E-posta Pazarlama’da Kişiselleştirme Hakkında Dikkat Çeken Veriler

Pazarlama & Yönetim 21 Nisan 2018 - 11:11 184 KEZ OKUNDU 0 YORUM YAPILDI

Booking.com
E-posta Pazarlama’da Kişiselleştirme Hakkında Dikkat Çeken Veriler

E-posta Pazarlama’da Kişiselleştirme Hakkında Dikkat Çeken Veriler. İstatistikler herhangi bir sektör ya da çalışma için kritik bilgi kaynağı olarak bilinmekle beraber, Maddi, Manevi zararlarında önüne geçmektedir. Bu yazımda sizlere 3 yıla yakın süredir başarı ile sürdürdüğümüz e-posta gönderimleri İstatistikleri ve araştırma şirketlerinin verilerine yer vereceğim.

SPAM MAİLLERİ YANITLAYINCA BUNLAR OLUYOR

E-posta pazarlama, kişiselleştirme ve kategorileme (segmentasyon) alanında da sayısız araştırma ve istatistik ortaya konuluyor. Bu çalışmalar birebir işiniz ile uyuşmasa da çalışmalarınıza ışık tutacaktır.

Email Marketing şirketi Litmus ’un 1,5 milyara yakın e-posta üzerinde yaptığı araştırmaya göre, iOS platformu kullanıcıları e-postaları açıyor. Apple iPhone, Apple iPad, Apple mail toplamı %46 ile lider. Apple’ı %22 ile aktif kullanılan ve SPAM mailler ile çok mücadele eden Gmail takip ediyor.


E-MAİL MARKETİNG VE TÜRKİYE ORANLARI
E-MAİL MARKETİNG VE TÜRKİYE ORANLARI
Aberdeen’in yaptığı araştırmaya göre, kişiselleştirilmiş e-postalar %14 oranında daha fazla tıklanırken, geri dönüşümü %10 oranında arttırıyor.

Kişiselleştirme üzerine yapılan çalışmalarda Ad Age, Advertising & Marketing Industry News ‘in yaptığı istatistiğe göre ; pazarlamacıların %33’ü “kişiselleştirme” algısının pazarlamayı olumlu etkilediğini öne sürmektedir.

İçerik Üreticisi Quicksprout’un yaptığı araştırmaya göre, e-posta listesine üye olanlar, aynı markanın sosyal medya iletişim çalışmalarıyla, üye olmayanlara göre 3 kat daha fazla etkileşime giriyorlar. Burada izinli e-posta pazarlamanın önemi açıkça ortaya çıkıyor.

Hoşgeldiniz E-Postaları hakkında Kissmetrics’în yaptığı çalışmaya göre; bu e-postaların açılma oranları diğer e-posta pazarlama çalışmalarına göre %320 daha fazla gelir yaratıyor.

Certona tarafından yapılan araştırmaya göre  yaptığı araştırmaya göre, e-ticaret perakendecilerinin yalnızca %39’u e-posta ile kişiselleştirilmiş ürün önerilerinde bulunuyor. Bu durum büyük e-ticaret siteleri tarafından çokça kullanılıyor ve satın alma oranlarını hayli yükseltiyor; dahası önemli bir trafik  sağladığını bizzat kendi girişimlerimizde görüyoruz.

Müşteri Verileriyle İşletmenizi Geliştirin

Yapılan bir diğer araştırmaya göre  hedefli ve kategorize edilmiş e-postalar toplam gelirin 50%’sinden fazlasını oluşturuyor.

Kişiselleştirilmiş videolu e-posta gönderimi yapan markaların, standart e-posta gönderimi yapanlara göre 8 kat daha yüksek tıklama oranı yakaladığı sonucu Marketing Land’ın bir araştırma yazısında gözümüze çarpıyor.

Statista’nın yaptığı araştırmaya göre, kişiselleştirilmiş e-postaların ortalama açılma oranı, herhangi bir kişiselleştirme yapmadan gönderilen e-postaların açılma oranı göre 5%’den daha fazla.

Yine benzer şekilde Campaign Monitor tarafından yapılan  araştırmaya göre, kişiselleştirilmiş konu başlığına sahip e-postalar %26 daha fazla açılıyor. Ayrıca e-posta otomasyonları ile yapılan gönderimler yapılmayanlara göre 320% daha fazla etkileşim sağlıyor.

Dijital Pazarlama da halen önemli bir yer tutan e-posta pazarlama (e-mail marketing) doğru yapıldığı sürece hem hızlı dönüşe sahip, hem de kazançlı. Halen 200Bin kişilik bir veri tabanı ile farklı sektörlerde yaptığımız çalışmaların sonuçlarını ve girişimlerimize katkısını ilerleyen süreçlerde paylaşacağım.Hasan YILDIZ
hasan@hasanyildiz.com

Hasan YILDIZ, Girişimci. Doktora Öğrencisi. Fizikçi, Bilgisayar Mühendisi, İş Zekası Uzmanı, İş Sağlığı ve Güvenliği Danışmanı, Yazar. Arama Motoru Optimizasyonu Uzmanı, Girişim Mimarı, Kobi KOÇU.

BU KONULAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Pazarlama ve Satış Hakkında Yanlış Bilinenler

Pazarlama ve Satış Hakkında Yanlış Bilinenler. Günümü...

Etkili Bir Sosyal Medya Pazarlama Stratejisi Nasıl Oluşturulur?

Etkili Bir Sosyal Medya Pazarlama Stratejisi Nasıl Oluşturulur? Şirketimiz için nasıl ...

CRM Altyapısı Almakla Müşteri Elde Tutulur mu?

Hemen her işletmenin en temel ihtiyacı olan MÜŞTERİ bir diğer deyişle KULLANICI eskilerin tabiri ile Veli N...

BU MAKALEYE YORUM YAP