Dünyayı Değiştirmek İstiyorsanız…

Kişisel Gelişim 04 Ekim 2017 - 16:00 633 KEZ OKUNDU 1 YORUM YAPILDI

Booking.com
Dünyayı Değiştirmek İstiyorsanız…

Dünyayı değiştirmek istiyorsanız işe yatağınızı toplayarak başlayın. Çok basit ve belki ahmakça gözüküyor olabilir lakin işin özü burada başlıyor. Hani bir laf vardır “herkes kendi kapısının önünü süpürse Dünya pırıl pırıl olur” işte tam da böyle bir durum; bir yerden başlamak gerekiyor, o başlangıç ideallerin ve aranılanın gelişine zemin oluşturduğu gibi olağan düzende bir akış da sağlar.

Her yeni güne bir görevi tamamlayarak başlayın,
Hayatınız dahilinde size destek olacak birini bulun,
Saygı Duyun!

Adil olmayan hayat akışında çuvallayabileceğinizi bilin, risk alırsanız, zorlu zamanlarda direnir, zorbalara sindirirseniz, ayağa kalkmak için pes etmezseniz Dünyayı değiştirmek zor değil ve siz tüm bunları yapmakla gelecek nesillere daha iyi bir Dünya bırakırsınız.

Austin’deki Teksas Üniversitesi‘nin güzel bir sloganı var; “Burada başlayan şey Dünyayı değiştirir!“. Buradan yola çıkarak kendi tornanızdan her yıl 10 kişiyi Dünyayı Kurtarmak için örgütleseniz ve öğütlerinizden birisi de herkesin 10 kişiyi örgütlemesi olsun. Böylelikle 1 asır kadar sonra 1Milyar insanın hayatına dokunmuş olabilirsiniz.

 

Dünyayı Değiştirmek İstiyorsanız...

Dünyayı Değiştirmek İstiyorsanız…

 

Dünyayı değiştirmek istiyorsanız, Admiral William H. McRaven

Siz de Dünyayı değiştirmek istiyorsanız devam eden maddeleri dikkatle okuyunuz!

 

  • Güne bir görevi tamamlayarak başlayın.

Küçük şeyleri doğru yapamazsanız büyük şeyleri asla doğru yapamazsınız. Diyelim ki gün içerisinde olumsuz durumlarla karşılaştınız ve evinize döndünüz; sizi bekleyen düzenli bir yatak hem moralinizi düzeltir hem de size başarılmış bir görev size güç verecek; hem de yarın için motivasyonun sağlar.

Dünyayı değiştirmek istiyorsanız işe yatağınızı toplayarak başlayın.

 

  • Tek başınıza yol alamazsınız.

Dünyayı değiştirmek için bir dizi planlarınız muhakkak var lakin bunları gerçekleştirmek için dostlara, meslektaşlara, ekibe ve hepsinden önemlisi size ihtiyaç var. Bu durum en çok da girişimciler için uygulama safhasında ortaya çıkar; siz de ekipten misiniz?

Dünyayı değiştirmek istiyorsanız kürek çekerken size yardım edecek birini bulun.

 

  • Önemli olan tek ölçüt yüreğinizin büyüklüğüdür.

Bir işi yaparken kim olduğunuz değil işi yapıp yapmadığınız yahut yapmak isteyip istemediğiniz önem teşkil eder. Eğer yapmak isterseniz YAPABİLİRSİNİZ! Yeter ki buna gönlünüz olsun.

Dünyayı değiştirmek istiyorsanız insanların yüreklerinin büyüklüğü ile ölçün.

 

  • Hayat adil değil – DURMAK YOK, YOLA DEVAM!

Gün gelir siz en iyi yaptığınız işte dahi istediğiniz kadar yol alamamış olabilirsiniz, önemli olan bunu kabul edip; kendinize yeni bir yön vermenizdir.
Dünyayı değiştirmek istiyorsanız şekerli kurabiye olmaktan çıkıp yola devam edin. Başarısızlık sizi güçlendirir. Hayatın her anı başarı ya da başarısızlıklar ile doludur; biliyoruz ki hayat adil değil. Başarılı olmak kadar başarısız olmak da mümkün ve bu başarısızlıklar ve olumsuzluklar ard arda geldiğinde moraliniz bozulacak lakin önemli olan korkmayın, başarısızlık sizi güçlendirir. Önemli olan bu başarısızlıktan ders çıkartılması.

Dünyayı değiştirmek istiyorsanız Sirk’ten korkmayın.

 

  • Meydan Okumalısınız

Bir hedefimiz var, Dünyayı Değiştirmek! İşte bu hedefe doğru giden yolları kendimize göre belirliyoruz ve hiç hesaplamadığımız bir engel çıkabiliyor hatta bazen başarması imkansız bir engel olarak gözükebilir önemli olan MEYDAN OKUYABİLİYOR olmanız ve OKUMANIZ!

Dünyayı değiştirmek istiyorsanız engelin üstünden baş aşağı kayın.

 

TAVSİYE : ÜMİTSİZLİĞE KAPILDIĞINIZDA NASIL TEKRAR MOTİVE OLUNUR

 

  • Zorbalara karşı koyun

Zorba, Kaba, Had bilmez insanlar maalesef her zaman ve her yerdeler; ben bunlara KÖPEK BALIĞI diyorum; nerde çaresiz birini görseler hemen saldırırlar. Dünya üzerinde bir sürü köpek balığı olduğunu ve onlarla baş etmek zorunda olduğunuzu unutmayınız!

Dünyayı değiştirmek istiyorsanız köpek balıklarının karşısında geri adım atmayın.

 

  • Gerekeni Yapın

Dünyayı değiştirmek istiyoruz ve hayallerimizi karartacak düzeyde bir olay gerçekleşti ve size düşen Gerekeni YAPMAK!

Dünyayı değiştirmek istiyorsanız en karanlık anlarda her şeyinizi ortaya koyun.

 

  • İnsanlara umut verin

Umudunu kaybetmeyen her daim kazanır; özellikle girişimci olmanın altın kuralları arasında parlayan bir olmazsa olmaz vardır ki hiç çamura batmayacakmış gibi heyecanlı ol, her an kayanın altında kalacakmış gibi hazırlıklı ol ve kaya üzerine düşerse haykır; BEN GELİYORUM!

Dünyayı değiştirmek istiyorsanız boğazınıza kadar çamura batmışken şarkı söyleyin.

 

  • Asla Pes Etmeyin!

Bu aşamaya kadar başınıza gelen her zorluğa göğüs gerdiniz ve Dünyayı değiştirmek amacınızdan ödün vermediniz, yoruldunuz biliyorum lakin Asla Pes Etmeyin!

Dünyayı değiştirmek istiyorsanız zili asla çalmayın.

Dünyayı Değiştirmek İstiyorsanız…

Bu yazıyı oluşturmak için internette dolaşırken New York Times Bestseller dizisinden Amiral WILLIAM H. McRAVEN‘ın kaleme aldığı YATAĞINI TOPLA kitabına rasladım. Kitabın kapağında HAYATINIZI ve BELKİ DE DÜNYAYI DEĞİŞTİRECEK KÜÇÜK ŞEYLER yazıyordu kapağında, hemen en yakın kitapçıya gidip satın aldım ve hızlıca okudum. Yazı içerisinde aklınızın takıldığı bir yer var ise hızlıca kitabı satın almanızı tavsiye ederim. Okuduktan sonra yorumlarınızı aşağıya yazmayı unutmayın.

Dünyayı Değiştirmek İstiyorsanız muhtemelen yazıyı buraya kadar okudunuz ve kitabı da okumak istediniz, yorum bölümünde en çok beğenilen yoruma kitabı hediye ediyorum 🙂Hasan YILDIZ
hasan@hasanyildiz.com

Hasan YILDIZ, Girişimci. Doktora Öğrencisi. Fizikçi, Bilgisayar Mühendisi, İş Zekası Uzmanı, İş Sağlığı ve Güvenliği Danışmanı, Yazar. Arama Motoru Optimizasyonu Uzmanı, Girişim Mimarı, Kobi KOÇU.

BU KONULAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Öğrenmekten asla vazgeçmeyin!

Öğrenmekten asla vazgeçmeyin. Eski yıllarda öğrenmek için sınıflara, okullara ihtiyaç vark...

Deneyimsiz Eleman Aranıyor

Deneyimsiz Eleman Aranıyor. Evet yanlış duymadınız "

İş mi arıyorsunuz? Deneyiminizi değil yeteneğinizi öne çıkarın

İş mi arıyorsunuz? Deneyiminizi değil yeteneğinizi öne çıkarın.

Görevleri Önceliklendirme ve Başkalarını Yetkilendirme

Görevleri önceliklendirme ve başkalarını yetkilendirme

BU MAKALEYE YORUM YAP

BU MAKALEYE YAPILAN YORUMLAR ( 1 )