İşveren Markası Nedir?

Pazarlama & Yönetim 01 Eylül 2016 - 11:11 1435 KEZ OKUNDU 0 YORUM YAPILDI

Booking.com
İşveren Markası Nedir?

İşveren markası terimi ilk kez 1996 yılında “People in Business” oturumunda Simon Barrow, Tim Ambler ve Senior Fellow tarafından kullanılmıştır.

Kavramının yaratıcısı Simon Barrow, işveren markasını “işveren tarafından sunulan fonksiyonel, ekonomik ve psikolojik yararlar paketi olarak” olarak tanımlamıştır.

İşveren markası demek birçok yüksek marka değerine sahip olması demektir. Bu şirketlerin çalışılabilecek en iyi yer olarak algılanması demektir.

İşveren markası , hedef ve mevcut çalışanların katılmasını ve şirkette kalmasını sağlayan, bu iletişimi kuran, çalışanlar tarafından içselleştirilen kurumun toplam değerler önerisidir.

isveren markasi

Bir işyerindeki çalışanlara ve müşterilere sunulan imkanlar işveren markası değerini belirler niteliktedir. Fonksiyonel ve ekonomik yararlar ürün ve hizmetle ilgili somut özellikleri ifade ederken, psikolojik yararlar ise insanların öz kimliklerini koruma, kişisel imajlarını geliştirme ya da kendilerini ifade etme gibi ihtiyaçlarına ifade eder.

Mükemmel işyerine dair bir başka tanım ise, çalışanların yönetime güvendiği, yaptıkları işten gurur duyduğu ve birlikte çalıştıkları kişilerden keyif aldıkları yer şeklindedir.

Ücret, eğitim, gelişim ve kariyer olanakları, iş-yaşam dengesi, şirketin genel anlamda imajı, çalışanlar arasındaki ilişki, takdir görme ve yöneticiler tarafından güvenilerek daha fazla sorumluluk ve inisiyatif alabilme gibi faktörler bir işyerini daha cazip kılan faktörlerdir.

Çalışanların mutlu oldukları bir işyerinde verim daha fazladır ve çalışan bağlılığı daha fazladır. Şirketini benimseyen çalışan onun gelişimi için içten gelerek çaba harcar ve şirket içinde değil, şirket dışında da bağlılığını sürdürerek iyi bir reklam aracı olur. Bu durumun dışarıya olan pozitif etkisi yadsınamaz, müşteriler üzerinde olumlu etki bırakır. Ekonomik göstergeleri iyi durumda olan bir şirket, tüm bunlarla beraber sadece sahip olduğu müşteriler için değil, potansiyel müşteriler için de güvenli bir liman oluşturmuş olur.

İşveren markası değerinin yüksek olduğu iş yerlerinde de çalışan devir oranı çok azdır. Çalışanlar şirket içi değerlerden memnun olduklarından ötürü, personel hareketliliği azdır. Sık sık işten ayrılma, yeni eleman alma gibi göstergelerin oranı düşüktür.

İşveren markası oluşturmak, bunu koruyabilmek ve geliştirebilmek için şirketlerde “İşveren Markası Uzmanı” olmalıdır. İşveren markası uzmanı, çalışanları işletmenin en vazgeçilmez unsuru olarak görmeli ve öyle hissettirmelidir. Çalışanların karşılaştıkları her zorluk da, diğer alternatifleri değerlendirmelerini önlemek için onların şirket için önemli olduklarını göstermeli, talep ve şikâyetlerini ciddiye almalıdır.

İşveren markası oluşturmak için sadece şirketin içindeki çalışanların memnuniyetini kazanmak da yeterli değildir. Özellikle dijitalleşme ile beraber sosyal medya ayrı bir tanıtım ve pazar alanı olmuştur. Sosyal medyada işveren markası yönetimi yapmak da oldukça stratejik bir konudur. Burada önemli olan, anında iletişimi doğru kanalize edebilmek ve takipçilerle dengeli bir etkileşim içinde bulunmak.

Great Place to Work Enstitüsü 2016 Türkiye’nin En İyi İşverenler listesini açıkladı. Toplam 99 firmanın analiz edildiği ve 64.500 çalışanın temsil edildiği araştırma sonucunda 25 şirket ödüle layık görüldü. Türkiye’de 4’üncü kez açıklanan listede ödüller, çalışan sayısına göre 50 – 500, 500 – 2000, 2000+ ve 20-50 şeklinde 4 kategoride verildi; dünyadaki trendlerle paralel olarak bilgi teknolojileri ve IT ile finans ve perakende şirketleri öne çıktı.

Great Place to Work Enstitüsü 2016 Türkiye’nin En İyi İşverenleri listesinin tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

 Dijital İçerik Editörü
editor@didaktik.com.tr

BU KONULAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

E-posta Pazarlama’da Kişiselleştirme Hakkında Dikkat Çeken Veriler

E-posta Pazarlama'da Kişiselleştirme Hakkında Dikkat Çeken Veriler. İstatistikler herhangi...

Pazarlama ve Satış Hakkında Yanlış Bilinenler

Pazarlama ve Satış Hakkında Yanlış Bilinenler. Günümü...

Etkili Bir Sosyal Medya Pazarlama Stratejisi Nasıl Oluşturulur?

Etkili Bir Sosyal Medya Pazarlama Stratejisi Nasıl Oluşturulur? Şirketimiz için nasıl ...

CRM Altyapısı Almakla Müşteri Elde Tutulur mu?

Hemen her işletmenin en temel ihtiyacı olan MÜŞTERİ bir diğer deyişle KULLANICI eskilerin tabiri ile Veli N...

BU MAKALEYE YORUM YAP