KOBİ’lere Nefes Kredisi 2018 Başvurular Başladı

İş Dünyası 03 Nisan 2018 - 15:47 97 KEZ OKUNDU 0 YORUM YAPILDI

Booking.com
KOBİ’lere Nefes Kredisi 2018 Başvurular Başladı

KOBİ’lere Nefes Kredisi 2018 Başvurular Başladı. İstanbul Ticaret Odası üyesi KOBİ’lerin 200Bin liraya kadar, 18 ay vade ile kullanabilecekleri, Nefes Kredisi 2018 başvuruları başladı. İTO, oda üyesi KOBİ’lerin aylık 0,99 faiz/kâr payı, 6 ay geri ödemesiz 18 ay vade ile 200 bin liraya kadar kullanabilecekleri “Nefes Kredisi” için başvuruları şartları ve diğer detaylara birlikte bakalım.

NEFES KREDİSİ NEDİR?

Nefes Kredisi, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), Kredi Garanti Fonu (KGF) ve bankalar arasında yapılan bir anlaşma ile verilen bir kredi destek türüdür. Nefes Kredisi yalnızca Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’ne bağlı oda ve borsalara üye olan KOBİ’lere verilmektedir.

Öneri : MOBİL UYGULAMA YAPTIRANA 7500TL HİBE

 Nefes Kredisi başvurusu için ilk adım; İTO üyeleri, Başbakan Binali Yıldırım tarafından geçen cumartesi günü açıklanan TOBB Nefes Kredisi’ni kullanmak için önce oda merkezi, temsilcilikleri ya da İTO’nun mobil hizmet aracından ‘TOBB Nefes Kredisi Başvurusu içindir’ ibareli Faaliyet Belgesi almak.

NEFES KREDİSİ Masrafı Ne Kadar?

Nefes Kredisi başvurusu için ikinci adım; Ziraat Bankası, Denizbank, Halkbank, Vakıfbank, Ziraat Katılım ve Vakıf Katılım şubelerine müracaat ederek, uygunluğu değerlendirildikten sonra ticari kredi kullanabilecek. Bankaların, 51 TL masraf alacağı belirtilmektedir.

İstanbul Ticaret Odası Başkanı Öztürk Oran’ın beyanı “Kredi gerek tutarı gerek faiz/kâr payı itibarıyla gerçek bir nefes kredisidir. Ümit ediyorum ki üyelerimize çok büyük katkı sağlayacak ve KOBİ’lere rahat bir nefes aldıracak.” biçimindeydi.

İTO, oda üyesi KOBİ’lerin aylık 0,99 faiz/kâr payı, 6 ay geri ödemesiz 18 ay vade ile 200 bin liraya kadar kullanabilecekleri “Nefes Kredisi” için başvuruları bugün almaya başladı.

Nefes Kredisi BAŞVURU ŞARTLARI NELER?

  • Başvuru için TOBB’a bağlı oda ve borsalara üye ve KOBİ olmak gerekiyor.
  • Kredi kullanmak için önce oda merkezi ya da temsilciliklerden ‘TOBB Nefes Kredisi Başvurusu İçindir’ ibareli ‘Faaliyet Belgesi’ alınacak.
  • Ardından Ziraat Bankası, Denizbank, Halkbank, Vakıfbank, Ziraat Katılım ve Vakıf Katılım şubelerine müraacat edilecek.
  • KOBİ, uygunluğu değerlendirildikten sonra ticari kredi kullanabilecek. (Yani kredibilitenizin uygun olması gerekiyor)
  • Bankalar, 51 TL’nin üzerinde masraf almayacak.

Öneri : Yatırımlarda Devlet Yardımları

Piyasların durgun olduğu süreçlerde KOSGEB, KGF, TOBB gibi devlet iştiraklerinin KOBİ’leri canlandırmak adına bu tip adımlar atması sevindirici oluyor. Tabii ki burada bankalardan kredi alabiliyor olmanız gerekiyor; bu tip oluşumlar daha düşük faiz ve öteleme imkanı sunuyorlar.Hasan YILDIZ
hasan@hasanyildiz.com

Hasan YILDIZ, Girişimci. Doktora Öğrencisi. Fizikçi, Bilgisayar Mühendisi, İş Zekası Uzmanı, İş Sağlığı ve Güvenliği Danışmanı, Yazar. Arama Motoru Optimizasyonu Uzmanı, Girişim Mimarı, Kobi KOÇU.

BU KONULAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Türk Yönetim Felsefesi

Türk Yönetim Felsefesi....

2018 BrandZ Top 100 Global Markaları

Kantar ve WPP, 2018 BrandZ ™ Top 100 En Değerli Küresel Markaların sıralamasını ve raporunu yayınlad...

Yatırımlarda Devlet Yardımları

Yatırımlarda Devlet Yardımları. Ülkemizde son 10 yılda yatırım teşvikleri küçük ölçekten b...

Ekipler için Bulutta Ortak Çalışma

Ekipler için Bulutta Ortak Çalışma. İster evden çalış...

BU MAKALEYE YORUM YAP