Akıl Hocası Nasıl Seçilir?

Girişimcilik 15 Aralık 2017 - 16:00 397 KEZ OKUNDU 1 YORUM YAPILDI

Booking.com
Akıl Hocası Nasıl Seçilir?

Pek çok girişim önünde bir rol model, yol haritası ya da yol gösterici olmadığı için kayboluyor. Kurumsal hayatta danışman da denilen mentor  ya da akıl hocası girişimci başarısı için önemli bir faktör oluşturmaktadır. Peki Akıl Hocası Nasıl Seçilir?

Akıl Hocası Nasıl Seçilir?

Kuluçka Merkezleri, Hızlandırma Programları girişimcilere mentor edinme imkanı sunuyor. Bazı mentorlar iletişim ile de sağlanabiliyor. Şu bir gerçek ki en iyi mentorlar GİRİŞİMCİ kökenliler arasından geliyor. Mentor ya da akıl hocası artık siz ne derseniz; tecrübenin özünsenmiş halini yaşayan kişi olarak tanımlanabilir. Dikenli yolları bir şekilde aşmış kişiler geçtikleri çetin şartlardan edindikleri tecrübeleri girişimci ile paylaşarak, denenmiş ve hatalı olduğu tescillenmiş konularda kendisine ya da girişimine yön vermesinde yardımcı olabilir.

Büyüyen girişimleri incelediğimizde birden çok mentor ile çalıştıklarını görmekteyiz. Kollektif House, Scorp, Uplifers gibi popüler girişimlerin başarılarını akıl hocalarının birden fazla olmasına borçlu oldukları yadsınamaz bir gerçek.

Girişimciler aslında yatırımcı ararken bir akıl hocası aramaları gerektiğini unutmamalı. Bu sebeple size ve girişiminize yalnızca parası olan herkesi dahil etmemeniz, başarı için önemli bir etken.

Girişimcilik zorlu bir yol ve girişimci bu yolda her iyi bir lider, hem de başarılı bir girişimci olmak istiyorsunuz; hata yapmamak için değil, boşa zaman harcamamak için akıl hocanızı seçerken sizinle empati kurabilecek, heyecanlı, dinleyici, önyargısız, etkili ve yönlendirici olmasına dikkat edin.

Sizinle aynı ya da benzer sektörlerden akıl hocası seçmek önemli bir avantajdır buna ilaveten farklı sektörlerden seçilecek ikinci, üçüncü mentorlarda size farklı bakış açıları katacaktır.Bazen ekibe yeni bir üye alırken bile kafarsız kalırsanız, akıl hocanız ile istişare edip; toplamda size doğru geleni rahatlıkla seçebilirsiniz; unutmayınız ki, benzer telaşları akıl hocanız da yaşadı.

Bazı akıl hocaları girişiminize yatırımcı olarak da dahil olabilir ki aslında öncelikli akıl hocanızın size inanmasının göstergesi bu durum olabilir.

Mentor Kimdir?

Mentor size duymak istediğinizi söyleyen değil sizin göremediğiniz, bakamadığınız noktayı işaret eden kişidir aslında. Yatırımcınız olsun olmasın, mentor ile iletişimde bir ekip üyesi ya da psikologunuz gibi görüp şeffaf olmak hem girişiminizin hem de sizin bireysel olarak menfaatinizedir.

Girişimcilik alanında ki diğer yazılarımı kategorisinden okuyabilir, bana buradan ulaşabilirsiniz.Hasan YILDIZ
hasan@hasanyildiz.com

Hasan YILDIZ, Girişimci. Doktora Öğrencisi. Fizikçi, Bilgisayar Mühendisi, İş Zekası Uzmanı, İş Sağlığı ve Güvenliği Danışmanı, Yazar. Arama Motoru Optimizasyonu Uzmanı, Girişim Mimarı, Kobi KOÇU.

BU KONULAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yazılım Sektörüne 200Milyon TL Destek

Yazılım Sektörüne 200Milyon TL Destek. KOSGEB KOBİGEL Programı, KOBİ Gelişim Destek Progra...

BizBizze 2018 Girişimcilik Programı

BizBizze 2018 Girişimcilik Programı. BizBizze...

STARTUP CARNIVAL 2018

STARTUP CARNIVAL 2018. Türkiye’nin en eğlenceli start...

Startup’ını Söyle, Desteği Kap!

Startup’ını Söyle, Desteği Kap! ya da kendi söylemleri ile "...

BU MAKALEYE YORUM YAP

BU MAKALEYE YAPILAN YORUMLAR ( 1 )