İş mi arıyorsunuz? Deneyiminizi değil yeteneğinizi öne çıkarın

Kişisel Gelişim 05 Nisan 2018 - 16:16 73 KEZ OKUNDU 1 YORUM YAPILDI

Booking.com
İş mi arıyorsunuz? Deneyiminizi değil yeteneğinizi öne çıkarın

İş mi arıyorsunuz? Deneyiminizi değil yeteneğinizi öne çıkarın. Neye imreniyorum biliyor musunuz? Okudukları bölümle ilgili bir işte çalışan insanlara. diye konuşmaya başlıyor TED Fikir Geliştiricisi Jason Shen, İş mi arıyorsunuz? Deneyiminizi değil yeteneğinizi öne çıkarın başlıklı sunumunda.

Şahsen bende hep imrenmişimdir, üniversite de okuduğu bölümün karşılığında bir ünvan kazanıp, o işi yapanlara. Temel Bilimler okuyanlar geniş yelpazeden yararlanıp, var olan içsel dürtüleri ile akademi de öğrendiklerini birleştirebiliyorlar.

Öneri : Fizik bana pazarlama hakkında ne öğretti.

İş aramak, iş bulmak, iş edinmek günümüzde ne kadar zor ise de tam tersi de bir o kadar zor. İş Arayan çalışmak istemiyor, İşveren işe almak istemiyor. Karşılıklı isteksizlik verimsizliği arttırıyor ve nihayetinde yıllarca iş arayan diplomalı işsizler ile sürekli nitelikli çalışan arayan işverenler karşımıza çıkıyor. Jason Shen konuya güzel bir açıklık getirmiş iş arayanlara ilham olsun.

İş mi arıyorsunuz? Deneyiminizi değil yeteneğinizi öne çıkarın

Çok azımız doğrudan tecrübelerimizle veya üniversitede okuduğumuz bölümle akalakalı işlerde çalışıyor. Örneğin TED Fikir Geliştiricisi Jason Shen; biyoloji okudu ama sonra bir teknoloji şirketinde ürün yetkilisi oldu. İnsan potansiyeli hakkında bu kısa ve bilge konuşmada Shen, iş arayanların kendilerini daha çekici kılmasına yarayan ve işverenlerin neden yetenekten ziyade kimlikleri göz önüne aldığına dair bazı yeni düşünceler paylaşıyor.

Seçilmiş Ted Videoları yazılarımı kategorisinden takip edebilirsiniz.Hasan YILDIZ
hasan@hasanyildiz.com

Hasan YILDIZ, Girişimci. Doktora Öğrencisi. Fizikçi, Bilgisayar Mühendisi, İş Zekası Uzmanı, İş Sağlığı ve Güvenliği Danışmanı, Yazar. Arama Motoru Optimizasyonu Uzmanı, Girişim Mimarı, Kobi KOÇU.

BU KONULAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Öğrenmekten asla vazgeçmeyin!

Öğrenmekten asla vazgeçmeyin. Eski yıllarda öğrenmek için sınıflara, okullara ihtiyaç vark...

Deneyimsiz Eleman Aranıyor

Deneyimsiz Eleman Aranıyor. Evet yanlış duymadınız "

Görevleri Önceliklendirme ve Başkalarını Yetkilendirme

Görevleri önceliklendirme ve başkalarını yetkilendirme

Zamanınızı Etkili Şekilde Yönetme

Zamanınızı Etkili Şekilde Yönetme. Nasıl akşam olduğu...

BU MAKALEYE YORUM YAP

BU MAKALEYE YAPILAN YORUMLAR ( 1 )