Işık hızında bilgiye hazır mısınız?

İnternet & Teknoloji 18 Aralık 2017 - 16:00 137 KEZ OKUNDU 0 YORUM YAPILDI

Booking.com
Işık hızında bilgiye hazır mısınız?

2011 yılında Harald Haas tarafından TED’de tanıtılan Li-Fi teknolojisi ile ışığın ulaşabildiği her yere veri transferi de mümkün olacak. Nesnelerin internetinin gelişmesi ile her adımımız bir ağa bağlı ve internet gereksinimi doğuruyor. İşte tam d abu nokta da WiFİ’nin çaresizliğine Li-Fİ yetişiyor.

Geçmişte kilobyte büyüklüğünde ki verilerle savaş verirken bugün GigaByte ile anlık işlemler yapmaya ihtiyaç duyuyoruz. Yüksek Çözünürlüklü Video (HD, Full HD) teknolojisi 4K dediğimiz boyutlara ulaştı ve bu da hem anlık veri transferinde, hem de diğer teknolojik kaynaklarda yeniliklerin gelmesi gerektiğinin işareti.

Wi-Fİ teknolojisi radyo frekansları ile veri transferi gerçekleştiriyor idi ve bu teknoloi bir altyapı gerektiriyor. Sınırlı sayıda ki radyo kanalları ile gelişen teknolojiye yetmemiz zor gözüküyor ancak Harald Haas  tarafından keşfedilen aslında eski bir versiyonunu televizyon kumandalarında kullanıyoruz. Kumandalar, kızılötesi LED ışıklar aracılığı ile elektronik cihazlara yapılması gereken işlemin komutunu gönderiyorlar.

Li-Fİ Teknolojisi Nedir?

Li-Fi, Işık Bağlantısı (Light Fidelity) anlamına geliyor. Işığın var olduğu her yerde internet ve veri transferi mümkün gözüküyor bu teknoloji ile.

Li-Fi teknolojisi de LED lambalar üzerine eklenen bir çip sayesinde aynı anda binlerce verinin yüksek hızda transfer edilmesini sağlıyor. Mühendis Beyinler kanalının verilerine göre; laboratuar ortamında saniyede 224GBit veri transferi hızına ulaşıldığı belirtiliyor.

Li-Fi teknolojisi bence kripto para teknolojisinin de gelişimine ve büyümesine katkıda bulunacaktır.Hal böyleyken bu teknoloji ne kadar zamanda yaygınlaşır ve ülkemize ne zaman gelir bilinmez ama gelecekte Wi-Fİ yerine Li-Fi kullanacağımız aşikar.

Wi-Fi’yi unutma vakti geldi. Yeni Li-Fi İnternet ile tanışın

Altyapının destekleyemediği yerlerde yaşayan 4 milyardan fazla insana mevcut teknolojimizi kullanarak İnternet sağlayabilseydik nasıl olurdu ? Ticari LED’leri ve güneş pillerini kullanarak Harald Haas ve onun ekibi veri aktarımında ışığın kullanıldığı yeni bir teknolojiye öncülük ettiler ve bu belki de dijital bölünmenin köprüsünün anahtarı olacak. İnternet’in gelecekte nasıl bir hale geleceğine bir göz atalım.

İnternetin Li-Fi Hali Geliyor mu?

Harald Haas Kimdir?

Edinburgh Üniversitesi, Mobil İletişim Teknolojileri alanında Profesör ve Li-Fi ‘nin kaşifi. 2017 yılında Royal Society of Edinburgh üyesi olarak seçildi.Hasan YILDIZ
hasan@hasanyildiz.com

Hasan YILDIZ, Girişimci. Doktora Öğrencisi.
Fizikçi, Bilgisayar Mühendisi, İş Zekası Uzmanı, İş Sağlığı ve Güvenliği Danışmanı, Yazar.
Arama Motoru Optimizasyonu Uzmanı, Girişim Mimarı, Kobi KOÇU.
****************************************************************************
Abant İzzet Baysal Üniversitesi Fizik Bölümü, Lisans.
Orta Doğu Teknik Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği, , Lisans.
İstanbul Yeniyüzyıl Üniversitesi İş Sağlığı ve Güvenliği, Master.
Southern University (IMBL) Institute of Management Business and Law, PhD.

BU KONULAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bitcoin Gerçekleri

Kripto paralar arasında en ünlü olan

Gelecek Heyecan Verici. Hazır mısın?

Gelirler bakımından dünyanın en büyük uluslararası mobil iletişim şirketlerinden biri olan Vodafone Grubu 1...

#CES2017 Jetgiller Gerçek Oluyor

80'li kuşağın yakından tanıdığı Jetgiller Ailesinin arabası gerçek oluyor. Evet doğru anla...

#CES2017 LeEco Akıllı Bisiklet

Las Vegas Tüketici Elektroniği Fuarı 2017 fuarında tanıtılan ilginç ürünleri sizler için k...

BU MAKALEYE YORUM YAP