Bitcoin Yapay Zeka Ürünü Olabilir Mi?

İnternet & Teknoloji 07 Mayıs 2018 - 6:06 63 KEZ OKUNDU 0 YORUM YAPILDI

Booking.com
Bitcoin Yapay Zeka Ürünü Olabilir Mi?

Bitcoin Yapay Zeka Ürünü Olabilir Mi? Youtube üzerinden takip ettiğim Mühendis Kafalar kanalında ilgi çekici bir video izledim ve sizlerle paylaşmak istedim. Kripto Para ve Blog Zincirleri konusunda çokça içerik tüketmeye çalışıyorum ve dilim döndüğünce de sizlerle paylaşmak için notlar alıyorum. Mühendis Beyinler kanalının yaptığı çalışma da dikkat çeken bir nokta Güvenlik Uzmanı Kaminsky’nin blockchain üzerinde yaptığı sızma testleri sonucunda güvenliğin bir insanın düşünebileceğinden çok daha iyi olduğu belirtiliyor.  Video, Detaylar ve daha fazlasını aşağıda takip edebilirsiniz.

Değeri çıkıp inse de popülerliğini özellikle son 1 senede hiç kaybetmeyen Bitcoin ve Blockchain hakkında bu sıralar şaşırtıcı bir iddia konuşuluyor. Acaba bitcoin yapay zeka ürünü olabilir mi?

Bitcoin’in üreticisine dair en popüler iddia; Satoshi Nakamoto takma adını kullanılan bir kişi veya bir grup hakkında. Bu kişi veya grup, yazılımsal bilgilerini kullanarak, dünyanın ilk blok zincirini ve kripto para birimini üretti. 2009 yılında Bitcoin, internet üzerinden merkezi olmayan bir şekilde para transferi yapılabilecek bir sistem haline geldi. O tarihten sonra ilk olarak deep web’te, kirli işlemlere yasal paraların karışmaması için kullanıldı. Ancak, yıllar içinde Bitcoin sadece deep web’te kalmadı. Hayatlarımızın belli başlı noktalarına üretim yaparak, satın alarak, gönder-al yaparak yerleşti. Herkesin olmasa bile birçok insanın ortak düşüncesi ise Bitcoin’in herkesi kısa yoldan zengin edebilme ihtimaliydi.

10 Derste Bitcoin’in Temelleri; Bitcoin nedir? , Bitcoin nasıl alınır?, Bitcoin nerelerde kullanılır? , Bitcoin yenilir mi içilir mi? , Bitcoin nerede bozdurulur? Bitcoin güvenli mi? Bitcoin yatırımı nasıl yapılır? Bitcoin kaç para? gibi sorularınıza cevap bulacak kısa bir özet ve esas dersleri aşağıda listeledim.

Medyanın bu konuyu gündeme getirmesiyle Bitcoin’in yükselişi yatırım yapma ihtimallerini gündeme getirdi. İnsanların yarattığı talep, resmi borsa şirketlerinin ilgisini çekince yatırım işlemleri yasal bir hal aldı. Ayrıca isteyen herkes, Bitcoin üretimine destek olmak için istediği kadar işlemci gücü satın alıp özel bilgisayarlarla madencilik yapmaya başladı. Zincire ekledikleri her bilgi için sistem, onlara Bitcoin üzerinden pay verdi.

Her şey buraya kadar normal görünüyor öyle değil mi?

Peki bu zamana kadar Bitcoin üzerinde neden “ciddi” denilebilecek seviyede bir güvenlik açığı bulanamadı? Bu noktada akla ilk gelen açık block chaindeki bilgisayar gücünün %51’ini ele geçirmek olabilir fakat bu da ekonomik açıdan bir çok devletin bile başaramayacağı bir büyüklükte şu an.

Sahiden de bitcoin insan yapımı bir şey olsa “akıl akıldan üstündür” misali bir açığı neden bu zamana kadar kimse bulamadı? İşte bu konu, yazılımın insan üstü becerilere sahip bir aktör tarafından yapılma ihtimalini doğurmuş durumda.

2010 yılında bilgisayar uzmanı, yazılımcı ve hacker Dan Kaminsky, bu sansasyonel sistem hakkında ufak bile olsa bir açık bulunabileceğini düşünmüş.

Kaminsky öylesine uzmandı ki, 2008 yılında Internetin temellerini oluşturduğu iddia edilen sistemlerde çok büyük güvenlik açıkları bulmuş.

Fakat güvenlik uzmanı bu adam, her türlü saldırı türevini denerken her seferinde sistem tarafından gönderilen tek bir mesajla karşılaştı. “Saldiri etkisiz hale getirildi ve kaldirildi!”

Bu durumda akıllara gelen iki şey var. İlki, Bitcoin’i icat eden “şey”in her türlü olasılığı önceden görüp bunları bloke etmesi, bir diğeriyse bu sistemin insan tarafından yapılmamış olması!

Kaminsky, yapacağı her türlü testi yaptıktan sonra şunu söylemiş; “Hayatımda böyle bir kod altyapısıyla karşılaşmadım! “

Ancak insanlar tarafından hazırlanan her türlü sistem hata yapmaya mecburken Bitcoin’de bu durum neden mümkün olmuyor? Yapay zeka veya başka bir deyişle hiper zeka tarafından üretilmiş olması bir ihtimal. Gün geçtikçe bu teorilere yenisi de eklenecekmiş gibi duruyor.Hasan YILDIZ
hasan@hasanyildiz.com

Hasan YILDIZ, Girişimci. Doktora Öğrencisi. Fizikçi, Bilgisayar Mühendisi, İş Zekası Uzmanı, İş Sağlığı ve Güvenliği Danışmanı, Yazar. Arama Motoru Optimizasyonu Uzmanı, Girişim Mimarı, Kobi KOÇU.

BU KONULAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Google Slaytlar İle Etkili Sunum Hazırlama

Google Slaytlar İle Etkili Sunum Hazırlama! G...

Kodlama Matematik mi Sanat mı?

Code.YapıKredi ile Geleceğin Kültürel Kodları: Kodlama Matematik mi S...

Minik Parmaklar Geleceği Programlıyor

Minik Parmaklar Geleceği Programlıyor. QNB Finansbank...

Ekipler için Bulutta Ortak Çalışma

Ekipler için Bulutta Ortak Çalışma. İster evden çalış...

BU MAKALEYE YORUM YAP