Girişimlerde Kapanma Sendromu

Girişimcilik 17 Eylül 2017 - 19:33 1250 KEZ OKUNDU 2 YORUM YAPILDI

Booking.com
Girişimlerde Kapanma Sendromu

Girişimler nam-ı diğer Start up’lar için önemli rol model teşkil eden girişimler şüphesiz ki milyon seviyelerde yatırım alanlar. Hatat kurucularının milyonları varken milyon dolar yatırım alanlar daha da dikkat çekiyor ve girişimcileri özellikle genç girişimcileri heyecanlandırıyor.

2016 başında kapanma kararı alan tazedirekt şüphesiz ki ekosistemin kırılım noktalarındandır zira kapanmadan 1 ay kadar önce Aralık 2015 cirosu 1.8 milyon TL, Aralık 2016 hedefi 10 milyon TL gibi bir hedef ile ilerlerken 18 Şubat 2017 tarihinde ansızın göçüp gitmişti aramızdan… Detaylarını SAHİ, TAZEDİREKT’E NE OLDU? başlıklı yazımdan okuyabilirsiniz.

Bunu takiben Haziran ya da Temmuz ayından MARKAFONİ ben gidiyorum dedi.

Yatırım sıkıntısı olmayan, büyük diye atfedilen iki girişimin gidişi ekosistemde tam bir şok etkisi yarattı demek hafif kalır. Lakin ülkemizde çok da garipsenmemesi gereken bir durum; yeni kurulan start up’ların 90%’si ilk 18 ay içinde kapanıyor; takip eden 18 ay içinde ise oran daha iyimser, 35% ‘si yola devam edemiyor. Yani buradan çıkan özetle 3 yılı deviren start up oranı yaklaşık 6,5% seviyelerinde. Yani şirketleşmiş her 100 girişimden yaklaşık 6 kadarı ilk 36 ayı tamamlayabiliyor. Buradan da görüleceği gibi kapanma, girişim ekosisteminin kaçınılmaz gerçeği, Bunun sebepleri çokça tartışılabilir ancak veriler bu yönde.

Yatırım alarak, en az 3 yıl ayakta kaldıktan sonra kapanan girişimleri kısaca listelemek istedim, listeleme esnasında 2017/14 sayılı StartUp dergisinde ki verilerden faydalandığımı söylemeden geçemeyeceğim.

Estore.com.tr – Yaşam Süresi : 5 Yıl
Döneminin büyük e-ticaret sitelerindendi, weblebi’nin arıdından 2009 yılında kapandığını açıkladı.

Markafoni.com – Yaşam Süresi : 9 Yıl
Türkiye’nin önemli e-ticaret sitelerinden biri olan Markafoni.com’un kapanışı hayli ses getirmişti, site yakın geçmişte yeniden yayına alındı.

Ceidot – Yaşam Süresi : 9 Yıl
Türkiye oyun sektöründe önemli bir yere sahip olan Ceidot Oyun Stüdyosu, geliştirdiği 3 boyutlu oyunlarla Türkiye’de olmayan bir pazarın oluşması için önemli bir yapıtaşı olmuştur.

Unnado – Yaşam Süresi : 7 Yıl
Anne-çocuk dikeyindeki bir başka özel e-ticaret girişimi olan Unnado.com, 2010 yılında pazara giriş yapmış, 2011 ve 2012 yıllarında iLab Ventures’dan iki kez yatırım almıştı.

Pabbuc – Yaşam Süresi : 7 Yıl
Serdar Yaman‘ın kurucusu olduğu ve Gittigidiyor kurucularından yatırım alan Pabbuc.com, bugün itibariyle kapandığını açıkladı.

Alamarka – Yaşam Süresi : 6 Yıl
Özel alışverişe ‘lüks’ bir yaklaşım yapan AlaMarka, sektörde büyük bir alım yaparak büyüyordu ki kapandığı açıklaması uzun sürmedi.

Weblebi – Yaşam Süresi : 6 Yıl
2008 yılında firma hakkında söylentiler had safhada iken, Türkiye’nin en büyük ikinci alışveriş sitesi Weblebi.com iflas ettiğini açıkladı.

Annelütfen – Yaşam Süresi : 5 Yıl
Anne çocuk ürünleri dikeyinde çalışan Türkiye’nin popüler e-ticaret sitelerinden Annelutfen.com Haziran 2016’da gitmiyoruz geri geleceğiz dedi lakin maalesef geri gelemedi.

Evim.net – Yaşam Süresi : 5 Yıl
Ev dekorasyon odaklı dikey e-ticaret şirketi Mart 2015 ‘de e-ticaret operasyonunu durdurduğunu açıkladı. Halen blog olarak aktif bulunmaktadır.

bidolu.com – Yaşam Süresi : 5 Yıl
Türkiye’nin ilk e-ticaret sitelerinden olan Baskuda.com, daha sonra Bidolu.com oldu, ancak ömrü uzun olmadı ve 2006’da kapandı.

butikbebe.com – Yaşam Süresi : 5 Yıl
Anne ve bebek dikeyindeki e-ticaret sitesi Butikbebe.com günlük 1000 kargo gönderisi yaptığını açıkladıktan yaklaşık 6 ay sonra kapandığı açıklamış.

hemalhemsat.com – Yaşam Süresi : 5 Yıl
Doğan Grubunun e-ticaret girişimlerindne birisi, O dönemde çok fazla girişimi kur/kapat yapan grubun efsane girişimlerindne bir tanesi de hemalhemsat.com zira kapandığı gibi geri açılmaya çalışılması; işten çıkartılan herkesin geri alınması gibi komik bir durum söz konusu, detayları buradan okuyabilirsiniz.

incir.com – Yaşam Süresi : 5 Yıl
Hızlı büyümesi ve ulaştığı 57 milyon dolar değerlemeyle 2015’in en parlak girişimlerinden biri olarak görülen İncir.com Eylül 2016 da kapandı ve kapanışı hayli ses getirmişti.

Clubboon.com – Yaşam Süresi : 4 Yıl
Alanında en çok trafiği çeken site olarak bilindi ancak ismini yeterli düzeyde önplana koyamamışp olacak ki 4 yıl içinde kapanan girşimler arasında yeraldı.

Modagram.com – Yaşam Süresi : 4 Yıl
Aslında tam olarak kapandı demek doğru değil, büyük çatı Trendyol ile opersyonlarını birleştirdi ancak Modagram.com ismi de tarihe karıştı diyebiliriz.

Vipdukkan.com – Yaşam Süresi : 3 Yıl
Özel alışveriş pazarının önemli girişimlerinden biri olan Vipdukkan.com da Temmzu 2013 de kapandı.

Sporcum.com – Yaşam Süresi : 3 Yıl
Türkiye’nin spor ve günlük yaşam alanındaki ilk e-ticaret sitelerinden biri olan Sporcum.com pazarlama ve sadık müşteri kitlesi elde edemediği için kapanmış gözüküyor.

Butigo.com – Yaşam Süresi : 3 Yıl
Butigo.com da yine bir grubun yapılanması iken, ana çatı ile operasyonlarını birleştirip, bir ürün grubu markası olarak yalnızca markanın varlığını sürdürmüş gözüküyor.

irmik.com – Yaşam Süresi : 3 Yıl
YemekSepeti’nin bir girişimi olan irmik.com restoranlar için pazar yeri girişimi idi ancak 3 yıllık bir serüven olarak tarihin sayfalarına gömüldü.

lokum.com – Yaşam Süresi : 3 Yıl
irmik.com gibi YemekSepeti’nin bir girişimi olan lokum.com da 3 yıllık bir serüven olarak tarihin sayfalarına gömüldü.

Yukarı da belirttiğim 20 büyük girişimin kapanması da gösteriyor ki; pazarda yer edinmek, doğru hedeflemek, doğru pazarlama ve doğru bütçeleme yapmak oldukça önemli. Milyon $ ‘lık yatırım almak tek başına yetersiz kalıyor keza parasız da var olmak neredeyse imkansız gözüküyor. 20 Girşimimn listelendiği bu yazı biraz da şapkayı önümüze koymamızı hedefliyor zira weblebi’den bu yana açılan, kapanan o kadar çok girişim var ki bunların önemli bir kısmı yukarıda ki listede yok. Aslında listede görüleceği üzere bir çok girişim balon yapılanmalarla var olmaya çalışmış zira içlerinden sosyal medya da 100Binlerce takipçisi olan girşimler; şahsi kanaatimce sanal (anladınız siz onu) takipçiler.

Listıeyi derlerken beni en çok etkileyen girişim 9 Yıl varlık gösteren ve TÜrkiye’de Oyun Sektörünü oluşturan Ceidot oldu. Konu ile ilgili Erkan Bayol ‘un webrazzi ile olan görüşmelerini okumanızı tavsiye ederim. Ceidot Sektöre Veda – Ceidot Başarı Hikayesi

 

Kapanan Startup’lar Hakkında Kim ne dedi?

Kapanmış Startup’ların yatırım ortalaması 1.3Milyon Dolar, Rina Onur Şirinoğlu

Yanlış zamanda yanlış kişilerle ortaklık ve gelir gider dengesizliği nedeniyle startup’ımı kapattım, Arman ACAR – Unite.ad Genel Müdürü

Siz de bu konuda ki görüşlerinizi yorum olarak belirtirseniz bu yazıyı zaman zaman güncellerim.

Yolunuz Açık Olsun…Hasan YILDIZ
hasan@hasanyildiz.com

Hasan YILDIZ, Girişimci. Doktora Öğrencisi. Fizikçi, Bilgisayar Mühendisi, İş Zekası Uzmanı, İş Sağlığı ve Güvenliği Danışmanı, Yazar. Arama Motoru Optimizasyonu Uzmanı, Girişim Mimarı, Kobi KOÇU.

BU KONULAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yazılım Sektörüne 200Milyon TL Destek

Yazılım Sektörüne 200Milyon TL Destek. KOSGEB KOBİGEL Programı, KOBİ Gelişim Destek Progra...

BizBizze 2018 Girişimcilik Programı

BizBizze 2018 Girişimcilik Programı. BizBizze...

STARTUP CARNIVAL 2018

STARTUP CARNIVAL 2018. Türkiye’nin en eğlenceli start...

Startup’ını Söyle, Desteği Kap!

Startup’ını Söyle, Desteği Kap! ya da kendi söylemleri ile "...

BU MAKALEYE YORUM YAP

BU MAKALEYE YAPILAN YORUMLAR ( 2 )