Çekirdek Sermaye Nedir, Nerelerden, Nasıl Alınır?

Girişimcilik 13 Eylül 2017 - 16:00 951 KEZ OKUNDU 1 YORUM YAPILDI

Booking.com
Çekirdek Sermaye Nedir, Nerelerden, Nasıl Alınır?

Çekirdek Sermaye, bir girişimin başlaması için gereken para miktarı olarak adlandırılabilir. Ürünün ya da girişimin var olması, ürünü geliştirme, AR-GE, prototip üretimi , fikrin ticarileştirilmesi sürecinde çekirdek sermaye, var olma yolunda girişimciler için can suyu oluyor.

Çekirdek Sermaye; tüm sürecin öncesinde girişimci için cesaret güçlendirici bir kaynaki, moral ve motivasyon  oluyor diyebiliriz. Ayrıca, ürünün ticarileşmesinden önceki finansman oluşması; satmaya hazır bir ürünün var olmasını sağlar. Bununla birlikte, inanılan ve bir finansman desteği alan girişimin daha büyük yatırım alması yolu da açılmaktadır. Tüm bunlara ilave olarak çekirdek sermaye desteği hak edilen yer aracılığı ile ücretsiz ofis vb. imtiyazlarında var olduğu yadsınamaz bir değer.

Çekirdek Sermaye Nedir, Nerelerden, Nasıl Alınır?

Bu yazımda girişimciler için Çekirdek  Sermaye desteği veren oluşumlardan bahs edeceğim;

Albaraka Garaj

Albaraka Garaj, Albaraka Türk bünyesinde, Finansal Teknoloji tabanlı iş fikirlerine ve projelere sahip girişimcilerin kuluçka ve hızlandırma olanakları ile desteklendiği Girişimci Hızlandırma Merkezi’dir. Hızlandırma programını tamamlayan girişimcilere 50Bin TL ve üzerinde çekirdek sermaye sağlıyor.

Arinktom TTO

13 Mart 2013 tarihinde Anadolu Üniversitesi Ar-Ge ve İnovasyon Koordinasyon Birimi olarak faaliyete geçen ARİNKOM TTO, 2014 yılı Ocak ayından itibaren faaliyetlerine TÜBİTAK 1513 programı destekli bir arayüz olarak devam etmektedir. ARİNKOM TTO’nun temel amacı Eskişehir ve bölgesindeki araştırma, teknoloji geliştirme, inovasyon ve teknoloji tabanlı girişimcilik faaliyetlerine ivme kazandırmak ve bağlı olduğu Anadolu Üniversitesi’nin teknoloji transfer ve bilginin ticarileşme potansiyelinin bölge, ülke ve dünya yararına en iyi şekilde kullanılmasını sağlamaktır, Toplamda 150Bin TL girişim sermayesi sağlamaktadır.

ARTIAREL – Kuluçka ve Girişimcilik Merkezi

ArtıArel Kuluçka ve Girişimcilik Merkezi, girişimcilik faaliyetlerinin ön planda tutulduğu, kendi işini kurmak isteyen girişimcilerin bu süreçte desteklendiği, aynı zamanda gereken bilgi ve beceriyi uygulamalı olarak edinmelerini sağlayan kuluçka merkezidir.

Bilkent CyberPark

Bilkent Cyberpark’ın amacı, Bilgi ve İletişim Teknolojilerinin diğer ileri teknolojilerle birleştiği uluslararası alanda öncü Ar- Ge çalışmalarının yapıldığı, ülkenin bilimsel ve teknolojik kalkınmasına katkıda bulunan bir merkez olmaktır. Girişimciler, Bilkent Cyberpark aracılığı ile 150Bin TL kadar çekirdek sermaye elde edbiliyorlar.

ERBAN – Erciyes Business Angel Network

Erciyes Teknopark A.Ş. tarafından kurulan “ERBAN-Erciyes Business Angel Network” Kayseri’nin ilk akredite melek yatırımcı ağıdır. Bölgedeki girişimcilik ekosistemini canlandırmak, melek yatırımcı desteği ile katma değerli projelerin hayata geçirilmesi ve büyümelerine katkı sağlanması amacıyla faaliyet göstermektedir. Bölgede yer alan meslek kuruluşları ve odalar ile bağlantılar kurarak geniş bir kitleye seslenme imkanı bulmaktadır. ERBAN’ın toplamda 5milyon TL’lik yatırım havuzu var, girişime ve girişimciye göre farklı destekler söz konusu.

Etohum

Etohum, inandığınız girişimleri seçip ortak olabileceğiniz öncü hızlandırıcı ve melek yatırım platformudur. En üst seviyede 20Bin $ çekirdek sermaye söz konusu.

Hackquarters

Hackquarters, İstanbul merkezli hızlandırma merkezi, ilk aşamada 10Bin TL çekirdek sermaye sağlıyor.

İTÜ Çekirdek – Erken Aşama Kuluçka Merkezi

Girişimler İTÜ Çekirdek‘e başvurup kabul edildikten sonra Maslak’ta, İTÜ Ayazağa yerleşkesindeki ARI 3 binası içerisinde konumlandırılmış 800m2’lik ön kuluçka alanında, İTÜ Çekirdek’i çalışma ofisi olarak kullanabilmekte, 120’i aşkın mentor havuzumuzdaki mentorlardan görüşme alabilmektedirler. Girişimcilik eğitimi ile kanvas iş modeli, finansal modeller ve pazara giriş stratejileri konularda projelerini ilerletmektedirler. Her yıl yatırımcı ve sponsorlardan gelen bedeli girişimci ile buluşturan İTÜ Çekirdek, girişimin ihtiyacına göre farklı miktarlarda çekirdek sermaye sunuyor.

Girişim Fabrikası

Girişim Fabrikası teknoloji alanında yüksek potansiyelli, sürdürülebilir işler kurmak isteyen teknogirişimcileri fikir aşamasından ürün lansmanı aşamasına kadar destekleyen iş hızlandırma programıdır. Fİba Holding tarafından fonlanan Girişim Fabrikası, girişimin ihtiyacına göre farklı miktarlarda destekler sunmaktadır.

WHY DO BUSİNESSES FAİL?

WHY DO BUSİNESSES FAİL?

Çekirdek Sermaye almanın temel koşulları

Çekirdek Sermaye elde etmenin en genel algısı  girişimin neredeyse müşteri bulabilir aşamaya gelmiş olması bekleniyor. İlaveten, hedef pazar ve müşteri analizlerinin gerçekçi ve bir dayanağı olması; girişim sermayesi alabilmenin öncü şartları arasındadır. Ortaya çıkan müşteri  ihtiyacının karşılanmasını destekleyecek ürün ve/veya hizmetin en basit hali ile ortaya çıkmış olması; hepsinden önemlisi iş modeli ve iş modelinin bir iş planına yansıtılması oldukça önem taşımaktadır.

Girişimcilik kategorisinde ki diğer yazılarımı buradan takip edebilirsiniz.Hasan YILDIZ
hasan@hasanyildiz.com

Hasan YILDIZ, Girişimci. Doktora Öğrencisi. Fizikçi, Bilgisayar Mühendisi, İş Zekası Uzmanı, İş Sağlığı ve Güvenliği Danışmanı, Yazar. Arama Motoru Optimizasyonu Uzmanı, Girişim Mimarı, Kobi KOÇU.

BU KONULAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yazılım Sektörüne 200Milyon TL Destek

Yazılım Sektörüne 200Milyon TL Destek. KOSGEB KOBİGEL Programı, KOBİ Gelişim Destek Progra...

BizBizze 2018 Girişimcilik Programı

BizBizze 2018 Girişimcilik Programı. BizBizze...

STARTUP CARNIVAL 2018

STARTUP CARNIVAL 2018. Türkiye’nin en eğlenceli start...

Startup’ını Söyle, Desteği Kap!

Startup’ını Söyle, Desteği Kap! ya da kendi söylemleri ile "...

BU MAKALEYE YORUM YAP

BU MAKALEYE YAPILAN YORUMLAR ( 1 )