Harika Haftasonları Geçirmeniz İçin Yapmanız Gereken 9 Davranış

Hayattan 22 Aralık 2017 - 19:00 215 KEZ OKUNDU 0 YORUM YAPILDI

Booking.com
Harika Haftasonları Geçirmeniz İçin Yapmanız Gereken 9 Davranış

Harika Haftasonları Geçirmeniz İçin Yapmanız Gereken en önemli 9 Davranışı sizler için listeledim. Kendinize göre bir formatta görebileceğiniz bir yere asmanızı tavsiye ederim. Cuma günü akşam ya da Cumartesi mesaisi sonrası ile Pazartesi sabahının arasında ki vakit SİZİNDİR. Sizi siz yapar; hayatınızı ve geleceğinizi bu süreçte kendinize nasıl davrandığınız belirler…

  • Bağlantıyı Kesin

Tam olarak okuduğunuz ve anladığınız gibi; Bağlantıyı KESİN! Çağımızın en önemli avantajları aynı zamanda en önemli sorunlarından olan sosyal medya, elektronik iletişimin hızlı oluşu istemeden de olsa bağımlılık oluşturuyor ve fark etmeden tüm zamanımızı çalıyor; işte ilk önerim buun için; BAĞLANTIYI KESİN. O telefonui bilgisayarı, tableti elinizden bırakın. Aileniz, var ise eşiniz, çocuğunuz, partneriniz ile vakit geçirin; sohbet edin, Hiç bir imkanınız yoksa yürüyün; evet boş boş da olsa yürüyün. Bazen hiçbirşey yapmamak, bir şeyi yapmaya çalışmaktan daha iyidir.

En son ne zaman 10 dakikanızı hiçbir şey yapmayarak geçirdiniz?

Günümüzde Cumartesi mesai günü olarak ilerliyor özel sektörde, eğer çalışıyorsanız mesainin bitince, çalışmıyor ama mail, sms vb. iletilere cevap vermeniz gerekiyor ise; Pazar günü bir saatinizi ayırarak tüm iletileri cevapayabilirsiniz. Bu hem konsantrasyon hem de bıkkınlık, odaklanma gibi sorunları ortadan kaldıracaktır.

 

  • Ev işlerinden arının

Ev işlerinin de kendi içinde bir plana ihtiyacı olduğunu unutmamak gerekir. Özelikle haftaiçi yoğun çalışan insanlar haftasonları ev işleri ile zaman geçirdikleri ve o işlerin hiç bitmediğininden yakınırlar; iş bu bitmez, siz kendinizi dinlendirmeye bakın. Ev işleri ile de bağlantıyı kesin gerektiğinde 🙂

 

GÜNLÜK YAŞAMDA 20 DAKİKA KURALI!

  • Egzersiz Yapın

Egzersiz Yapın maddesine genel yaklaşım, vaktim yok, imkanım yok gibi dönütler oluyor. Bizler vaktimizi verimli ve doğru kullanmadığımız sürece hiçbir şeye yeterli vakit bulamayız. Egzersiz illahali bir spor salonuna gitmek demek değildir; bir sahil kenarına gidebilirsiniz, 3 tarafı denizlerle çevrili bir ülkede yaşıyoruz. Şehrinizde deniz kıyısı yoksa; park, bahçe, aktivite alanları illahaki vardır; yürüyün, koşun, atlayın, zıplayın. Bu da yoksa evinzide de çok rahatlıkla Egzersiz yapabilirsiniz.

ZİHİNSEL DETOKS EGZERSİZLERİ

  • Derinlemesine düşünün

Derinlemesine düşünme yöntemi, kendinizi geliştirmek için verimli bir yöntemdir. Pazartesi sabahı başlayan iş akışınız 5-6 gün sürüyor ve düşünmeyi ihmal ettiğimiz hatta bazen düşüncenin kaygılara yol açtığını görüyoruz. Düşünme methodları konusunda kendinize bir yol geliştirip, geçmişi önünüze koyup, yakın geleceğinizi şekillendirebilirsiniz.

MEDİTASYON İLE ENDİŞELERDEN KURTULUN

  • Tutkunuzu Keşfedin!

Tutkunuzu keşfedin ve peşinden gidin. Haftasonu sizin ve siz, sizin için en özel anları bu süreçte yaşama hakkına sahipsiniz.Müzik dinlemek, Kitap okumak, Müzik yapmak, Kitap yazmak, Blog Yazmak, Resim yapmak, Sanat Galerisi Gezmek, Yürümek, arkadaşlar ile bir araya gelmek, çocuklarınız ile oyun oynamak ve daha sayılabilecek yüzlerce aktivite; sizin tutkunuz ne ise keşfedin ve bunun için vakit harcayın. Eğer halen okumadı iseniz Tutkunuzu Keşfedin kitabını okuyun.  Tutkunuzu Keşfedin

 

  • Aileniz ile Zaman Geçirin

Aile öyle bir değerlidir ki, siz onlar için çalışıp didinirsiniz; onlar da sizin için. yegane karşılığı da karşılıklı sevgi ve saygıdır. Haftasonu altın zamanlarınızı aileniz ile kaliteli vakit geçirerek kullanın; Rahatlamak ve dinlenmek istiyorsanız, hafta içi iş yoğunluğu, stres vs. derken ihmal edilen aileniz ile vakit geçirmeyi ihmal etmeyin. Çocuklarınızı parka götürün, eşinizi de alıp bir sahil kenarında yürüyün, birlikte yemeğe çıkın. Ve mümkünse anne-babanız, kardeşleriniz ile vakit geçirin, onları ziyaret edin…

 

  • Aynı saatte uyanın

Haftasonları uyku uyumak için varmış gibi bir algı üzerine kurulmuş düzen var. Bunu yıkın! Hatasonu geç saatte uyanmak cazip gibi gözükse de günlük rutininizi bozduğu için olumsuz sonuçlara da yol açtığı görülmektedir. Esasen rutinin dışında Haftasonu nimetini en iyi şekilde kullanmak için erken kalkılması daha olumlu etkiler doğurmaktadır, bu durum sizi bir sonraki haftaya daha zinde girmenizi sağlayacaktır; sabahları zulüm gelen erken uyanma rutini sizin için ödüllü bir haftasonu haline geleceği için, haftaiçi de efsane enerjik uyanacaksınız.

Erken Kalkmanın En Yaygın 4 Zorluğuyla Nasıl Başa Çıkarsınız?

 

  • Sabahları kendiniz için vakit ayırın

Her sabah uyanıyoruz ve alalacele kıyafetlerimizi giyip, işe yetişmek için bir telaş içine gidiyoruz; hem hem stres katsayımızı arttırıyor; hemde genellikle olumsuz bir durum. Gelin sabahları olması gerekenden 30dakika önce uyanalım ve bir sabah aktivitesi yapalım. Mesela egzersiz olabilir. Bu durum size uyanmış, mutlu bir beden ve ruh sunar. İhmal etmeyin zira siz en değerli varlıksınız.

 

  • Gelecek hafta için plan yapın

Plan yapmak konusunu hemen her alanda yazıyoruz çünkü plan yapmak bizi herkesten bir adım öne çıkarır; neyi ne zaman yapacağım telaşını ortadan kaldırır. Haftaya planlı bir bakış yapmak için tercihen pazar akşamı 20 dakikanızı ayırırsanız; hem yukarıda belirttiğim gibi e-posta/sms gibi yazılı iletişim araçlarına cevap verebilir hem de haftalık planınızı gerçekleştirebilirsiniz.

 

Keyifli bir haftasonu dilerim.Hasan YILDIZ
hasan@hasanyildiz.com

Hasan YILDIZ, Girişimci. Doktora Öğrencisi. Fizikçi, Bilgisayar Mühendisi, İş Zekası Uzmanı, İş Sağlığı ve Güvenliği Danışmanı, Yazar. Arama Motoru Optimizasyonu Uzmanı, Girişim Mimarı, Kobi KOÇU.

BU KONULAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Öğrenmekten asla vazgeçmeyin!

Öğrenmekten asla vazgeçmeyin. Eski yıllarda öğrenmek için sınıflara, okullara ihtiyaç vark...

Deneyimsiz Eleman Aranıyor

Deneyimsiz Eleman Aranıyor. Evet yanlış duymadınız "

Dünya Günü 2018

Dünya Günü 2018.

İş mi arıyorsunuz? Deneyiminizi değil yeteneğinizi öne çıkarın

İş mi arıyorsunuz? Deneyiminizi değil yeteneğinizi öne çıkarın.

BU MAKALEYE YORUM YAP