Girişimler Nasıl Öne Çıkar?

Girişimcilik 13 Aralık 2017 - 16:00 112 KEZ OKUNDU 0 YORUM YAPILDI

Booking.com
Girişimler Nasıl Öne Çıkar?

Girişimcilik Dünyası her geçen gün global olarak büyüyor ve apayrı eko-sistemler oluşturuyor. Fikriniz var, bir başkası fikrinize karşılık belirli bir bedel ödeyip, bu fikir için oluşacak gelirden pay alıyor. Ama nasıl? İşte tam olarak Girişim Dünyasında Nasıl Öne Çıkılır konusu üzerine bir yazı yazma ihtiyacı hissettim.

2010’lu yıllarda bir fikrim var ama hiç param yok söyleminin en çok olduğu yıllar diyebiliriz zira girişimcilik mevzusunun yaygınlaşmasıyla artık bir eko-sistemden daha fazlası haline geldi ki ciddi bir pazaryeri diyebiliriz.

Genel olarak girişimci fikrine yatırım istiyor ama alamıyor. Girişimci şöyle planlıyor; bir uygulama yapacağız, ilgili yere yükleyeceğiz, milyonlar indirecek ve zengin olacağız 🙂 Şunu unutuyor, milyonlarca uygulama şuan indirilmeyi bekliyor ve her gün yenileri ekleniyor, içlerinden gerçekten çok iyi denilebilecekleri dahi varken, kullanıcı neden bir uygulamayı indirsin sorusunun cevabı maalesef şu şu şu sebepten demenin daha fazlasını yapmak gerekiyor; bunun adına PAZARLAMA diyoruz.

Girişim Dünyasında Nasıl Öne Çıkılır?

PAZARLAMA denildiğinde aklımıza çok fazla mecra, kanal ve yol geliyor. Pazarlama kampanyası yapmak önemli ancak nerede ve neden yapıldığı daha önemli. Bir mobil uygulama için dijital dünya da bilinir değilsen kullanıcı için çok bir şey ifade etme şansın olmuyor çünkü kullamnıcı uygulamayı görmüyor…

Pazarlama için illa ki gazete, Televizyon reklamı olması gerekmiyor. Sosyal mecralar pazarlama için enfes alanlar; TV, Gazete gibi mecralara göre daha az bütçeli ve daha efektif. Son zamanların popüler pazarlama taktiği, güncel fısıltı gazetesi yani ünlü, tanınmış ve/veya kitlelere yön verebilen kişilere ürününüzü/hizmetinizi kullandırmak sizi birçok rakibinizden öne atacaktır. Unutmamalıyız ki her mobil uygulama bir diğer uygulamanın rakibidir.

 


 

Öte yandan FARK YARATMAK önemli bir unsur. Şüphesiz ki Fark Yaratmak tecrübe ve deneyim gerektiriyor. Mali verilerin yüksek olduğu IOS tarafına bakarsak kabaca 5Milyon kadar uygulama mevcut ve bunların 2 Milyon kadarı hiç kimse tarafından indirilip kullanılmıyor. Geriye kalan parçadan 2Milyon kadar uygulama da 1 haftalık kullanım ya da telefonda tutma sonucunda siliniyor. Geriye mis gibi 1Milyon rakip uygulama kalıyor 🙂

Tecrübe ve deneyim yoksa, var olan kişileri dinlemek ve hatta onlarla yol almak önemli bir etken. Angry Birds ekibi; bu oyundan önce 47 farklı oyun geliştiriyor ve 47’si de başarısız oluyor ve tüm bu başarısızlıklardan sonra BAŞARILI olanı geliştiriyorlar.

Özetle; değer oluşturup,  kullanıcıyı rahatsız etmeden uygulamanın kullanımı için teşvik edin.

Bol ŞanslarHasan YILDIZ
hasan@hasanyildiz.com

Hasan YILDIZ, Girişimci. Doktora Öğrencisi.
Fizikçi, Bilgisayar Mühendisi, İş Zekası Uzmanı, İş Sağlığı ve Güvenliği Danışmanı, Yazar.
Arama Motoru Optimizasyonu Uzmanı, Girişim Mimarı, Kobi KOÇU.
****************************************************************************
Abant İzzet Baysal Üniversitesi Fizik Bölümü, Lisans.
Orta Doğu Teknik Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği, , Lisans.
İstanbul Yeniyüzyıl Üniversitesi İş Sağlığı ve Güvenliği, Master.
Southern University (IMBL) Institute of Management Business and Law, PhD.

BU KONULAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sıfırdan Şirket Kurma Kılavuzu

Sıfırdan Şirket Kurma Kılavuzu gibi iddialı bir başlık atınca daha önce neler yazılmış diye bir baktım, güz...

Akıl Hocası Nasıl Seçilir?

Pek çok girişim önünde bir rol model, yol haritası ya da yol gösterici olmadığı için kayboluyor. Kurumsal h...

Yatırımcıların Başarı Kriterleri

Amerika gibi ülkelerde 2000'li yılların öncesinde var olan Girişimcilik, Girişimci, Yatırımcı gibi terimler...

Girişimlerde Yatırımın Anahtarı Ekip Çalışması

Bir girişimin yatırım alma unsurları arasında şüphesiz ki iş planının doğru ve abartısız yapılması önem arz...

BU MAKALEYE YORUM YAP

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.