gelecek vaadi konusunda göz kırpıyor zira çok değerli sağlık araştırmacılarımız var; gelecek 10 yılda ülkesi için hizmet edebilecek şartlar sağlanırsa Amerika ve Avrupa gibi bölgelerde bulunan akademisyenlerimiz Üniversite’den Bilim Transferi için ülkemize dönebilirler.

Girişimciler bu alanları değerlendirebilirler,

Keyifli Günler Diliyorum.Hasan YILDIZ
hasan@hasanyildiz.com

Hasan YILDIZ, Girişimci ; AIBU Physics, METU CE İş Zekası Uzmanı, Y. İGU, Genç Girişimci, TOplum Gönüllüsü, Creatif Direktör, Düzenli Tüketici, Kapsül Mimarı, KOBİ Koçu, Bilgi İşçisi az yazar çok konuşur herşeye rağmen Fizikçi!

BU KONULAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bilgiyi Ticarileştirme Merkezi 3. Dönem Çağrısı

BİLGİYİ TİCARİLEŞTİRME MERKEZİ, GİRİŞİMCİLERİ 3. ÇAĞRI DÖNEMİ BAŞVURULARINA DAVET EDİYOR!

Dijital Sigortacılık Hackathon Etkinliği

18Anadolu Sigorta girişimcileri "Dijital Sigortacılık" maksadı ile Hackathon’a çağırıyor. Anadolu Sigorta s...

Girişimlerde Kapanma Sendromu

Girişimler nam-ı diğer Start up'lar için önemli rol model teşkil eden girişimler şüphesiz ki milyon seviyel...

Çekirdek Sermaye Nedir, Nerelerden, Nasıl Alınır?

Çekirdek Sermaye, bir girişimin başlaması için gereken para miktarı olarak adlandırılabili...

BU MAKALEYE YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

BU YAZIYA YORUM YAP