Dünya Günü 2018

Hayattan 22 Nisan 2018 - 16:36 26 KEZ OKUNDU 0 YORUM YAPILDI

Booking.com
Dünya Günü 2018

Dünya Günü 2018. Dünyamız için parlak fikirler konusunda sizlere daha önce bir içerik yazmıştım. Dünya, Güneş Sistemi’nde Güneş’e en yakın üçüncü gezegendir. Güneş Sistemi’ndeki en yoğun ve beşinci büyük gezegendir. Şu an için üzerinde yaşam olduğu bilinen tek gezegendir. Yarıçapı 6.371 km. Kütlesi 5,972E24 kg. Alanı 510.100.000 km². Yaşı 4,543E9 yıl (Yaklaşık 5 Milyar Yıl). Dünya Bankası verilerine göre Nüfusu ise 7,442 milyar (2016).

DÜnyamız da sonu hesaplanamayacak kadar çok kaynak var ancak biz insanlar bu kaynakları o kadar hızlı ve bilinçsiz tükettik ki, artık sonu hesaplanabilir hale geldi. Büyük mali bedeller ödeyerek satın aldığımız hemen herşey bu Dünya’nın yok olması için çalışıyor diyebilriiz. Kullandığımız arabalar, parfümler vs vs … Isınmak için kullandığımız yöntemler bile doğal kaynakların önüne geçerek hem cebimize hem de yaşadığımız Dünyamıza büyük zararlar vermeye devam ediyor. Bu yok oluşun önüne yalnızca yok oluşu destekleyen biz insanalr engel olabiliriz. Daha temiz bir Dünya için Dünya Günü hepimizin miladı olsun. Aşağıda Dr. Jane Goodall’ın 2018 Dünya Günü için Google’ın Doodle’ı için hazırlanan videosu ve konuşma metnini bulabilirsiniz.2018 Dünya Günü için Doktor Jane Goodall tarafından hazırlanan video’nun Türkçe konuşma metmi şöyle;

Ben Jane Goodall. “Doktor Jane Goodall” olarak da tanınıyorum. Sizlere Dünya Günü’nün öneminden ve dünya vatandaşlarına nasıl bir mesaj vermek istediğimden bahsedeceğim.
Ben dünyaya geldiğim andan itibaren hayvanları sevmeye başladım. Çocukken hayvanlardan başka bir şey düşünemezdim. Birgün Gombe Milli Parkı’ndayken ansızın yağmur yağmaya başlamıştı. Yağmur dindiğinde şempanzelerin ıslak tüylerinin kokusunu alabiliyor, yüksek sesle şarkı söyleyen böcekleri duyabiliyordum.

Dünyayı Değiştirmek İstiyorsanız…

Bir anda bir bütünün parçası olduğumu hissettim, içimde korku ve merakla karışık bir saygı hissi uyandı. Yağmur ormanlarında insan her şeyin aslında nasıl birbirine bağlı olduğunu öğreniyor.
En küçük türlerin, hatta en önemsiz görünenlerin bile hayat sahnesinde oynayacak bir rolü var.

Doğayla uyum içinde yaşamaya karar vermek için dünya gününden daha uygun bir zaman düşünemiyorum. Her birey önemlidir ve her bir birey gezegen üzerinde her gün bir etkiye sahiptir.Nasıl bir fark yaratacağımıza karar vermek bize kalmış.

Jane Goodall hakkında daha detaylı bilgi arayanlar için janegoodall.org adresini önerebilirim.Hasan YILDIZ
hasan@hasanyildiz.com

Hasan YILDIZ, Girişimci. Doktora Öğrencisi. Fizikçi, Bilgisayar Mühendisi, İş Zekası Uzmanı, İş Sağlığı ve Güvenliği Danışmanı, Yazar. Arama Motoru Optimizasyonu Uzmanı, Girişim Mimarı, Kobi KOÇU.

BU KONULAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

2017 Biterken

Bundan tam 6 yıl önce 24 Aralık 2011 'de “

Doktor’dan Radyo Programı Yeniden

Doktor'dan Radyo Programı başlığı geldi, Ceyhun YILMAZ'ın insatagram üzerinden yayınladığı...

Harika Haftasonları Geçirmeniz İçin Yapmanız Gereken 9 Davranış

Harika Haftasonları Geçirmeniz İçin Yapmanız Gereken en önemli 9 Davranışı sizler için listeledim. Kendiniz...

10 Maddede Elon Musk Kimdir?

Son yılların popüler ismi; 

BU MAKALEYE YORUM YAP