İyi bir alan adının 7 karakteristik özelliği

İnternet & Teknoloji 09 Şubat 2012 - 17:09 1167 KEZ OKUNDU 0 YORUM YAPILDI

Booking.com
İyi bir alan adının 7 karakteristik özelliği

Domain adları internetin gerçek alanlarıdır. Bir şirketin yerinin çok önemli olması gibi domain adları da sizin internet sitenizin elemanıdır. Fakat domain adları nasıl belirlenir?

Bu yazımızda iyi bir domain adının sahip olması gereken 7 karakteristik özelliği bulacaksınız.

1.    Kısa olmalıdır.
İyi alan adları kısadır. 3 ya da 4 harfli, .com uzantılı adreslerin çoktan tükenmiş olması bir tesadüf değildir. 5 harflilerde hızla tükenmektedir.
Bu konuda kesin bir karakter sayısı belirtmek güçtür, ancak “ne ka kısa o ka iyi” en iyi düsturdur.

Eğer bir referansa ihtiyaç duyarsanız: 10 karakterin altına inmeye çalış, 20 karakteri geçme.

Kelime sayısı olarak da tek kelimelik domain’ler altın değerindedir, iki kelimelikler iyi, üç kelimelikler orta, üçten fazla olanlar ise genellikle kötü fikirlerdir.

Örnek: film.com milyon dolarlık bir domain adıdır. filmizle.com da iyi bir domain adı sayılabilir ve bin dolarlarla ifade edilebilecek bir fiyatı vardır. iyifilmizle.com ise ortalama bir domain adıdır. hemeniyifilmizle.com ise değersiz bir domain adıdır.

2.    Hatırlaması kolay olmalıdır.
Birçok internet kullanıcısı yer imi kullanmaz. Sadece favori internet sitelerinin domain’lerini ezberler ve ziyaret etmek istediklerinde tarayıcılarına yazarlar. Eğer uzun, hatırlanması ve ezberlenmesi zor bir domain adı seçerseniz, bu tür ziyaretçileri kaybetmiş olursunuz.

Örnek:  iegfi.com, kısa olması sebebiyle iyi bir domain adresi olarak düşünülebilir, ancak ezberlenmesi zor olduğu için başarısız bir seçimdir (harfler sitenizin tam adının ya da uzun bir mesajın baş harfleri de olsa…).

3.    Söylenmesi kolay olmalıdır.
İsteyeceğiniz en son şey, ziyaretçilerinizin domain adınızı yanlış yazıp başka bir adrese gitmeleridir.
Pek bilinmeyen yabancı kelimelerden, telaffuzu zor kelimelerden, harflerin tuhaf birleşimlerinden ve ziyaretçilerinizin adresinizi yanlış telaffuz etmesine yol açabilecek her şeyden kaçının.

Örnek:  mentalite.com adı Türkçe için biraz sorun teşkil edebilir. Ziyaretçiler, mantalite.com diye yazıp başka bir siteye gidebilirler.

4.    .com uzantılı olmalıdırlar.
Kuruluşlar, .org uzantılı adresler seçebilir ya da belli bir coğrafî bölgeyi kendine hedef seçen şirketler yerel bir domain’e (.tr, .it, .co.uk, vs.) kayıt olabilirler. Bunun dışındaki durumlarda .com uzantısı en iyi yoldur. Bu uzantı dünyadaki en yaygın uzantıdır ve insanların zihninde çoktan yer etmiştir. Size arama motorları ya da organik linkler vasıtasıyla gelen kullanıcılar çoğu zaman sitenizin ismine bakacaklardır ve URL’ye dikkat etmeyeceklerdir. Sitenizi tekrar ziyaret etmek istediklerinde tarayıcılarına sitenizin adını ve çok büyük ihtimalle .com uzantısı yazacaklardır. Eğer enter’a bastıklarında gittikleri adreste değilseniz, tahmin edeceğiniz üzere başka bir siteye gitmiş olacaklardır.

Örnek: Darren Rowse, problogger.net isimli oldukça popüler bir site yarattı. Büyük çapta tanınmışlığına rağmen bazı ziyaretçiler problogger.com adresine gidiyorlardı. Darren Rowse,bu sorunu ortadan kaldırmak için $5000 ödeyip problogger.com adresini satın aldı ve problogger.net adresine yönlendirdi.

5.    Tanımlayıcı olmalıdırlar.
Birçok kullanıcı sitenize arama motorları ya da diğer sitelerdeki linkler vasıtasıyla gelir. Bu demektir ki gördükleri domain onlara çekici gelirse ziyaret edecekler.
Tanımlayıcı bir domain adına sahip olmak ziyaretçilere, henüz siteyi ziyaret etmeden bile sitenizin içeriği ile ilgili bir fikir verecektir. Domain adınızda bazı anahtar kelimelerin bulunması arama motorlarındaki sıralamanızı da yükseltecektir.

Örnek:  televizyonrehberi.com adresinin içeriği hakkında ziyaret etmeden bir fikir sahibi olabiliyor musunuz?
Başka bir açıdan bakalım: google’da bir kelime hakkındaki yorumlara ulaşmak amacıyla bir arama yaptınız. Çıkan ilk sonuç mikeslair.com, ikinci sonuç ise lugattr.net. Hangisine tıklamayı tercih edersiniz?

6.    Marka olabilecek nitelikte olmalıdır.
Marka adı olabilecek bir domain adı güzel bir telaffuz, harflerin ilginç birleşimi ya da basitçe çekici bir görsellik sağlar. Bazen bu tür adlar tanımlayıcı olmayabilir, fakat tanımlayıcı bir domain adına eşdeğer bir etkiye sahip olabilirler.
Marka adı olabilecek domain adları, ziyaretçilerin, sitenizin içeriği ile sitenizin adını ilişkilendirmesini sağlayacaktır.

(Dikkat ederseniz marka adları bazen tanımlayıcı da olabilirler, ancak bu, her zaman geçerli bir durum değildir.)

Örnek: kotaku.com internetteki en popüler oyun bloglarında biridir. Domain adı tanımlayıcı olmasa da marka adı o kadar güçlüdür ki oyunları takip eden kullanıcılar internette bu adı hemen tanırlar.

Ayrıca yakınen doğuşuna şahid olduğum ekozon.com marka nitelikli domainlere verebileceğim en iyi örneklerdendir. Site yayın hayatı süresince “Ekozon, Fırsat Bölgesi” başlığıyla FIRSAT SİTESİ olarak hizmet vermişti.

7.    Tire ya da sayı içermemelidir.
Tire ya da sayı içeren domain adları bir sebepten ötürü daha ucuzdur. .com uzantılı olmayan ya da telaffuzu zor domain adlarıyla aynı sorunları taşır.
Örnek: oyun-merkezi.com adresini ele alalım. Ziyaretçilerin aklında kalacak olan isimler “oyun” ve “merkez”dir. Birçok ziyareti aradaki “-“ işaretini unutacaktır. Dolayısıyla, sitenize ulaşmak için tarayıcılarına oyunmerkezi.com adresini yazacaklardır.

Öte yandan, sayılar da ziyaretçilerde kafa karışıklığı yaratabilir. dizi10.com adıyla bir domain aldınız. Ziyaretçiler site adını dizion.com olarak yazabilirler.

Örnek: coolest-gadgets.com 70 000’den fazla RSS takipçisiyle çok popüler bir gadget blog’udur. Bu kadar takipçinin içinde elbette ki bazıları tarayıcılarına site adını doğrudan yazmaktadır. Bu sırada, aradaki  “-“ işaretini unuttukları söylemeye bile yok herhalde. Sitenin sahibi, coolestgadgets.com adresini de satın alarak bu sorunu çözdü.

Son Uyarılar
Hâlihazırda sahip olduğunuz domain adı bu özellikleri sağlamıyorsa ya da bu özellikleri sağlayan bir ad bulamadıysanız cesaretiniz kırılmasın. Bunlar sadece bir domain adını değerlendirirken göz önünde bulundurulacak kıstaslardır.

Bu listede yer alan özelliklerden bir ya da birkaçını sağlamayan, fakat yine de oldukça popüler olan siteler mevcuttur. Sitenizin adının bu özelliklerden birçoğunu sağlamasına dikkat ediniz.

Bu yazı Daniel Scocco makalesinin yorumsal çevirisidir.

Domain (Alan Adı) haberleri ve takibi için hatta domain satın almak ya da satmak için Domain Satış ve Bilgilendirme Platformunu takip edebilirsiniz.Hasan YILDIZ
hasan@hasanyildiz.com

Hasan YILDIZ, Girişimci. Doktora Öğrencisi. Fizikçi, Bilgisayar Mühendisi, İş Zekası Uzmanı, İş Sağlığı ve Güvenliği Danışmanı, Yazar. Arama Motoru Optimizasyonu Uzmanı, Girişim Mimarı, Kobi KOÇU.

BU KONULAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Kodlama Matematik mi Sanat mı?

Code.YapıKredi ile Geleceğin Kültürel Kodları: Kodlama Matematik mi S...

Bitcoin Yapay Zeka Ürünü Olabilir Mi?

Bitcoin Yapay Zeka Ürünü Olabilir Mi? Youtube üzerind...

Minik Parmaklar Geleceği Programlıyor

Minik Parmaklar Geleceği Programlıyor. QNB Finansbank...

Ekipler için Bulutta Ortak Çalışma

Ekipler için Bulutta Ortak Çalışma. İster evden çalış...

BU MAKALEYE YORUM YAP