11 Basit Adımla Daha Kaliteli Bir İnsan Olmak

Kişisel Gelişim 16 Ağustos 2017 - 16:00 390 KEZ OKUNDU 1 YORUM YAPILDI

Booking.com
11 Basit Adımla Daha Kaliteli Bir İnsan Olmak

Bu senaryoyu hatırlıyor musunuz? Kendinizi bir anda olumsuz yönde gelişen değişikliklerin içinde onlara ayak uydurmaya çalışırken veya tepki verirken buluyorsunuz. Kötü hissetmeye başlıyorsunuz ve neden daha iyisini yapamadığınızı merak etmeye başlıyorsunuz. Birçoğumuz bu senaryoyu yaşadık. Endişe etmeyin kendinizi geliştirmek için birçok yol var. Eğer daha kaliteli bir isnan olmak istiyorsanız şu deyime kulak verin; “Eskilerle uğraşmayın, yenilikçi olun”.

Başlamanıza yardımcı olmak için burada kendinizi geliştirme yolunuzda size yardımcı olacak 11 ipucu listesi bulacaksınız.

Güçlü Yanlarınızı Gözden Geçirin

Sorumluluktan kaçıp hiçbir güçlü yanınızın olmadığını söylemeyin. Kesinlikle güçlü yanlarınız var! Kişiliğinizdeki güçlü yanlarınızı daha kaliteli bir insan olma yolunda sizi desteklemesi için kullanabilirsiniz. Kendiniz hakkında sevdiğiniz şeyleri içeren bir liste yapın ve görebileceğiniz bir yerde paylaşın. Bu kibirli veya narsis bir şey değil, aslında kendi hakkınızda umutsuzluğa kapıldığınızda kullanabileceğiniz harika bir araçtır. Zaten bu yazıyı okuyorsanız olasılıklar sizin terbiyeli bir insan olduğunuz yönündedir. Bazen sadece küçük hatırlatmalara ihtiyacınız var!

Neyin Gelişime İhtiyacı Olduğunu Bilin

Listeler çok uzun değil mi? Şimdi kendinizle ilgili sevmediğiniz şeyleri yazma sırası. Dahası, kendinizi değiştirmenizde gereken adımları atabilmeniz için yenilikleri nerede kullanacağınızı bilmek önemlidir. Listenize başlarken, bunun sizi daha çok öz eleştiri yapan biri yapmak anlamına gelmediğini hatırlamanız gerekir. Aksine bu sizi güçlendireceği anlamına geliyor! Hayatınızdaki olumsuz şeylerin gizlenip açığa çıktıktan sonra sizin üzerinizde daha çok kontrol sahibi olduğunu fark edeceksiniz.

Sadece Bir Şeye Odaklanın

11 Basit Adımla Daha Kaliteli Bir İnsan Olmak

Bir anda çok şeye odaklanmayın, yolunuzu kaybederseniz kendinizi pes ederken bulursunuz. Listenizde sizi en çok rahatsız eden şeyi bulmak harika bir fikir! Bu sizi dünyanın üzerinde hissettirecek ve listenizin diğer kısmını basit gösterecek!

Pozitif Olumlamalar Yapın

Bu sabah uyandığınızda ve gece yatmadan önce yapabileceğiniz bir şeydir. Yeni gün içinde başarabileceğiniz “Bugün iş yerinde daha sabırlı olacağım” ya da “gerginlik ortamda sakin kalacağım” gibi bir hedef seçin.  “Yapmayacağım” gibi olumsuz kelimeler yerine “Yapacağım” şeklinde olumlu kelimeler kullanmanız önem taşır. Olumlamalarda kelime seçiminin her zaman çok önemli olduğunu fark edeceksiniz.

Meditasyon Yapın (Bknz : MEDİTASYON İLE ENDİŞELERDEN KURTULUN)

Meditasyon” kelimesini duyduğunuzda aklınıza Budist tapınağında yerde bağdaş kurarak sessizce oturan rahipler gelebilir. Hâlbuki meditasyonun çok farklı çeşitleri vardır ve bireysel isteklerinize göre şekillendirip size uygun bir şekilde yapabilirsiniz. Örnek olarak bazı insanlar bahçede oturup güzel şeyler düşünerek meditasyon yaparken bazılar hafif adımlarla yürürken yaparlar. Hatta bazı insanlar zihinlerini boşaltmak için çizim ve boyama yaparlar. İşinize yaradığı sürece için yanlış diye bir teknik yoktur, başkalarının neyi nasıl yaptığını düşünüp endişelenmeyin. Yapabildiğiniz her hangi bir tekniği uyguladıkça sizi daha dengeli bir kişi yapabileceğini gün boyunca öğrendiğiniz dersleri pekiştirebileceğini fark edeceksiniz.

Zevk Alacağınız Bir Fiziksel Aktivite Bulun

Bir saniye, egzersiz beni nasıl daha kaliteli bir insan yapar ki? Daha kaliteli bir insan olmanın bir kısmı genel olarak kendinizi iyi hissetmenizle ilgilidir ve egzersiz zihinsel sağlık ve enerji seviyenizi arttırmadaki en iyi araçlardan biridir. Aynı zamanda meditasyona hazırlığı için de iyi bir yoldur. Yoga yapmayı deneyebilirsiniz veya koşuya çıkabilir, yüzmeye de gidebilirsiniz. Severek yapmaya devam ettiğiniz sürece hangisini seçtiğiniz çok fazla önemli değil.

Değişimden Korkmayın

Daha kaliteli bir isnan olmak için değişimi kabul etmeyi öğrenmeniz gerekir. Değişim bizi daha iyi ve hayatı daha ilgi çekici yapan şeydir, bu yüzden akışına bırakmayı ve kucaklamayı öğrenin.  Aşağı mahallede hiçbir şey yapmadan oturup sadece onun zamanından beri ne kadar çok şeyin değiştiğinden şikayet edip duran yaşlı adam gibi olmak istemezsiniz. Neden bugün onun günü olmasın ki? Neden senin de günün olmasın? Neden ilk adımı atmak için değişim hakkında güzel sözler okumuyorsun?

Ailenizi ve Arkadaşlarınızı Şereflendirin

Boşlukla var olmadığınızı unutmayın. Arkadaşlarınızla birlikte var olursunuz, ailenizle, iş arkadaşlarınızla ve diğer milyonlarca insanla. Ne yaptığınız ve nasıl davrandığınız çevrenizdeki insanları da etkiler, bu yüzden onlara nasıl davrandığınızın farkında olun. Unutmayın onların çoğu da senin gibi gün boyunca bir sürü yoldan geçip birçok zorluklarla karşılaşıyorlar. Onlarla aynı duyguları paylaşırsanız, arkadaşlarınızdan ve ailenizden yardım da isteyebilirsiniz. Değişiklikler yapma kararı aldıktan sonra izinizi kaybetmemenin en iyi yollarından biri yoldan çıkarsanız kendinizden başka size hesap sorabilecek birilerine sahip olmaktır.

Büyüklerinize Kulak Verin

Neden hayat derslerinin tümünü zorluklar yaşayarak öğreniyorsunuz? Etrafınızda sizden daha yaşlı, birçok tecrübeyi zaten yaşayıp öğrenmiş olan ve muhtemelen bunları paylaşmaktan mutluluk duyacak olan insanların farkındasınız değil mi? Ayrıca internette de sizi motive edecek ya da ilham kaynağı olabilecek tonlarca tavsiyeler bulabilirsiniz. Her şeyi kendi tecrübelerinizle öğreneceğinizi düşünmeyin. Bu sadece egonuzun sesidir.

Kendinize İnanın

Evet, çok sık söylenen klişeleşmiş bir şeydir ama bunun bir sebebi var. Kendinize inanmayı öğrenmezseniz hayatınıza dair yapmak istediğiniz değişikliklerin hiç birisini yapamazsınız. Kendinizi geliştirmek istemek ile zaten harika olduğunuzu kanıtladınız dünya üzerinde bu şekilde yürümek isteyen hiç kimse olmadığını unutmayın! Göreve sadık kal! Daha kaliteli bir insan olmak isterseniz, başarabilirsiniz.

Günlük Tutmayı Dene

Değişikliklerin sizi olumlu yönde nasıl etkilediğini gerçekten görmek istiyor musunuz? Her gün kendinizi o gün nasıl hissettiğinizi ve gününüzün nasıl geçtiğini yazın, karşılaştığınız zorluklar, aştığınız engeller, kendinizle gurur durduğunuz anlar ve daha iyisini nasıl yaptığınızı yazın. Bu sayede geriye dönüp baktığınızda ne kadar uzun mesafe kat ettiğinizi görebilirsiniz.

Kendinizi ve hayatınızı geliştirecek adımları atmaya hazır mısınız? Zihninizin derinlerine kök salmış olan alışkanlıklarınızı değiştirmek her zaman kolay olmayabilir, ama düşündüğünüz kadar zor da değildir. Hiç birimiz mükemmel değiliz. Hepimiz sonu olmayan bir kendini geliştirme ve öz farkındalık seyahatinin içindeyiz. Kendinizde sevmediğiniz şeyleri değiştirmek ve güçlü yanlarınızı kuvvetlendirmek için her gün dürüstçe çaba verirseniz hayalini bile kurmadığınız kadar harika bir insan olduğunuzu fark edeceksiniz. Sadece kendi hayatınızı zenginleştirmezsiniz, etrafınızdaki insanların da hayatını değiştirirsiniz.

11 Basit Adımla Daha Kaliteli Bir İnsan Olmak başlıklı yazı ile sizlere daha kaliteli bir yaşam sağlaması üzere motivasyongrid sitesinde ve bu alandaki kitaplarda okuduklarımı yansıttım.

Keyifli OkumalarHasan YILDIZ
hasan@hasanyildiz.com

Hasan YILDIZ, Girişimci ; AIBU Physics, METU CE
İş Zekası Uzmanı, Y. İGU, Genç Girişimci, TOplum Gönüllüsü, Creatif Direktör, Düzenli Tüketici, Kapsül Mimarı, KOBİ Koçu, Bilgi İşçisi az yazar çok konuşur herşeye rağmen Fizikçi!

BU KONULAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Eğitimde Zamanın Etkili Kullanımı

Etkili bir öğretim gerçekleştirmek için, zamanın verimli kullanılması gereklidir.

Ve ışık karanlıkta parlıyor

Ve ışık karanlıkta parlıyor... Tolstoy'un bir denemesinin ismiydi bu.Aslında her şey o...

Sahil Kasabasına mı taşınsam; Yoksa kafe mi açsam?

Sahil Kasabasına mı taşınsam; Yoksa kafe mi açsam? Hangimiz bu soruyu kendine sormuyor ki?...

HAYATIM SATIŞ

Sürekli öğrenme, öğrendiğini aktarma ve bilgisini paylaşma tutkunlarını bir araya getirme amacıyla yola çık...

BU MAKALEYE YORUM YAP

BU MAKALEYE YAPILAN YORUMLAR ( 1 )

  • Diyet Uzmanı 14 Eylül 2017 / 10:24

    Diyet Uzmanı, alanında ünlü diyetisyenleri, beslenme danışmanlarını ve diyet koçlarını bir araya getiren sağlıklı beslenme platformudur. Uluslararası yöntemler, kişiye özel beslenme programları, profesyonel diyet koçluğu ve online diyet danışmanlığı ile Türkiye genelinde diyetisyenlerin ve danışanların iletişimini sağlamaktadır.