Basit Şekilde Olumlu Düşünce

Motivasyon 05 Temmuz 2017 - 16:00 846 KEZ OKUNDU 2 YORUM YAPILDI

Booking.com
Basit Şekilde Olumlu Düşünce

Basit Şekilde Olumlu Düşünce: Hayatı Kolaylaştıran Bu İlacı Neden ve Nasıl Kullanmalıyız

Olumlu düşünce kişisel gelişim alanında en çok ilgi gören konulardan biridir. Bazıları abartılmış olduğunu ve işe yaramayan bir şey olduğunu söylese de olumlu düşünmek başarının en temel sırlarından birisidir. Yaşama dair düşündüğünüz tek şey “sorunlar” ve zorluklar olursa sıra dışı çözümlere nasıl ulaşırsınız? Olumlu düşünce başarılı olmak için tek ihtiyacınız değildir belki fakat hayatınızı nasıl yaşayacağınızı belirleyen çok önemli bir etkendir. Olumlu düşünce hayatınızda daha çok ihtimaller doğurur. Olumsuz düşünmek, çok zor bir durumla karşı karşıya kaldığınızda size herhangi bir fayda sağlamazken, durumla ilgili olumlu düşünmek size daha çok seçenek sunarak ve işe koyulmanızı sağlar.

Fikirleriniz Hayatınızı Şekillendirir

İlk olarak şunu bilmeliyiz ki fikirlerimiz hayatımızı şekillendirir.  Güzel düşünen güzel görür sözünü duyduğunuza ve olumlu düşündüğünüz sürece hayatınıza hep olumlu şeyleri katacağınıza eminim.  Kimileri bunu Cazibe Kanunu olarak tanımlıyor. Kim olduğunuzu hayal ederseniz o olursunuz. Düşünün, eğer ikinci planda kalmış bir kişi olduğunuzu hayal ederseniz,  potansiyelinizi açığa çıkarıp kayda değer bir şeyler yapabilmenizi sağlayacak sihirli dokunuşu bulabilir misiniz?

Tam tersine her zaman olumlu düşünen harika şeylerin hayalini kuran biri olduğunuzu düşünürsek başarı şansınız daha fazladır değil mi?


Yaşamanın Sağlıklı Yolu

Düşüncelerinizin sağlığınızı da etkileyeceğini biliyor muydunuz? Birçok çalışma düşüncelerin sağlığımızda çok büyük etkilerini olduğunu göstermiştir. Stresi örnek olarak alırsak, karamsar insanlar her zaman stresli ve hasta olmaya daha meyillidirler. Sürekli yapıcı düşünen iyimser insanlar ise daha iyi bağışıklık sistemine sahiptirler ve daha sağlıklı yaşamları vardır.

Başarıya İlk Adım

Olumlu düşünce başarı için kutsal kap değildir, ama hayatta ne istediğinize ulaşmadaki ilk adımdır. Ünlü aktör Will Smith’in bir sözü var: “İlk adım, yapabileceğinizi söylemektir”. Olumlu düşünmeyi benimsediğinizde düşünceleriniz size keşfedilecek birçok fırsat sunar. Kendisine daima herhangi bir şeyi yapabilecek yeteneğinin olmadığını söyleyen bir kimse hiçbir şeyi başaramaz çünkü olumsuz düşünceleri onu adım atmaktan mahrum kılar. Bu neden başarılı insanların hep olumlu insanlar olduğunun göstergesidir. Çünkü onlar bir şeylerin mümkün olduğuna inanırlar ve ellerinden gelenin en iyisini yapmak için işe atılırlar.

Mutluluğun Anahtarı

Genel bir algı vardır, olumlu düşünce sizi mutlu ederken, olumsuz düşünmek sizi endişelendirir. Mutlu olmak istiyorsanız zihninizde olumlu düşünceleri muhafaza etmelisiniz. Bu, insanların hüzünlü şarkı dinlerken veya acı anılarını düşünürken kendisini güçsüz ve üzgün hissetmesinin de sebebidir. Yediğiniz çok lezzetli yemeği veya geçen hafta arkadaşlarınızla yaşadığınız çok özel zaman gibi haz aldığınız güzel anılarınızı düşündüğünüzde istemsiz bir şekilde mutlu hissedersiniz.

 

Hayata Daha Sıkı Sarılın

Olumsuz gelişen durumlar hakkında çok fazla düşünen biriyseniz hayatınızı tam anlamıyla yaşamanız mümkün değildir.  Olumsuz düşünce kelepçe gibidir. Daha güzel şeyleri başarmak ve hayatınızı sonuna kadar yaşamanızı engeller. Diğer taraftan olumlu düşünce ise sizi etkin kılmak için her türlü fırsatı sunar. Hayatınızı tam anlamıyla yaşamak istiyorsanız, olumlu düşünmeyi benimseyin.

 

Her Zaman Olumlu Düşünmek İçin 3 İp Ucu

Olumlu Kelimeler Kullanın

Kelimeleriniz hayatınızdır. Kötü kelimeler seçtiğinizde, siz de kötü hissedersiniz. Diğer yönden cesaret verici olumlu kelimeler seçerseniz, güç ve olumluluğu hissedersiniz. Bilim adamlarının kullandığımız kelimelerin ruh halimizi ve hayatımızı doğrudan etkilediğini keşfettiğini biliyor musunuz? Bu yüzden “Başıma hiç iyi şey gelmeyecek mi?”, “Yapamıyorum”, “Yeterince iyi değilim” gibi söylemleri tekrar etmeye devam ettikçe bunlar sizin hayatınızın parçası olacaktır.

Olumsuz düşünmeyi bırakın! Onların yerine olumlu ve cesaret verici kelimeleri, cümleleri katın hayatınıza. Her sabah uyandığınızda kendinize “Bugün güzel bir gün ve yaşanacak çok güzel şeyler var” deyin ve güne muhteşem bir enerjiyle başlayın. Bunu alışkanlık haline getirirseniz yaşam kalitenizin nasıl arttığını göreceksiniz.

Diğer Olumlu İnsanlarla Kaynaşın

Bana arkadaşlarını söyle, sana kim olduğunu söyleyeyim” diye bir söz vardır ve bu söz kesinlikle doğrudur. Eğer kartallarla uçmak istiyorsanız, ördeklerle yüzmeyi bırakmalısınız. Kim ile samimi olursanız siz de zamanla ona benzersiniz. Başarılı insanlar diğer başarılı olanlarla yakın dururlar ve başarısız insanlar hep başarısız insanlarladırlar. Peki, siz kim ile daha çok vakit geçiriyorsunuz? Hayatta daha çok şey başarmak istiyorsan olumlu insanlarla tanışın. Onların olumlu enerjisinin sizi etkilemesine izin verin. Onların düşüncelerinin, kelimelerinin ve düşünce yapısının sizi olumlu insan olmaya yönlendirmesine izin verin.

Küçük Kazançlarla Başlayın

Başarı aslında bir önceki başarı ile gelen bir döngüdür. Olumlu olmak istiyorsanız küçük kazançlarla başlayın. Sadece çok büyük bir şeyi başarmaya odaklanmayın. Aksine bir süre daha küçük adımlara odaklanın. Mesela asansörde tanıştığınız bir yabancıya gülümseyin, bu size iyi bir his verecektir. Ve iyi hissettiğiniz zaman kendinize güveneceksiniz. Güzel şeyler yapmaya devam edin. Güzel şeyler yaptıkça güzel sonuçlar elde edeceksiniz.

Sonuçlar elde ettikçe kendinizi harika ve tatmin olmuş hissedeceksiniz. Her şey küçük bir adımla başlar. Başarılı olmak için çok büyük veya çok zor bir şeyler yapmak zorunda değilsiniz. Olumlu olmak aynıdır. Olumlu olmak o küçük gülümsemedir. Olumlu olmak “Teşekkür ederim” demektir. Olumlu olmak her sabah uyandığında olumlu bir cümle kullanmaktır. Sizi daha büyük ve olumlu enerjiye götürecek olan şey ufak olumlu bir harekettir.

 

Sonuç

Artık olumlu düşünce hakkında bir şeyler öğrendiğinize göre; olumlu düşünmenin ve nasıl olumlu olunacağının neden önemli olduğunu biliyorsunuz. Şimdi ihtiyacınız olan şey öğrendiklerinizi günlük hayatınızda uygulamaktır. Okuduğunuz yazıyı beğendiniz mi? Başkalarının da faydalanmasını istiyorsanız paylaşmayı unutmayın ve olumlu düşünce ile ilgili fikirlerinizi yorum kısmında paylaşın.

 

Yaz boyunca Her Çarşamba Motivasyon yazılarımı takip edebilirsiniz.

Yazı motivationgrid.com internet sitesinden yaptığım çevirilerden esinlenerek yayınlanmıştır.Hasan YILDIZ
hasan@hasanyildiz.com

Hasan YILDIZ, Girişimci. Doktora Öğrencisi. Fizikçi, Bilgisayar Mühendisi, İş Zekası Uzmanı, İş Sağlığı ve Güvenliği Danışmanı, Yazar. Arama Motoru Optimizasyonu Uzmanı, Girişim Mimarı, Kobi KOÇU.

BU KONULAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Ümitsizliğe Kapıldığınızda Nasıl Tekrar Motive Olunur

Üşengeçlik, erteleme veya daha derin duygulara kapıldığınızda yeniden motivasyon bulmak bazen zor olabiliyo...

BU MAKALEYE YORUM YAP

BU MAKALEYE YAPILAN YORUMLAR ( 2 )