Araç Kiralamak ya da SATIN ALMAK

İş Dünyası 12 Ekim 2017 - 16:00 363 KEZ OKUNDU 0 YORUM YAPILDI

Booking.com
Araç Kiralamak ya da SATIN ALMAK

Araç Kiralamak KOBİler de dahil olmak üzere tüm firmalara büyük fırsatlar sunuyor. Halen danışmanlığını yaptığım firmaların neredeyse tamamına önerdiğim yol kendini kabul ettirebilmiş durumda değil, ülkemizde özellikle küçük ölçekli kobiler aracı bir yatırım olarak gözüyor lakin araç kötü ve masraflı bir yatırım 🙂

Araç kiralama denildiğinde köşe başında ki araç kiralama (rent a car) firması aklımıza geliyor halen ancak ülkemizde bankalar dahil olmak üzere birçok büyük yapılanma bu alana yatırım yapıyor ve kurumsal firmaları önemli bir yükten kurtararark yeni bir sektör haline geldiler.

Operasyonel Araç Kiralamanın Sunduğu FIRSATLAR

 • NAKİT AKIŞI

Araç satın almak önemli bir yatırım kaynağı gerektiriyor, ortalama bir sıfır aracın 80Bin TL seviyelerinde olduğu düşünüldüğünde firma (KOBİ) bunu ya kredi ile ödeyerek kredi limitini dolduracak ya da nakit ödeyerek sermayesini tüketecek. Operasyonel araç kiralama yöntemi ile araca ilişki belirsiz giderler yerine sabit bir gider kalemi oluşturarak nakit akışını etkin planlayabilir, böylelikle finansman maliyetini azalır. İlaveten, araçlar için Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV), Bakım Maliyeti, Yazlık/Kışlık Lastik ihtiyacı, Zorunlu Trafik Sigortası, Kasko gibi giderler de olmaz.

 • AKSAKSIZ İŞLEYİŞ

Firmanızın ve işinizin gereksinimlerine uygun alternatif araçları bu alanda tecrübeli kişiler ile birlikte belirlenebiliyor. Bakım, kaza, yol yardım gibi maliyet ve zamanı etkileyen işler firmanızın dışında gerçekleşir; buradan mali ya da manevi bir kaybınız olmayacağı gibi kazancınız olur; işler kesintisiz olarak devam eder.

 • İKİNCİ EL AMORTİSMAN DETAYLARI

KOBİlerde ikinci el araç satışı yapmak bir belirsizlik ortaya çıkartır. Muhasebesel amortisman işleri de cabası. Araç Kiralama ile bu sorun da ortada kalkıyor.

 • BİLANÇO GÜÇLENİYOR

En önemli etkilerden birisi de hem krediş borçlanması olmayan bir firma, hem nakit bedelini ödememiş bir firma, hem ihtiyacına uygun aracı kullanan firma hem de BORÇSUZ bilanço; şirketin kredibilitesini güvenle arttırır ve işine odaklanmasını sağlar. Bilanço da vadesi gelmemiş borçlanma gözükmez.

 • KAYIPSIZ ZAMAN YÖNETİMİ

Operasyonel Araç Kiralama ile firmaların araç seçimi yapmak, seçmek, finanse etmek, bakım yaptırmak, lastik değiştirmek vb. gibi zaman kaybına sebep olacak işlere zaman ayırmadan ana iş koluna konsantre olmalarını sağlamaktadır.

Araç Kiralamak ya da SATIN ALMAK

Araç Kiralamak ya da SATIN ALMAK

Ortalama bir aracın olmazsa olmaz giderlerine göz atalım;

Aracın Faturası           :  91.900 TL (Aksesuar ve ekstrasız)

Aracın Kasko Bedeli   : 2.000 TL    (Takribi, piyasa bedeli)

Aracın Sigorta Bedeli : 2.000 TL    (Takribi, piyasa bedeli)

Aracın MTV Bedeli     : 1.035 TL    (Yıllık olarak)

Aracın Bakım Bedeli  :   960 TL    (20Bin Km kullanım planlanmıştır.)

Aracın Lastik Bedeli   : 1.600 TL    (1 Takım kışlık lastik planlanmıştır.)

Öngörülemeyen kaza, bakım ve diğer giderler hariç ortalama araç bedeli hariç 7.595 TL direk gider oluşmaktadır. Araç bedeli de dahil edildiğinde 99.495 TL finansman gerekmektedir. Bu hesaplamalarda bakıma giderken harcanacak zaman kaybı dolayısı ile gerçekleşen mali kayıplar göz önüne alınmamıştır. Hesaplamaları yaparken; B Sınıfı, günümüzde firmalarca çokça kullanılan bir marka olan Dizel yakıtlı FİAT EGEA‘yı ele alarak bir hesaplama yaptım. Bu tabloya göre firmanın gideri 7.595TL ama gerekli finansman neredeyse 100Bin TL, yani şirketiniz 100Bin TL borçlandı ya da sermaye harcadı ancak siz neredeyse hiç bir kalemi gelir vergisi matrahından düşemiyorsunuz.

Kaza yapmış araçlarda değer kaybını geri alabilirsiniz
Kaza yapmış araçlarda değer kaybını geri alabilirsiniz

Operasyonel Araç Kiralama ile bu araç için yaklaşık 1.195 TL ödeyerek uzun vadeli kiralayabilir, bu giderin tamamını da hem aylık KDV matrahından hem de gelir vergisi matrahından düşebilirsiniz. Ülkemizde 20% seviyelerinde olan gelir vergisi kalemi firmaların belini bükerken kirala / kullan methodu ile firmanızın kârlılığını arttırabilirsiniz.

Araç Kiralama ile Operasyonel Araç Kiralama arasında önemli farklılıklar var. Yukarı da da bahs ettiğim üzere köşe başında ki herhangi bir rent a car dükkanından değil de kurumsal olarak bu işi yapan firmaları tercih etmenizde fayda var. Şimdi ülkemizde Operasyonel Araç Kiralama Hizmeti veren belli başlı firmalara bakalım;

 • LEASEPLAN FİLO KİRALAMA
 • GARENTA FİLO KİRALAMA
 • GARANTİ FİLO KİRALAMA
 • FLEETCORP FİLO KİRALAMA
 • DRD FİLO KİRALAMA
 • TEB ARVAL FİLO KİRALAMA

Operasyonel Araç Kiralama firmaları aracılığı ile bireysel ya da kurumsal olarak 1 yıldan 3 yıla kadar dilediğiniz aracı kiralayaıp, kullanabilirsiniz.Hasan YILDIZ
hasan@hasanyildiz.com

Hasan YILDIZ, Girişimci. Doktora Öğrencisi. Fizikçi, Bilgisayar Mühendisi, İş Zekası Uzmanı, İş Sağlığı ve Güvenliği Danışmanı, Yazar. Arama Motoru Optimizasyonu Uzmanı, Girişim Mimarı, Kobi KOÇU.

BU KONULAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

2018 BrandZ Top 100 Global Markaları

Kantar ve WPP, 2018 BrandZ ™ Top 100 En Değerli Küresel Markaların sıralamasını ve raporunu yayınlad...

KOBİ’lere Nefes Kredisi 2018 Başvurular Başladı

KOBİ'lere Nefes Kredisi 2018 Başvurular Başladı. İsta...

Yatırımlarda Devlet Yardımları

Yatırımlarda Devlet Yardımları. Ülkemizde son 10 yılda yatırım teşvikleri küçük ölçekten b...

Ekipler için Bulutta Ortak Çalışma

Ekipler için Bulutta Ortak Çalışma. İster evden çalış...

BU MAKALEYE YORUM YAP