Etkili Bir Sosyal Medya Pazarlama Stratejisi Nasıl Oluşturulur?

Pazarlama & Yönetim 12 Ocak 2018 - 17:08 156 KEZ OKUNDU 0 YORUM YAPILDI

Booking.com
Etkili Bir Sosyal Medya Pazarlama Stratejisi Nasıl Oluşturulur?

Etkili Bir Sosyal Medya Pazarlama Stratejisi Nasıl Oluşturulur? Şirketimiz için nasıl pazarlama stratejileri geliştiriyorsak, sosyal medyada da tanıtım ve pazarlama stratejileri geliştirmeliyiz. Sosyal medya ile tanıtım çok uğraş isteyen bir etkinliktir. Bu sebeple doğru atılacak adımlarla hedeflerimize erişmek, sosyal medyada verimliliğimizi artırmak için zamanımızı ve enerjimizi planlı kullanmalıyız.

Hedeflerinizi Belirleyin

Hedefler başarılabilir, somut ve ölçülebilir olmalıdır. Müşteri sayısını arttırmak, belli bir ürün veya hizmetin kullanıcı sayısını arttırmak örnek verebiliriz. İlaveten ayda ortalama 10 potansiyel müşteri elde ediyorsanız 12 ay boyunca 200 yeni müşteri hedeflemek, Bin kişiyi hedeflemekten daha gerçekçi, uygulanabilir ve ulaşılabilirdir.

Hedef Kitlenizi Tanıyın

Hedef kitleniz temelde mevcut müşterileriniz ile ulaşmayı hedeflediğiniz potansiyel müşterilerinizdir. Hedef kitlenizin ilgi alanlarını; yaş, cinsiyet, lokasyon gibi özelliklerini ya da alışveriş geçmişini incelemelisiniz. Sosyal medya sitelerinden en fazla hangisinde vakit harcadıklarını tespit edin ve bu mecralardaki davranışlarını inceleyin. Hedef kitlenizi tanıdıkça iletişim kurmanız ve isteklerini anlamanız ve dolayısı ile onlara satış yapmanız daha kolay olacaktır.Sosyal Medya Pazarlama Stratejisi

Sosyal Medyada Yerinizi Alın

Her sosyal medya platformu farklı amaçlara hizmet eder ve her birinin odak noktası farklıdır. İhtiyacınıza uygun olan sosyal medya platformlarında hesap oluşturup, amacınıza uygun olanlara ağırlık vermelisiniz. Örneğin görsel tabanlı bir paylaşım ihtiyacınız varsa bilinen sosyal medya araçlarından en çok instagramı kullanabilirsiniz, ayrıca bu görselleri kategorileme ihtiyacınız var ise bu kez pinterest daha çok uygun bir platform olacaktır.

Kaynaklarınızı Planlayın

Sosyal medya ile tanıtım yapmak basit gibi gözükür ancak uğraş isteyen ve planlanması gereken bir çalışma olması sebebiyle elinizdeki kaynakları nasıl kullanacağınızı belirlemelisiniz. Şirketttem birisinin ya da firma sahibinin arasıra paylaşım yapması sosyal medya yönetimi olmuyor; eğlenceden öteye gitmez hatta bir süre sonra firmanın kurumsal imajına zarar vermektedir. Şirketinizde sosyal medya işlerinizi takip edecek kişiye veya gruba; ayrılacak bütçeye ve zamana karar verin. Bunun yerine bir dijital ajans ile çalışmak size ve şirketinize maddi ve manevi faydalı olacağı gibi, müşteri/kullanıcı bazlı artışı gözle görülür hale getirecektir.

Sosyal Medyaya Zaman Ayırın

Sosyal medyada ne kadar vakit geçireceğinizi ve nasıl bir dil kullanacağınızı belirleyin. Samimi bir dil ile kullanıcı memnuniyeti ve marka sadakatine yönelik içeirk oluşturmak zor ama faydalıdır. Bu durum yaptığınız iş ve sektörünüze göre farklılıklar gösterebilir. Sosyal medya için zaman ve ileti planlaması yapılmalı. Gönderilerin hazırlanması için harcanacak zaman öngördüğünüzden fazla olabilir. İşi bilen dijital medya ajansının birkaç saatte halledebileceği sizin elinizde günlerce sonuçsuz kalabilir. Örneğin; markalar bayram mesajı paylaşmalı mı? Paylaşırsa ne yazmalı, nasıl yazmalı?

Sosyal Medya Takip araçları ile sonuçlarınızı ölçmeyi ihmal etmeyin. Sosyal medya takip araçlarını kullanarak beğeni, ziyaret edilme, ziyaretçi sayıları gibi bilgileri öğrenebilirsiniz. Böylelikle hedefleriniz doğrultusunda ilerleyip ilerlemediğinizi görebilir, taktiklerinizi konumlandırabilirsiniz.Hasan YILDIZ
hasan@hasanyildiz.com

Hasan YILDIZ, Girişimci. Doktora Öğrencisi. Fizikçi, Bilgisayar Mühendisi, İş Zekası Uzmanı, İş Sağlığı ve Güvenliği Danışmanı, Yazar. Arama Motoru Optimizasyonu Uzmanı, Girişim Mimarı, Kobi KOÇU.

BU KONULAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

E-posta Pazarlama’da Kişiselleştirme Hakkında Dikkat Çeken Veriler

E-posta Pazarlama'da Kişiselleştirme Hakkında Dikkat Çeken Veriler. İstatistikler herhangi...

Pazarlama ve Satış Hakkında Yanlış Bilinenler

Pazarlama ve Satış Hakkında Yanlış Bilinenler. Günümü...

CRM Altyapısı Almakla Müşteri Elde Tutulur mu?

Hemen her işletmenin en temel ihtiyacı olan MÜŞTERİ bir diğer deyişle KULLANICI eskilerin tabiri ile Veli N...

BU MAKALEYE YORUM YAP