CRM Altyapısı Almakla Müşteri Elde Tutulur mu?

Pazarlama & Yönetim 13 Kasım 2017 - 16:00 179 KEZ OKUNDU 0 YORUM YAPILDI

Booking.com
CRM Altyapısı Almakla Müşteri Elde Tutulur mu?

Hemen her işletmenin en temel ihtiyacı olan MÜŞTERİ bir diğer deyişle KULLANICI eskilerin tabiri ile Veli Nimettir. Müşteriyi elde etmek bir maliyet teşkil ediyor, elde tutmak ise özenli bir maliyet analizi gerektiriyor. Tüm bu analizleri yapsın diye CRM denilen Customer Relationship Management yazılımlarını kullanmak durumundayız, Peki CRM Altyapısı Almakla Müşteri Elde Tutulur mu?

Günümüz rekabetçi koşullarında müşteri nezdinde en öndeki işletmeden en az bir adım öne geçmek isteyen birçok işletme CRM uygulamalarına başvuruyor lakin birçoğu yalnızca yazılımı satın almakla müşteri davranışlarını anlamlandırıp yönlendirebileceği kanaatinde. Ve hatta bu anlamlandırmaya istinaden işletme sadakat programları planlayıp, bu alanda yatırımlar yaparak tabiri caiz ise çöpe para atıyor. Yeni müşteri elde etmenin, eldeki müşteriyi tutmaktan daha maliyetli olduğunun farkında olan işletmeler, doğru CRM hamleleri ile var olan müüşterileri için daha anlamlı verileri işleyerek fark yaratmaya başlayorlar. Tam da bu nokta da işletmenin ayakta kalıp kalamaması tartışılabilir; kişiye özel benzersiz ürün ve hizmeti kişiye özel eğlenceli bir hikaye modelinde sunan işletmeler uzun vadede kârlılık ve sadakati yakalayabiliyorlar.

Müşteri Verileriyle İşletmenizi Geliştirin!

Daha önce Müşteri Verileriyle İşletmenizi Geliştirin! başlıklı yazımda da belirttiğim üzere not etmekten öteye gidin.

CRM Nedir?

Müşteri ilişkileri yönetimi, müşteri ile ilişkili her alanda müşteriyi daha anlama, daha iyi algılama, müşterinin beklentilerini doğru çözümleyebilme sürecidir.

CRM sadece büyük ölçekli firmaların değil, KOBİ’lerin de uygulaması gereken bir yönetim biçimidir. Müşterinin istek ve beklentilerini odak noktasına koymuş her firma, CRM için önemli bir adım atmış demektir.

Günümüzde Yapay Zeka modellemeli CRM altyaıları geliştirilmekte, işletmeniz için en uygun olanı en kısa zamanda temin ederek, müşterilerinizin sizden beklentilerini ve global değerlere dair verilerle karşılaştırma yaparak daha çok satış yaparak kalıcı kullanıcı sayınızı arttırabilirsiniz.

Örneğin global marketler Erkek kullanıcılarının alışveriş alışkanlıklarından eşinin hamile olduğunu babadan önce fark edebilir hale geldiler, bu BigData’nın doğru kullanımı ve doğru CRM yorumlaması ile mümkün olabiliyor.Hasan YILDIZ
hasan@hasanyildiz.com

Hasan YILDIZ, Girişimci. Doktora Öğrencisi. Fizikçi, Bilgisayar Mühendisi, İş Zekası Uzmanı, İş Sağlığı ve Güvenliği Danışmanı, Yazar. Arama Motoru Optimizasyonu Uzmanı, Girişim Mimarı, Kobi KOÇU.

BU KONULAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

E-posta Pazarlama’da Kişiselleştirme Hakkında Dikkat Çeken Veriler

E-posta Pazarlama'da Kişiselleştirme Hakkında Dikkat Çeken Veriler. İstatistikler herhangi...

Pazarlama ve Satış Hakkında Yanlış Bilinenler

Pazarlama ve Satış Hakkında Yanlış Bilinenler. Günümü...

Etkili Bir Sosyal Medya Pazarlama Stratejisi Nasıl Oluşturulur?

Etkili Bir Sosyal Medya Pazarlama Stratejisi Nasıl Oluşturulur? Şirketimiz için nasıl ...

BU MAKALEYE YORUM YAP