KOBİ TEKNOYATIRIM Destek Programı ile 5Milyon TL Destek

Girişimcilik 27 Ekim 2017 - 14:12 258 KEZ OKUNDU 0 YORUM YAPILDI

Booking.com
KOBİ TEKNOYATIRIM Destek Programı ile 5Milyon TL Destek

KOBİ TEKNOYATIRIM Destek Programı ile ürettikleri teknoloji ve/veya ürünün uluslararasıu pazarda güçlendirmek isteyen KOBİ’lere geri ödemeli ve geri ödemesiz destek olarak tanımlanabilir.

KOBİ TEKNOYATIRIM Destek Programı Amacı ve Gerekçesi

Öncelikli teknoloji alanlarında yer alan AR-GE ve yenilik faaliyetleri sonucu ortaya çıkan yeni ürün/ürünleri ticarileştirmek, ülke ekonomisine katma değer oluşturmak, uluslararası pazarlarda yer alarak teknolojik ürün ihracatını artırmak için işletmelerin yapacakları teknolojik ürün yatırımlarının desteklenmesidir.

KOBİ TEKNOYATIRIM Destek Programı Kapsamı

KOSGEB Başkanlığınca belirlenen; KOBİ Teknoyatırım Destek Programı Öncelikli Teknoloji Alanları Tablosunda belirlenen alanlarda yer alan;

  • KOSGEB ve diğer kamu kurum ve kuruluşları, kanunla kurulan vakıflar veya uluslararası fonlar tarafından desteklenen ar-ge ve yenilik projeleri sonucunda ortaya çıkan,
  • Yurtdışı teknoloji bölgeleri/araştırma merkezleri/enstitüler/bilim parkları/kuluçka merkezleri/hızlandırıcılarda ar-ge ve yenilik projeleri sonucunda ortaya çıkan,
  • Yurt içi teknoloji geliştirme bölgelerinde yer alan işletmelerin, bölgede sonuçlandırdıkları ar-ge ve yenilik projeleri sonucunda ortaya çıkan,
  • Kamu araştırma enstitülerinde/merkezlerinde ar-ge faaliyetleri sonucunda ortaya çıkan,
  • Patent belgesi ile koruma altına alınan,
  • Doktora çalışması neticesinde ortaya çıkan,
  • Teknolojik Ürün (TÜR) Deneyim belgesi alan prototip çalışması tamamlanmış teknolojik ürün sahipleri veya kullanım hakkını sözleşme ile hak sahibinden devralmış işletmeler yararlanır.

Yani biraz daha toparlarsak; Ulusalarası akredite alanlarda ortaya çıkmış, patent ile korumaya alınmış, Doktora çalışması sorununda ortaya çıkmış ürün/hizmet üreticileri 5Milyon TL’ye varan destek programından yararlanabilir.

KOBİ TEKNOYATIRIM Destek Programından Hangi Sektörler Faydalanabilir?

Özel bir kısıtlama olmamakla beraber, Yüksek Teknoloji ve Orta-Yüksek Teknoloji üreticileri öncelikli. İşletmenizin NACE Kodu ile bu öncelikli teknoloji alanları tablosunda olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.

Kabaca bakarsak, Eczacılık ürünleri imalatı, Bilgisayarların elektronik ve optik ürünleri imalatı, Rado ya da TV Programcılığı faaliyetleri, Telekominikasyon, Bilgisayar Programlama (Yazılım) faaliyetleri, Bilgi Hizmetler, Bilimsel araştırma faaliyetleri, Kimyasal üretim faaliyetleri, Elektrikl teşhizat faaliyetleri, tıbbi ve dişçilik ile ilgili üretim faaliyetleri alanalarında üreten işletmeler önceliklidir. Bunlar dışında kalanlarda başvuru yapabilir.

KOBİ TEKNOYATIRIM Destek Programı Desteklenecek Giderler ve Limitler?


KOBİ TEKNOYATIRIM DESTEK PROGRAMI İLE 5MİLYON TL DESTEK

Ana hatlarıyla; Makine-Teçhizat ve Yazılım giderleri, Personel Giderleri, Eğitim ve Danışmanlık Giderleri ile Kira Giderleri desteklenmektedir. Bu programda destek süreci 36 aydır ve kurul kararı ile 6 ay ek süre verilebilir. Genel olarak yukarıda belirtilen kalemlere 70%  Geri Ödemesiz (Hibe) destek verilir, kalan 30%’si geri ödemeli destek verilir. Bu geri ödeme proje bitiminden sonra başlar ve esnek yapıdadır.

İşletmeniz TAB.12.00.01 – Öncelikli Teknoloji Lanalrı Tablosunda “Yüksek Teknoloji” düzeyinde ise geri ödemesiz desteğe +5% ilave edilir. İlaveten Yerli Malı Belgesine sahip iseniz +15% geri ödemesiz destek ilave edilir ki böylece geri ödemesiz (hibe) destek kapsamınız 90% seviyelerine gelir.

Geri ödemeli destek kısmı için gerekli teminat giderlerinin tamamı (100%) KOSGEB tarafından karşılanmaktadır.

KOBİ TEKNOYATIRIM Destek Programı Başvuru Aşamaları

KOBİ TEKNOYATIRIM Destek Programına başvurmak için öncelikle KOSGEB Veritabanına kayıt olmalısınız. Akabinde KOBİ TEKNOYATIRIM Destek Programı Başvuru Formunu KOSGEB Bilgi Sİstemi üzerindne doldurup, gerekli evrakları teslim ettikten sonra başvuruyu onaylamalısınız.

Takip eden 15 gün içerisinde KOSGEB tarafındna ön Başvuru Değerlendirme Raporu oluşturulur ve işletmeye sunulur. Beyanlarda hata, yanlış, eksik ve/veya yanıltma yoksa ön başvuru onaylanır ve yerine değerlendirme süreci başlatılır. Yerinde incelemede oluşan rapor ile Kurul değerlendirmesi raporu ortak havuzda  değerlendirilir . Bu süreçte işletmeye Teknik İnceleme için en az bir akademisyen / öğretim elemenı ataması yapılır ve ilgili akademisyen 30gün içinde raporlamasını tamamlar.

KOSGEB diğer hibe desteklerinde önce öde sonra belgele ve geri iste felsefesiyle giderken KOBİ TEKNOYATIRIM Destek Programında üretti isen ya da üretiyor ve/veya üreteceksen, uluslararası rekabet ediyorsan gel ben sana peşin peşin destek vereyim diyor.

KOBİ TEKNOYATIRIM DESTEK PROGRAMI İLE 5MİLYON TL DESTEK
KOBİ TEKNOYATIRIM DESTEK PROGRAMI İLE 5MİLYON TL DESTEK

KOBİ TEKNOYATIRIM Destek Programı Taahhütleri Nelerdir?

KOBİ TEKNOYATIRIM Destek Programında iyi niyet ve üretmenin dışında bir taahhüt yok. Etik değerlere sahip çık diyor KOSGEB her zamna ki gibi; Aileni çalışan gösteremezsin, aynı proje için Vergi, SGK gibi yasal ödemeler hariç başka bir kurumsan destek alamazsın, adres vb değişiklikleri hemen bildirmelisin ve mümkünse işletmeyi ayakta tutmak için çaba sarf et ki batma gibi temel etik değerleri taahhüt istiyor.

Siz de bu destekten yararlanmak istiyorsanız ya da yararlanabilir miyim diye düşünüyorsunız hemen KOSGEB Veri Tabanına kayıt olup, ön başvurunuzu tamamlayabilirsiniz.Hasan YILDIZ
hasan@hasanyildiz.com

Hasan YILDIZ, Girişimci. Doktora Öğrencisi. Fizikçi, Bilgisayar Mühendisi, İş Zekası Uzmanı, İş Sağlığı ve Güvenliği Danışmanı, Yazar. Arama Motoru Optimizasyonu Uzmanı, Girişim Mimarı, Kobi KOÇU.

BU KONULAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

2018 BrandZ Top 100 Global Markaları

Kantar ve WPP, 2018 BrandZ ™ Top 100 En Değerli Küresel Markaların sıralamasını ve raporunu yayınlad...

Yazılım Sektörüne 200Milyon TL Destek

Yazılım Sektörüne 200Milyon TL Destek. KOSGEB KOBİGEL Programı, KOBİ Gelişim Destek Progra...

BizBizze 2018 Girişimcilik Programı

BizBizze 2018 Girişimcilik Programı. BizBizze...

STARTUP CARNIVAL 2018

STARTUP CARNIVAL 2018. Türkiye’nin en eğlenceli start...

BU MAKALEYE YORUM YAP