Ekipler için Bulutta Ortak Çalışma

İnternet & Teknoloji 29 Mart 2018 - 15:00 28 KEZ OKUNDU 0 YORUM YAPILDI

Booking.com
Ekipler için Bulutta Ortak Çalışma

Ekipler için Bulutta Ortak Çalışma. İster evden çalışan bir iş arkadaşınızla ister başka bir ülkedeki bir ekiple iletişim kuruyor olun, bulutta yapılacak iş birliği, çalışmanızı en verimli hale getirecek pratik bir yoldur. Google & Dijital Atölye işbirliği ile oluşturulan bu kısa bilgilendirme çalışmasını sizlerle paylaşmak istedim.


Ekipler için Bulutta Ortak Çalışma

Çevrimiçi işletmelerin daha küresel hale gelmesiyle birlikte farklı saat dilimleri veya konumlardan insanlarla bağlantı kurmak, giderek artan biçimde popüler bir çalışma yöntemi haline geliyor.

Bulut yazılımları, ister karşınızdaki odada isterse başka bir kıtada oturuyor olsun, bir iş üzerinde başkalarıyla gerçek zamanlı olarak ortak çalışma yapmanıza olanak tanır. Bulutta çalışmanın sağlayabileceği avantajların yanı sıra bu şekilde çalışmaya dair yapılması ve yapılmaması gerekenleri keşfedelim.

Okuma Tavsiyesi : SİZ DE EKİPTEN MİSİNİZ?

 

G Suite ve Office 365 gibi bulut tabanlı ortak çalışma platformları, projelerde başkalarıyla eş zamanlı olarak dosya paylaşmanıza, düzenlemenize ve çalışmanıza olanak tanır. Bulutta metin belgeleri, e-tablolar ve sunumlar üzerinde birlikte çalışmak, başkaları da bu belgeler üzerinde çalışırken gerçek zamanlı olarak içerik eklemenize, düzenlemenize ve görüş alışverişine olanak tanır. Örneğin; dünyanın her yerinden mühendislerle birlikte bir uzay projesi üzerinde çalışan bir ekibi düşünün. Yüz yüze toplantılar ne kadar iyi olsa da her zaman mümkün değildir. Bu nedenle proje belgeleri üstünde bulut aracılığıyla ortak çalışma yaparak seyahat süresi ve paradan tasarruf ediyorlar.

 

Okuma Tavsiyesi : İyi Bir Ekip Yönetmek İçin Nelere Dikkat Etmelisin?

 

Projeye dahil olan herkese, yalnızca görüntülemeden tam düzenleme moduna kadar rolü için gerekli erişim düzeyi verilebilir. Bulut olmadan her üyenin bir belge üzerinde bireysel olarak çalışması ve ardından işi bittiğinde sıradaki kişiye göndermesi gerekir, bu da önemli gecikmelere neden olur. Alternatif olarak her üye düzenleme için belgenin yeni bir sürümünü oluşturabilir, bu da değişiklikleri takip etmeyi ve hangi versiyonun en yeni olduğunu takip etmeyi zorlaştırır. Her iki seçenek de ortak çalışma sürecini yavaşlatır ve verimsiz hale getirir, sorunların çözülmesi daha uzun sürer. Diğer yandan bulutta çalışmak, bir işletmeye zaman ve dolayısıyla para kazandırırken projede çalışan herkes için şeffaflık sağlar. Proje üyeleri bilgilere ihtiyaç duydukları her an dizüstü bilgisayarlarından, tabletlerinden ve hatta akıllı telefonlarından erişebilirler.


GİRİŞİMLERDE YATIRIMIN ANAHTARI EKİP ÇALIŞMASI


Bulutta ortak çalışma yapmanın avantajları açıktır ancak bu şekilde çalışmaya başlamadan önce bu platformlardan en iyi şekilde faydalanmanızı sağlayacak uygulamalardan bazılarına göz atalım. Başlangıç olarak, bağlantı sorunlarının işinizi engellememesi için bulutta çalışırken güvenilir bir internet bağlantısı çok önemlidir. Çevrimdışı çalışma özellikleri de her zaman varsayılan olarak ayarlanmaz. Bu nedenle, kaydedilmemiş işlerin kaybolmasını önlemek ve aniden çevrimdışı olduğunuzda çalışmaya devam edebilmeniz için bunları etkinleştirmek istersiniz. Ortak çalışma yaparken sürecin sorunsuz olmasını sağlamak için her kullanıcının bulut belgelerine erişim düzeyini de gözden geçirmeniz gerekir. Bazılarının bir belge için tam düzenleme erişimine sahip olması gerekirken diğerlerinin yalnızca yorum erişimine, başkalarınınsa sadece dosyaları görüntülemeye ihtiyacı olabilir. Son olarak, buluttaki dosyaların ekipteki herkes tarafından kolayca bulunabilmesi için tanıdık bir adlandırma kuralı bulmanız önemlidir. Çalışma biçimini iyileştirmek için bulutta ortak çalışmayı kullanan bir işletmenin durumunu inceleyelim:

Bulutta ortak çalışma yapmanın avantajlarından bahsettiğimize göre, bu şekilde çalışmaya dair en iyi uygulamalardan bazılarını değerlendirin ve bulutta ortak çalışma yapmanın internette geçirdiğiniz zamanı nasıl daha üretken hale getirebileceğini düşünün.

İş Dünyası hakkında ki diğer yazılarımı blogumun ilgili kategorisinden takip edebilirsiniz.Hasan YILDIZ
hasan@hasanyildiz.com

Hasan YILDIZ, Girişimci. Doktora Öğrencisi. Fizikçi, Bilgisayar Mühendisi, İş Zekası Uzmanı, İş Sağlığı ve Güvenliği Danışmanı, Yazar. Arama Motoru Optimizasyonu Uzmanı, Girişim Mimarı, Kobi KOÇU.

BU KONULAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Google Slaytlar İle Etkili Sunum Hazırlama

Google Slaytlar İle Etkili Sunum Hazırlama! G...

Türk Yönetim Felsefesi

Türk Yönetim Felsefesi....

2018 BrandZ Top 100 Global Markaları

Kantar ve WPP, 2018 BrandZ ™ Top 100 En Değerli Küresel Markaların sıralamasını ve raporunu yayınlad...

Kodlama Matematik mi Sanat mı?

Code.YapıKredi ile Geleceğin Kültürel Kodları: Kodlama Matematik mi S...

BU MAKALEYE YORUM YAP