Girişimlerde Yatırımın Anahtarı Ekip Çalışması

Girişimcilik 10 Aralık 2017 - 6:06 185 KEZ OKUNDU 2 YORUM YAPILDI

Booking.com
Girişimlerde Yatırımın Anahtarı Ekip Çalışması

Bir girişimin yatırım alma unsurları arasında şüphesiz ki iş planının doğru ve abartısız yapılması önem arz etmektedir. Bununla birlikte önemli ve olmazsa olmaz bir unsur var ki göz ardı edilemez, EKİP.

Yatırımcı çekmek için ürün ve pazarın çok iyi olması tek başına yeterli değil. Bir kişinin tek başına yapabileceği işler de limitlidir, hem yazılım, hem pazarlama, hem yönetim, hem satış tek başına hiçbir birey için mümkün gözükmüyor. Bazı girişimlerin başarısız olmasının altında yatan yegane nedenlerden birisi YALNIZLIK.

Melek Yatırımcılar iş planı içerisinde EKİP bölümüne tahmin edilenden daha fazla önem veriyorlar. Kurucu Ortakların ya da çekirdek ekibin var olması, uyumlu çalışabilmeleri, farklı meziyetlere sahip olmaları yatırımın önemli anahtarlarından birisi. Bununla birlikte çok kalabalık ekiple oluşturulan projeler de her zaman cazip olmayabiliyor; zira çok kurucu ortak çok patron dolayısı ile kararsızlık ve çekişmeleri de beraberinde getirebilir; burada CEO etiketini taşıyan girişimcinin liderliği önem teşkil etmektedir. Genel olarak 2 veya 5 kişilik ekipler öne çıkıyor diyebiliriz.

Dünyayı değiştirmek istiyorsanız, Admiral William H. McRaven

Dünyayı değiştirmek istiyorsanız kürek çekerken size yardım edecek birini bulun.

İyi bir takım kurmanın şartı ise birbirinin tamamlayan ortaklar ve tabii ki yine iyi ve etkin bir lider. Özellikle  genç girişimciler hızla patron olma hevesine kapılıp, girişimde hep kendi dedikleri olsun isteyebiliyor, olmadığında ise girişime karşıt ve soğuk bir hava sergileyebiiyor; tam d abu sebeple EKİP RUHU ve LİDER Yönetici sıfatı önem teşkil ediyor.

Uyumlu çalışmak, aynı vizyona sahip olmak, görev paylaşımı ve kriz yönetimmi yapabilmek iyi bir takımın olmazsa olmazı denilebilir. Bknz : GİRİŞİMCİLER İÇİN TAKIM RUHU ÇALIŞMASI

Fikrin tek başına değer taşımadığı günümüzde Girişim Fonları, Melek Yatırımcılar, ekibe bakarak yatırımın mümkün olup olmadığına karar verebiliyor ve hatta çok iyi bir fikre takımı iyi ve yeterli bulmadıkları için yatırımdan vazgeçebiliyorlar. Bknz : SİZ DE EKİPTEN MİSİNİZ?

Start Up* Dergisinin haberine göre Sanko Online CEO’su Turgut Konukoğlu, bugüne kadar aralarında Scorp, Evreka, Ödeal gibi büyük girişimlerinde bulunduğu yatırım portföyünde önce takıma dikkat ettiğinin altını çiziyor.  * (StartUP, 2017/15,S:16)


İyi bir ekip kurmanın temel prensibi, aynı hedefe kilitlenmiş insan topluluğu oluşturmaktır diyebiliriz. Ortak hedefe kilitlenmiş girişimciler egolarından arınmış, o iş/proje/girişim için var güçleriyle doğru olanı en iyi biçimde yapmaktan kaçınmazlar. Yinelemekte fayda var, doğru lider bu aşamada çok önemli, geçmişte EGO SAVAŞLARI sebebiyle yitip giden onlarca girişim var olduğunu unutmamak gerekli.

Bknz : İyi Bir Ekip Yönetmek İçin Nelere Dikkat Etmelisin?

Girişimin ihtiyaçlarına göre farklılaşabilecek ekip üyesi sayısı için benim önerim en az 3 kişilik kurucu ekibin olmasında fayda var; bir ortak TEKNİK İŞLER, bir ortak ÜRÜN diğer ortak ise SATIŞ & PAZARLAMA alanını üstlenebilirse ortaya yatırıma değer, büyümeye yatkın girişimler çıkacaktır. Burada Finans ve İdari İşler, Operasyon Yönetimi gibi alanları da göz ardı edemeyiz ancak bu alanlar için yatırım öncesi takım arkadaşı olarak da dışarıdan saplanabilecek alanlar olarak bakabiliriz. Genel olarak 5 kişilik ekiplerde  bu iş dağılımının daha kolay olduğunu söyleyebiliriz lakin optimum ekip oluşturmak görüldüğü gibi kolay olmuyor ve her birey yeni bir ses anlamına geliyor ki bu da iç çatışma, ego savaşlarının başlangıcı olabilir.Hasan YILDIZ
hasan@hasanyildiz.com

Hasan YILDIZ, Girişimci. Doktora Öğrencisi. Fizikçi, Bilgisayar Mühendisi, İş Zekası Uzmanı, İş Sağlığı ve Güvenliği Danışmanı, Yazar. Arama Motoru Optimizasyonu Uzmanı, Girişim Mimarı, Kobi KOÇU.

BU KONULAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yazılım Sektörüne 200Milyon TL Destek

Yazılım Sektörüne 200Milyon TL Destek. KOSGEB KOBİGEL Programı, KOBİ Gelişim Destek Progra...

BizBizze 2018 Girişimcilik Programı

BizBizze 2018 Girişimcilik Programı. BizBizze...

STARTUP CARNIVAL 2018

STARTUP CARNIVAL 2018. Türkiye’nin en eğlenceli start...

Startup’ını Söyle, Desteği Kap!

Startup’ını Söyle, Desteği Kap! ya da kendi söylemleri ile "...

BU MAKALEYE YORUM YAP

BU MAKALEYE YAPILAN YORUMLAR ( 2 )

  • […] Ekip konusunda her zaman yazmaya çalışıyorum. Bugün yatırıma yakın yahut yatırım almış girişimlere bakıldığında neredeyse tamamının EKİP ÇALIŞMASI olduğunu görebiliriz. Bknz : Girişimlerde Yatırımın Anahtarı Ekip Çalışması  […]

  • […] Genel olarak kişiden kişiye değişen bir başarı kriteri olduğu göze çarpsa da hemen her yatırımcının oluşturduğu melek yatırım fonunu 3-4 kat daha büyütmek amacı olduğunu söyleyebiliriz. Bazı yatırımcılar riski severken, bazıları aktif olarak şirketleşmiş ve/veya tabiri caiz ise fatura kesen yani müşterisi olan girişimleri tercih ediyorlar. Ancak kaçınılmaz bir nokta var ki Girişimlerde Yatırımın Anahtarı Ekip Çalışması. […]