Hiyeraşi ve Hiyerarşik Zincir

Pazarlama & Yönetim 09 Eylül 2016 - 11:11 1288 KEZ OKUNDU 0 YORUM YAPILDI

Booking.com
Hiyeraşi ve Hiyerarşik Zincir

Hiyerarşi, bir toplulukta veya bir kuruluşta yer alan kişileri alt-üst ilişkileri, görev ve yetkilerine göre sınıflandıran sistemdir.

Mevki ve unvanlar müteselsilen birbirine sorumlu basamaklar teşkil eder. Birbirine bagli bu basamaklar hiyerarşiyi veya meratip silsilesini meydana getirir. Hiyeraşideki kişilerin emelleri genelde bir üst basamaga geçmek başka bir deyimle terfi etmektir.

Emir Komuta Zincirinin Bozulması
Mevkinin icabettirdiği yetki ve sorumlulukları yüklenebilme yeteneklerine sahip olmalarına rağmen, üstten gelen emir kumanda sistemindeki by-pass hadiselerinden kaynaklanan nedenlerle kişilerin güçlerini yitirdikleri çoğu kez görülen bir vakadır.
Amir, direkt altındaki kişi yerine onu atlayarak bir altına talimat verdiği takdirde, emri alan kişi direkt üst amirine haber vererek veya vermeden bu emri yerine getirdiğine direkt üst amiri ile arasının bozulduğu olağan hadiselerdendir.
Devreye sokulmayan aradaki amirin doğal tepkileri işin yapılmasını sekteye uğratır. En azından beklenen müspet sonuç kesinlikle elde edilemez.

Talimatların Verilme Yöntemleri
Talimatın yazılı olarak verilmesi halinde ise talimatın birer suretinin aradaki tüm kademelere iletilmesi şart olmalıdır.
Üst amir hiyerarşiye bakmadan bilgi alma maksadı ile her kademe ile direkt ikili görüşmeler yapabilmeli ve hatta yapmalı, her türlü suali altındaki hiyerarşinin her kademesine sorabilmesidir. Burada by-pass ‘ ın yapılışını dogal ve gerekli karşılamak lazımdır. Ancak amirin by-pass’lı talimatlar vermekten kaçınması şarttır.
Ditrekt amri haklı bir sebepten şikayet etme dışında alttan üste by-pass’lı diyalog har zaman herkes ve müessese için genelde menfi sonuçlar doğurur.
Bilgi vermede, fikir bigi veya talimat istemede direkt amiri atlamak kimsenin hayrına bir hareket olmayacaktır. Bunun dışında üsten by-pass’lı cezalandırma ve ödüllendirme aynı şekilde ara kademelerde demotivasyon yaratır. Talimat vermede, ödüllendirme ve cezalandırmada hiyerarşiya sadakat tüm kademeleri motive eder.

Hiyerarşide Denge
Bir organizasyonda eşit mavkide veya seviyede olan makamşların eşit güçte oldukları, bu makamları işgal edenleri tanımayan büyük ekseriyet tarafından zımnen kabul edilir. Görünürdeki güç dengesisliği kendilerini motive eder. Bu kişiler bu farklılıkları bilmekle beraber, bunların icinden özellikle nispeten gücsüz olanları, bu görünümü ortaya cıkmasını temin icin büyük mucadeleye girerler. Kendilerini güclü görenler ise mesafeyi açma cabasina girişirler.

Eşitler Arasında Birinci Olmak

Görünümde hıyaraşide aynı düzeyde olan kişiler, eşitler arasında birinci olmak veya o görünümü sağlamak için doğal olarak rekabete girerler.
Bu rekabetin şirkete zara verici bir mücadeleye dönüştürmedikçe yayararlı olacağı söylenebilir.

Zarar verici mücadele çoğu kez, araların da büyük güç farklarının bulundugu vefakat aynı seviyede gosterilen kişiler arasında olur. Gizli olarak es düzeydeki herkeze dağıtılacak farklı pirimler, gilzi oldukça genelde kimseyi rahatsız etmez.

Hak edilmeyen makamlara kilikleşme suretiyle oturmaya ve orada kalmaya çalışmak uzun vadede dağima hüsranla sonuçlanmiştir.

Bu bakımdan üst duzey yonetimin en çok dikkat edimesi gerekli nokta ünvan ve mevkii dağıtırken eş düzeydeki kişilerin kendi istisas dallarında eşit güç ve kabiliyette olmalarıdır.

 Dijital İçerik Editörü
editor@didaktik.com.tr

BU KONULAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

E-posta Pazarlama’da Kişiselleştirme Hakkında Dikkat Çeken Veriler

E-posta Pazarlama'da Kişiselleştirme Hakkında Dikkat Çeken Veriler. İstatistikler herhangi...

Pazarlama ve Satış Hakkında Yanlış Bilinenler

Pazarlama ve Satış Hakkında Yanlış Bilinenler. Günümü...

Etkili Bir Sosyal Medya Pazarlama Stratejisi Nasıl Oluşturulur?

Etkili Bir Sosyal Medya Pazarlama Stratejisi Nasıl Oluşturulur? Şirketimiz için nasıl ...

CRM Altyapısı Almakla Müşteri Elde Tutulur mu?

Hemen her işletmenin en temel ihtiyacı olan MÜŞTERİ bir diğer deyişle KULLANICI eskilerin tabiri ile Veli N...

BU MAKALEYE YORUM YAP