HAZİN BİR D&R HİKAYESİ Daha

Hayattan 15 Eylül 2017 - 15:44 268 KEZ OKUNDU 0 YORUM YAPILDI

Booking.com
HAZİN BİR D&R HİKAYESİ Daha

Kitlelere hitap eden firmaların, her adımlarında yaptıklarına gereğinden daha fazla önem göstermeleri gerekmektedir. Firma dediğimiz yalnızca yönetim merkezi değil, parekende ofisi ya da işi her ne ise; son kullanıcı ile buluştuğu yer.

Zaman zaman istenmeyen ufak tefek durumlar olasıdır lakin hatasını bilerek, kabullenmemek için ve maalesef olmamış insan EGOSU herkesten farklı renkte bir gömlek giyince hortlayan kişi / yöneticiler bu tip kurumların bel kemiğine zarar veriyor.

HAZİN BİR D&R HİKAYESİ

Olay 15 EYlül 2017, 14:45 – 15:00 sularında Akasya AVM, D&R mağazasında yaşandı. Her zaman gittiğim mağaza da değişik bir gerginlik vardı vemüşteri olduğunu düşündüğüm Beyaz Gömlekli bir kişi Mavi T-Shirtlü çalışanlara saldırır vari ve yüksek perde ve tondan hararetli biçimde birşeyler söylüyor; çalışanlar da karşılık veriyordu hatta bir tanesi “çalışmıyorum ben artık” diyerek hızla arka tarafa doğru ilerledi; birkaç arkadaşı ile birlikte.

Elektronik reyonunda arka tarafa doğru ilerlerken bir yayını beğendim ve fiyatını göremedim, ekranlı cihaza okutmayı denedim ama fiyatı göstermedi; yardım istedim ancak oralı olmadı mavi kıyafetli çalışanlar sonrasında bir hanımefendi geldi ve bir hışımla elimden yayını alarak fiyatını söyledi; Bugün neden tüm çalışanlar gergin diye sorduğumda ; SAYIMIZ AZ, ONDAN cevabını aldım. Bundan banane dedim ve sivil giyimli bir kişi geldi; n’oldu bilader havasında durumu sorguladı; siz kimsiniz dedim ve bana “siz haksızsınız” uyarısında bulundu 🙂

Doğru ürünün fiyatını merak etmem benim kabahatım diye çıkıştım tabii ki 🙂

Kendisinin yönetici olduğunu belirtti ve yanlış anladığımı söyledi lakin artık çok geçti…

HAZİN BİR D&R HİKAYESİ Devam Ediyor

HAZİN BİR D&R HİKAYESİ

Daha sonra kapıya yöneldim ve az önce Mavi kıyafetli çalışanlara bağıran beyefendiye “Siz buranın yöneticisi misiniz, bu mavi giyimli kişilerden farkınız nedir?” diye sordum ve afallaldı; kem küm derken, yönetici yardımcısı olduğunu söyledi. Personeline herkesin içinde böyle çıkışması neticesinde gergin personelin biz müşterilere kötü davrandığını ehemmiyetle belirttim ve sorunun personelde değil kendisinde olduunu söyledim. Zİnhar kabul etmediği gibi “sanane kardeşim, yönetici benim” tavrını da ihmal etmedi 🙂

Sonrasında hatasını fark etmiş olacak ki, kusura bakmayın, sorun nedir, nasıl yardımcı olabilirim diye sormaya başladı; bu süreçte birkaç müşteri daha kendisine güzel ithamlarda bulunarak mağazayı terk ettiler, lakin yönetici beyefendi “canınız bilir, yönetici benim” edasından çok şükür taviz vermedi ve kişiliğini apaçık ediverdi.

Burada sorun ne mavi t-shirtte; ne beyaz gömlekte ne de onları giyenlerde sadece; sorun kurumların iş gücünü sömürmesinde ve yöneticileri sıradan kişilerden seçmesinde. Yönetici o tartışmayı başka bir alanda (herkesten uzak ve ayrı bir alanda) yapsa bunların hiçbiri yaşanmazdı. Diğer taraftan yöneticilik için doğru kişi olsa idi; müşteri / kullanıcı ile yönetici benim, size ne tavrını takınmazdı….

Gelelim çıkan kısmın özetine; giydiğiniz beyaz gömlek kişiliğinizi şettirmesin…

Daha önce  Hazin Bir D&R Hikayesi başlıklı bir yazı da benzer bir durumu dile getirmiştim, değişen pek birşey olmadığı gibi daha da kötüye gidişi görüyoruz gün be gün zira burası hem daha büyük, hem daha çok ziyaret edilen hem de kitlesel olarak daha çok okuyan bir kitleye hitap ediyor.

D&R gibi kurumlar yalnızca ticari mağazalar değil, kültür lokomotifleridir, bu çizgiden çıktıkları anda sıradanlaşıp yok oluşlarını hızlandırırlar…Hasan YILDIZ
hasan@hasanyildiz.com

Hasan YILDIZ, Girişimci. Doktora Öğrencisi. Fizikçi, Bilgisayar Mühendisi, İş Zekası Uzmanı, İş Sağlığı ve Güvenliği Danışmanı, Yazar. Arama Motoru Optimizasyonu Uzmanı, Girişim Mimarı, Kobi KOÇU.

BU KONULAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Dünya Günü 2018

Dünya Günü 2018.

2017 Biterken

Bundan tam 6 yıl önce 24 Aralık 2011 'de “

Doktor’dan Radyo Programı Yeniden

Doktor'dan Radyo Programı başlığı geldi, Ceyhun YILMAZ'ın insatagram üzerinden yayınladığı...

Harika Haftasonları Geçirmeniz İçin Yapmanız Gereken 9 Davranış

Harika Haftasonları Geçirmeniz İçin Yapmanız Gereken en önemli 9 Davranışı sizler için listeledim. Kendiniz...

BU MAKALEYE YORUM YAP