Huzurlarınızda Penguen 4.0 – Google’ın Gerçek Zamanlı Algoritması

Google SEO 08 Ekim 2016 - 19:15 2870 KEZ OKUNDU 0 YORUM YAPILDI

Booking.com
Huzurlarınızda Penguen 4.0 – Google’ın Gerçek Zamanlı Algoritması

Google, Penguen 4.0 (gerçek zamanlı) algoritmasını resmen görücüye çıkardığını geçtiğimiz günlerde doğruladı. Hatırlayacağınız üzere Penguen 3.0 algoritması internet dünyasının gündemine girdiğinde takvimler 2014 yılını gösteriyordu. O günden bu güne tam iki yıl geçti. Nihayet Google bir kez daha penguen hakkında söylenenleri internet dünyasının gündemine taşıdı.

Huzurlarınızda Penguen 4.0 – Google’ın Gerçek Zamanlı Algoritması

Mutlaka biliyorsunuzdur. Güncelleme henüz test aşamasında iken algoritmadan gelen sinyalleri fark etmiş ve ilgili değişikliklerin etki etmeyi başladığını da sizlerle paylaşmıştık. Ancak söylememiz gerekir ki; Google test aşamasında karşılaştığımız belirtilerin penguen 4.0 algoritmasından geldiğini halen resmen kabul etmiş de değil. Yine de emin olun ki her ne kadar net bir açıklama yapmasalar da artık Penguen 4.0 ile yaşıyoruz.

Artık Penguen Güncelleme duyurusu Olmayacak

Google “bu gerçek zamanlı bir algoritma olduğu için bundan böyle algoritma güncellemelerine dair bir duyuru yapılmayacak” diyorken bu konuyu biraz daha açalım…

İlgili sözlerin tercümesi kısaca şu; eskiden algoritmaya dair üretilen sinyallerin etki etmesi için zamana ihtiyaç duyulurken, artık her şey anlık olarak gerçekleşecek. Başka bir deyişle penguen algoritmasının ürettiği sinyaller daha o anda kullanılmaya başlayacak.

Google aynı zamanda yeni güncelleme ile panda algoritmasının da penguene dahil olacağını ifade ettiği için ileride Panda üzerine bir güncelleme doğrulaması yapmayacağını ve bunu paylaşmayacağını da söylemiş vaziyette!

Huzurlarınızda Penguen 4.0 – Google’ın Gerçek Zamanlı Algoritması

 

Penguen 4.0 Gerçek Zamanlı ve Daha Karmaşık

Google’ın açıkladığı gibi Penguen 4.0 görücüye çıktı. Fakat öyle görünüyor ki tam etkisini görebilmemiz için bir süre daha beklememiz gerekecek. Google yetkilileri herhangi bir zaman diliminden bahsetmeyip kapıyı aralık bıraksalar da etkilerinin ne boyutta olacağını fark etmemizin çok da uzun sürmeyeceğini iddia edebilirim.

Peki ne bu Penguen 4.0?

Penguen 4.0 algoritması gerçek zamanlıdır: Yukarıda da belirttiğimiz üzere, eskiden internet siteleri üzerinde bir güncelleme olduğunda üretilen sinyallerin etki etmesi zaman alıyordu. Şimdi ise herhangi bir kaynak hakkında herhangi bir güncelleme vuku bulduğunda onlarca algoritma aynı anda sinyal üreterek anlık olarak yansıtılmasını sağlayacak. Dolayısıyla her şey gerçek zamanlı olarak otomatize edilmiş bir şekilde işleyecek.


GOOGLE’IN SİZİ İNANDIRMAYA ÇALIŞTIĞI 5 BÜYÜK SEO YALANI!
Penguen artık daha ayrıntılı daha karmaşık:

Spam konusunda ciddi önlemlerle gelen algoritma; temiz bir internet vaat etmekle kalmıyor, gerçek zamanlı çalışmasından mütevellit indekslenen her bir sayfanın ürettiği sinyali anında işleme alıyor.

Özellikle spama karşı anti tölaransla gelen algoritma ile eğer ki sitenizde spama yatkın içerikler var ise ciddi oranda etkileneceğinizi bilmeniz gerek… Zira her bir içerik bundan böyle didik didik edileceği için eskiden gözden kaçan her türlü hile hurda daha bir görünür olacak. Böylece trafiğinin bir kısmını kara sayfalardan alan sözde temiz içerikli siteler ceza almaktan kurtulsa dahi en iyi ihtimalle trafik kaybına uğrayacak. İşin bu kısmı bizlerin tahmininden ibaret çünkü herhangi bir kaynaktan söz konusu algoritmanın ne derece etki edeceğine dair bir açıklama yapılmadı.

Google Penguen Çizelgesi:

  • Penguin 1.0 on April 24, 2012
  • Penguin 1.1 on May 22, 2012
  • Penguin 1.5 on October 5, 2012
  • Penguin 2.0 on May 23, 2013
  • Penguin 2.1 on October 4, 2013
  • Penguin 3.0 on October 18, 2014
  • Penguin 4.0 on September 23, 2016

 

TAKİP EDİLESİ GLOBAL SEO BLOGLARI

TAKİP EDİLESİ GLOBAL SEO BLOGLARI

Sitem Google Penguen 4.0 algoritasından etkilenmiş olabilir mi?
Eğer hali hazırda penguen 3.0 dan etkilenmiş durumda iseniz ve şu ana dek herhangi bir iyileşme belirtisi göremediyseniz. Muhtemelen 4.0 de size aynı oranda etkilemiş durumdadır. Size yine de önümüzdeki bir kaç hafta için sabırlı olmanızı ve siteniz lehine olabilecek dönüşleri gözlemenizi öneririz. Bu esnada ise şu linkten size zarar veren linkleri tespit etmenizi (disawow file) ve gerekli düzenlemeler yapmanız işinize yarayabilir.

Yazı çeşitli seo bloglarından Emrah BAYILDIRAN tarafından çevrilmiş ve Hasan YILDIZ tarafından editörize edilmiştir. Tüm yasal hakları saklıdır, bağlantı vererek yalnızca başlık olarak kullanılabilir harici kullanımlar yazılı izin ile mümkündür.Hasan YILDIZ
hasan@hasanyildiz.com

Hasan YILDIZ, Girişimci. Doktora Öğrencisi. Fizikçi, Bilgisayar Mühendisi, İş Zekası Uzmanı, İş Sağlığı ve Güvenliği Danışmanı, Yazar. Arama Motoru Optimizasyonu Uzmanı, Girişim Mimarı, Kobi KOÇU.

BU KONULAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Google Adwords & SEO Eğitimi

Eğitimde, internet pazarlamasının en önemli araçlarından olan Adwords ve SEO, Google Adwords ve SEO Sertifi...

Google’ın sizi inandırmaya çalıştığı 5 büyük SEO yalanı!

Google’ın sizi inandırmaya çalıştığı 5 büyük SEO

Takip Edilesi Global SEO Blogları

Dünya da genel olarak Mühendislik Hesaplamalarıyla varlığını gösteren Google Arama Motoru 'nun varlığı yani...

Moof  Akademi’den Google Adwords ve Seo Eğitimi

Markanız için internet pazarlamasının en önemli araçlarından olan Adw...

BU MAKALEYE YORUM YAP