Bitcoin Gerçekleri

Fintek 19 Kasım 2017 - 10:10 247 KEZ OKUNDU 0 YORUM YAPILDI

Booking.com
Bitcoin Gerçekleri

Kripto paralar arasında en ünlü olan Bitcoin hakkında perdesi aralanmamış birçok sır var. Son zamanlarda yükselişi, düşüşü ve hatta fintek trendleri arasında yerini alması ile adından çok söz edilip, çokça yazılıp çizilse de bitcoin hakkıında kıyıda köşede tozlanmış birçok bilgi bulunmakta. Fintechtime dergisi 7.sayısında Bitcoin Hakkında Az Bilinen 40 Gerçek başlıklı bir görsel içerik yayınlamış; bu düzene uyarak daha önce size blogumda yazdığım ve bilgisayarımın bir köşesine derlediğim içerikleri derleyip, yayınlamayı gerek gördüm.

 • Bitcoin‘in gizemli mucidi nam-ı diğer Satoshi Nakamoto ‘nun toplam 21Milyon adetle sınırlı bitcoin‘lerin 1Milyon adetine sahip olduğu söylenmektedir.

 

 • Ve maalesef zengin fakir makası günümüzde gerçek parada olduğu gibi bitcoin dünyasında da öyle; Bitcoin zengini diye bir kavram var artık zira Bitcoiner’lerin 1%’i toplam bitcoinlerin 99%’sine sahip. Bu bitcoin’lerin 64%’ü hiç kullanılmamış, kim bilir belki de hiç kullanılamayacak zira önemli bir servet ediyor 🙂

 

 • 2010 yılından bu yana bitcoin değeri 900Bin kat arttığı gibi, FBI toplam bitcoin’lerin 1,5%’sini elinde bulunduruyor. Ne amaçlı olduğu bilinmez ama özel bir izleme amacı olabilir.

 

 • Bitcoin eko-sisteminde ki işlem gücü 4Milyon SÜPER BİLGİSAYAR gücüne eşdeğer, ve bu eko-sistemin bilinen en büyük tarnsferi 194.993BTC yani bugünkü kur ile yaklaşık 5Milyar TL ‘ye karşılık geliyor. İlaveten; Güney Hollanda, Lahey kentinde “BITCOIN” ismi bir bulvara verilmiş durumda.

 

 • Eylül 2017 itibari ile 58 farklı ülkede 2000’e yakın BITCOIN ATM’si var lakin Bitcoin Cüzdanınıza kaybederseniz, BITCOIN’leriniz duman oluyor UNUTMAYINIZ…

 

 • Yasadışı kullanımı ile tanınsa da; ekosistemin yalnızca 5%’si yaadışı kullanıldığı belirtiliyor ve günümzüde BITCOIN sebebiyle yakalanan sayısı fazlalaşmaya başladı.

 

 • İlginç bir anektod var ki dillere pelesenk oldu; 10Bin BTC yani 40Milyon $ gibi bir bedele bir pizza satın alınmıştı; BITCOIN ile satın alınan ilk ürün olma özelliğini taşır. Muhtemelen Dünya tarihinin en pahalı pizzası olarak tarihte yerini tutacak 🙂

 

 • 126Bin küsür BTC (Yaklaşık 12Milyon $) bedelle bir kumar servisi satın alınmış yakın geçmişte ve başka bir kumar sitesinde bir kullanıcı 11Bin BTC kazanmış ki bugün yaklaşık 45Milyon $ ediyor…

 

 • İnternet eko-sistemini güçlü biçimde elinde tutan Çin, BTC Madenciliği konusunda da DÜnya da zirveyi 70%’lik pay ile elinde tutuyor. ( Bknz : Bitcoin Madenciliği )

Bitcoin Gerçekleri

 • 2017 yılına dek 807 kişi BTC gelirinin yasal vergisini ödemiş gözüküyor. 2016-2017 yılları arasında BTC madenciliğinin 20%’si yalnızca bir firma tarafındna yapılmış.

 

 • Bundan 7 yıl kadar önce 10Bin BTC ile sadece pizza yiyebilirken bugün yaklaşık 20Milyon $ değere sahip, yani Pizza zinciri satın alabilirsiniz 🙂

 

 • Bizim megaloman Satoshi kendi kod adından bir de para birimi üretmiş; 100Milyon Satoshi, 1 BTC etmektedir.

 

 • BTC Madenciliğinde de hep kasa kazanıyor, zira bilimde yarılanma süresi ve sonsuzluğu kavramı vardır; tam d abu yöntemle ne kadar çok BTC madenciliği yapılırsa ödüller (kazanımlar) 2’ye bölünerek azalıyor.

 

 • Yakın geçmişte BTC ile bağış kabul eden WIKILEAKS, 4000BTC bağış toplamıştı.

 

 • Bitcoin transfer işlemleri geri alınamıyor öyle ki 5$ yerine 137Bin $ transfer edilen bir işlemde işlem mantığı gereği geri işlem yapılamamış.

 

 • BTC Korsanalrı yok mu; tabii ki var. 14 Ay boyunca BTC çalarak 1Milyon $ servet yapan hacker olduğu söyleniyor.

 

 • Ve evet bu da mümkün; BTC ile üniversite harcınızı ödeyebilirsiniz. Dünya da ilk kez KIBRIS LEFKOŞA ÜNİVERSİTESİ, bitcoin ile harç kabul etti.

 

 • Bu kadar kabul gören BTC Florida ‘da bir mahkeme hakimi tarafından para birimi olarak tanınmadığı gerekçesi ile dava konusu gereği dava düşürüldü.

 

 • Sadece 2017 yılında yaklaşık 160% oranında artış gösteren BTC ile şuan 80Binden fazla işletme ödeme kabul ediyor.

 

 • Meraktan bu alana yönelen, ne oluyor burada diyen, bir cüzdan da ben edineyim diyenlerin 90%’sinin toplam BTC karşılığı 1 BTC bile etmiyor.

Yakın gelecekte tam vizyon ile olmasa da ülkemizde de kullanılması neler getirir, neler götütür tartışılır ama BTC gibi kripto paralar geleceğin para birimleri olacağa benziyor…Hasan YILDIZ
hasan@hasanyildiz.com

Hasan YILDIZ, Girişimci ; AIBU Physics, METU CE
İş Zekası Uzmanı, Y. İGU, Genç Girişimci, TOplum Gönüllüsü, Creatif Direktör, Düzenli Tüketici, Kapsül Mimarı, KOBİ Koçu, Bilgi İşçisi az yazar çok konuşur herşeye rağmen Fizikçi!

BU KONULAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

#fintech Fintek Trendleri

Klasik bankacılık yçntemlerine alternatifler bundan 5 yıl önce baş gösterdi ve günümüzde artık birçok finan...

Gelecek Heyecan Verici. Hazır mısın?

Gelirler bakımından dünyanın en büyük uluslararası mobil iletişim şirketlerinden biri olan Vodafone Grubu 1...

#CES2017 Jetgiller Gerçek Oluyor

80'li kuşağın yakından tanıdığı Jetgiller Ailesinin arabası gerçek oluyor. Evet doğru anla...

#CES2017 LeEco Akıllı Bisiklet

Las Vegas Tüketici Elektroniği Fuarı 2017 fuarında tanıtılan ilginç ürünleri sizler için k...

BU MAKALEYE YORUM YAP